İçeriğe atla

John D. Rockerduck

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John D. Rockerduck İllüstrasyonu

John D. Rockerduck, Scrooge McDuck Universe dünyasından bir kurgusal karakter'dir. Varyemez Amca'ın en büyük düşmanlarından birisidir. İsmi, Amerikan kapitalist ve hayırsever John D. Rockefeller'ın isminde yapılan oynamalarla ortaya çıkmıştır. Karakter Carl Barks tarafından yaratılmıştır. Barks, onu ilk kez Boat Buster ismiyle Aralık, 1961'de yayınlanmış bir hikâyede kullanmıştır. Bu hikâyede petrol işiyle uğraşan büyük iş insanı olarak tasvir edilmiştir. Ve diğer bir petrol ile uğraşan büyük iş insanı Varyemez Amca ile argümana girerken portre edilir. Rekabetleri ise hangisinin en iyi benzini ürettiğine dairdir. Bunu halletmek için Varyemez ve John yaklaşmakta olan yarışa bir bot ile girmeyi kabul ederler. Varyemez zafer kazanacağından o kadar emindir ki botunu süren kim olursa olsun yarışı kazanacağını söyler. Bunu kanıtlamak için, Varyemez John ile kavgalarını izleyen kalabalıktan rastgele birini seçer. Ama seçtiği kişinin Donald Duck olduğunu görünce kendine güvenini kaybeder. Zafer şansının artırmak için, Varyemez yarışta gördüğü diğer tüm botlara da kendi benzinini doldurur. Burada Donald'ın ve John'un saydığı yüz adet bot vardı. Sona yaklaşırken, Donald'ında içinde olduğu bazı botlar kaza yaptı ve motor itici kuvveti onların bitiş çizgisine birinci olarak girmelerine yetmedi. Varyemez zaferi kazandığını iddia etti ama Rockerduck ilk önce kazanan motorun içinde kimin benzini olduğunu bulmalarını gerektiğine işaret etti. Motorun John Rockerduck'ın benzini ile çalıştığı ortaya çıktı. Rockerduck birinciliğini kutladığı esnada Varyemez kızgın şekilde Donald'ı kovaladı.

Karakter nadiren Amerikan hikâyelerinde ortaya çıktı ama Brezilya ve Avrupa hikâyelerinde sık sık yer buldu. Ve özellikle İtalyan hikâyelerinde de yer buldu. Aynı zamanda şu an artık kullanılmayan Disney Stüdyo Programındaki hikâyelerde görüldü. Bir İtalyan hikâyesinde ilk kez ortaya çıkışı Giampaolo Barosso ve Giorgio Bordini tarafından yayınlanan Zio Paperone e il kiwi volante ("Varyemez Amca ve uçan kivi kuşu") hikâyesindedir. Bu hikâyenin ilk basımı 1 Mart 1963'teydi. İtalyan yaratıcıları karaktere ilaveten gelişmeler eklediler ve Varyemez'in ilişkilerinin çeşitli yönlerini keşfettiler.

Belirgin bir karakter özelliği, Varyemez'e yenildiğinde şapkasını yeme alışkanlığıdır. Bazı hikâyelerde, özellikle rezil bir şekilde mağlup olduğundan dolayı, bir kamyon dolusu şapkanın tamamını yediği de görülürdü.

Düşmanı gibi kurnaz bir iş insanıydı ve dünya çapında bir finansal imparatorluğu yönettiğinden kolayca Varyemez ve Flintheart Glomgold'un düşmanı oldu. Onların aksine, Rockerduck cimri değildi, daha çok eli açık bir para harcayıcıydı. ama bu onun müsrif birisi olduğu anlamına gelmiyordu. O daha çok "para kazanmak için para harcaman gerekir" sözünü koruyordu, bu özelliği ile Varyemez'e doğal olarak muhalifti. Rockerduck lüksü seviyordu ve varlığı ile şov yapmayı da severdi. Ayrıca onun sekreteri, danışmanı ve sağ kolu Jeeves'den başka herhangi bir yakın dostu olduğu görülmüyordu.

Varyemez ve Flintheart gibi, Rockerduck da had safhada rekabetçiydi. Onlara düşmanlığı kendi hazine departmanında da sürüyordu ve ara sıra buranın ismini değiştirerek "Dünyanın En Zengin Ördeği" ve "Dünyanın En Zengin İkinci Ördeği" olduğunu iddia ederdi. Bu isimler sırasıyla Varyemez ve Flintheart'a ait olduğu zaman, ona "Dünyanın En Zengin Üçüncü Ördeği" unvanı kalırdı, ama bu hiçbir büyük hikâyede açıkça belirtilmedi. O, aynı zamanda Varyemez ve Flintheart'ın da üyesi olduğu Duckburg Milyarderler Kulübü'nün nüfuzlu bir üyesiydi. Flintheart ile birlikte bulunduğu sadece iki hikâye vardır. Bunlar, 'Zio Paperone e il bisbilione' ('Varyemez Amca bir milyar kazanır.') ve Whatever Happened to Scrooge McDuck? hikâyesidir.

Karakterler arasındaki bir başka ayrım ise onların ülkelerinin yerleri ve onların yatırım düzenidir. İskoç doğumlu Varyemez'in aksine, Rockerduck babası Howard gibi İngiltere'den olduğunu iddia ederdi. Bazen burada yaşadığını tasvir ederdi. Ve Amerika'dan daha çok Avrupa'da aktiflik gösterirdi. Bazı hikâyelerde Varyemez, ondan satın almaya çalıştığı ya da onunla rekabet ettiği bir arazi ile Avrupa marketindeki işlerini geliştirmeye çalışırdı.

Rockerduck aynı zamanda koleksiyonculuk tutkusuna sahipti. Onun değerli madeni para ve pul koleksiyonuna ilaveten, kendisine ait kapsamlı bir sanat koleksiyonu da vardı. Bu koleksiyonun içerisinde antikalardan 20. yüzyıl eserlerine kadar eserler bulunurdu. Varyemez aynı içerikte ve benzer değerlerde koleksiyona sahip olduktan sonra, onların birbirlerine meydan okuma merkezi koleksiyonlarına yeni eklemeler edinmeye çalışmak üzerine dönüyordu.

Birçok hikâye onun, özellikle 1970'ler ve 1980'ler boyunca, Varyemez'ın kar yapmak amacıyla işlerini organize etme metotları ile onunkilerin zıtlığını ve kıyaslamasını içeriyordu. Bazı metotlar, onların endüstrileri için yeni ürünler araştırma yollarını içerir. Bunlar; rafine etme yöntemi, mevcut yöntemleri geliştirme ve yeni ürün metotları çalışmalarıdır. Bunların içinde pazarlama teknikleri ve halkla ilişkiler yöntemlerini gelişmenin yolları da vardır. Her ikisi de birbirlerinin hareketlerini önceden öğrenmeye çalışırdı. Rockerduck sık sık sanayi casusluğu ve sabotaj yollarına başvururdu. Ondan daha az da olsa Varyemez'de ara sıra benzer metotlara başvururdu. Rockerduck'ın Varyemez'e karşı planları daha şiddetli olan aksiyonları da kapsayabilirdi. Bunlar adam kaçırma, uçak kaçırmak ya da şantaj yapmak olurdu. Bu durumlarda genellikle sağ kolu olan Jeeves'i kirli işleri yapmak için görevlendirirdi. Ama aynı zamanda Beagle Boys'u da kirli işlerini yapmak için zaman zaman işe alırdı.

Birçok ülkede Rockerduck, Varyemez'in kendisi kadar iyi bilinir. İtalya'da, karakter popüler kültür içerisinde fazlasıyla bilinirdi. İsmi ara sıra "sevimsiz varlıklı kişi" ya da "girişken kişi" için bir metafor olarak kullanılırdı.[1] · [2] Rockerduck, Varyemez Amca hikâyelerinin en çok göze çarpan karakterlerinden biriydi.

Karakterin tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Barks hiçbir zaman Rockerduck'a bir köken vermedi. Don Rosa daha sonra The Life and Times of Scrooge McDuck serisinde ona bir köken verdi. Don Rosa'ya göre, Rockerduck kendi kurgusal düşmanlarından ve tarihi adaşından bazı farklara sahipti. Glomgold ve Varyemez fakirlik içinde doğmuş ve kendi hazinelerini kazanmışlardı. John D. Rockerduck 1878'de doğdu. Babası Howard Rockerduck hazinesini 1849'da Kaliforniya Altına Hücum döneminde kazanmış bir Amerikan milyoneriydi. John'un babası uyanık bir iş insanıydı ama centilmen bir adamdı, onun annesi oğlunu şımartmış oldukça züppe bir kadındı. Babasının hayal kırıklığı daha çok, John küçük yaşta ailesinden daha az zengin olanlara tepeden bakmayı öğrenmesiydi, örneğin bir "köylü" gibi. Babası ona kendisinin de bir zamanlar fakir olduğunu hatırlatmayı denedi, John annesi kadar züppe birisi oldu.

John'un Varyemez ile ilk kez karşılaşması 1885'te Butte, Montana'da gerçekleşti. O zamanlar John 7 yaşındaydı ve Varyemez 18 yaşındaydı. Howard Rockerduck, Marcus Daly isimli "Bakır Kralı" olarak bilinen İrlandalı bir iş insanı ile "The Anaconda Copper Mining Company" şirketindeki yatırımları hakkında tartışmak için buluştu. Emin olmamakla beraber, Howard yönerge almak için sormayı bıraktı. Soru sorduğu kişi genç Varyemez'di. Varyemez o zamanlar başarısız bir bakır maden araştırmacısı idi. John'un itirazlarına rağmen, Howard bu deneyimsiz maden arayıcısı ile dostça bir sohbete başladı. Ve Varyemez'e işin sırlarını öğretti ve ona on bin dolar kazanması için yardım etti. Varyemez aile işine katılmak için İskoçya'dan ayrıldığı zaman, John tekrar babasının bu 'ahlakı bozuk köylü' ile ilişki kurmasına karşı çıktı. Howard oğlunun son davranışı yüzünden, gençliğine benzettiği Varyemez'i, oğluna biraz terbiye etmesi için görevlendirdi. Ama bu işe yaradı. Daha sonra John Rockerduck babasının hazinesini miras aldı ve Varyemez'e olan düşmanlığı büyüdü.

Don Rosa, karakteri sadece The Life and Times of Scrooge McDuck çizgi romanında kullandı.

Massimo DeVita (çizim) ve Elisa Penna (hikâye) tarafından yapılan 'Il matrimonio di Zio Paperone' hikâyesi Rockerduck'un mal varlığı ve Varyemez ile olan düşmanlığının kökeni hakkında başka bir hikâyeye sahiptir. Hikâye, Varyemez'in sekreteri, Ms. Quackfaster tarafından Varyemez'in yeğenleri Donald ve Huey, Duey ve Louie'ye anlatılır. Yıllar önce, Rockerduck bugünkü kadar zengin olmadan önce (o milyoner olarak doğmuştu), Milyarderler Kulübünde Varyemez ile karşılaşır. Tartışmaya başlarlar ve tartışmalarını bir golf maçı ile halletmeyi kararlaştırırlar. Eğer Rockerduck Varyemez'i yenerse, Varyemez'in hazinesinin tamamının yarısını kazanacaktı. Varyemez maçı kazanıyor gibi görünüyordu. Her nasılsa, Varyemez'i golf oynarken bir arı sokar ve son deliği kaçırır böylece Rockerduck kazanır. Ve sonra Varyemez'in hazinesinin yarısını kazanır.

Diğer hikâyeler Rockerduck'ın aile tarihi hakkında daha uzaklara gider. Bazıları John'u özellikle belirtilmemiş bir bağ yoluyla Varyemez'in uzak bir kuzeni olarak tasvir etmesine rağmen, diğerleri aralarındaki düşmanlığı soylarına dayandırır. Tartışmasız en çok kayda değer geçmiş hikâyeleri 8 bölümlük Storia e gloria della dinastia dei paperi ("History and glory of the Duck dynasty") destanıydı. 5-24 Mayıs 1970'te Guido Martina, Romano Scarpa, Giorgio Cavazzano ve Giovan Battista Carpi tarafından yayınlanmıştı. Onların aile tarihini tasvir ediyordu. Buna göre aile arasındaki kan davası Roma'da M.Ö 1. yüzyılda başlamıştı ve 20. yüzyıla kadar sürmüştü.

Bir hikâyede Rockerduck, Varyemez'in Cornelius Coot anıtını temizleme ihalesini mahvetmeye çalışır. Jeeves utangaç şekilde ona "Senin hiç vicdanın yok, bayım" der. Rockerduck da ona şöyle cevap verir "Bu doğru değil. Benim uzun zaman önce bir vicdanım vardı, Ama bunun hakkında konuşmamayı tercih ederim."

Whatever Happened to Scrooge McDuck? hikâyesinde, Rockerduck (aynı zamanda Flintheart Glomgold de), Varyemez'in hazinesini miras alan Donald Duck tarafından iflas ettiriliyor. Ve Donald Duck bunları hayır şirketine dönüştürüyor. Bununla beraber, hikâyenin sonu alternatif bir gelecek meydana çıkarıyor. Bu, Varyemez'in kendisinin ilk on sentlik parasına ulaşmak için 100 yıllık bir gelecek yolculuğu yapmasından kaynaklanmaktadır.

Roller Dollar[değiştir | kaynağı değiştir]

Roller Dollar, Rockerduck'un ikinci kişiliği olan bir süper suçludur. İtalyan efsanesi Ultraheroes için yaratıldı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Enrico Giacovelli, Poi dice che uno si butta a sinistra! 24 Ekim 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Gremese editore, 1996, p. 51
  2. ^ Paolo Rumiz, Danubio: storie di una nuova Europa 24 Ekim 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Pordenone : Studio Tesi, 1990, syf. 13