Donald Duck

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hollywood Bulvarı'nda Donald Duck yıldızı

Donald Fauntleroy Duck, Walt Disney Company'nin ürettiği Amerikan yapımı çizgi film karakteridir. Donald'ın özelliği sarı-turuncu renkli bacakları ve ayakları ile beyaz bir ördek olması ve fakat insan gibi konuşup, insan gibi hareket etmesidir. Çoğunlukla (yüzmeye gittiği durumlar haricinde) denizci gömleği, şapka ve kırmızı bir papyon giyer, ancak hiçbir zaman pantolon giymez. Donald'ın en ünlü kişilik özelliği onun kolayca provoke olabilen ve parlama tehlikesi olan öfkeli bir karakter olmasıdır. Donald Duck, Disney Mickey Mouse'unun birinci olduğu ve Warner Bros.'un Bugs Bunny'sinin ikinci olduğu listede resmi olarak tüm zamanların en popüler üçüncü çizgi film karakteri olmuştur.[kaynak belirtilmeli]

Disney'e göre, Donald'ın doğum günü kendisinin çıkış filmi olan The Wise Little Hen'de resmi olarak 9 Haziran 1934 olarak tanımlanmıştır.[1] Bununla beraber, 1944'teki 3 Kafadarlar filminde doğum günü basitçe uğursuz 13. Cuma günü olarak belirtilmiştir. Donald's Happy Birthday kısa filminin ona verdiği doğum günü ise Mart ayının 13'üdür. 1942 yapımı kısa film "Donald Gets Drafted", aynı zamanda Quack Pack'ın "All Hands on Duck" bölümü, onun tam ismini Donald Fauntleroy Duck olarak açığa vurur.[2] Donald Duck İskandinavya ülkelerinde çok popüler ve bilinen bir karakterdir.[3] Donald'ın 1942 kısa filmi Der Fuehrer's Face en iyi kısa animasyon filmi dalında Oscar kazanmıştır.

Donald'ın sesi, tüm animasyonlar arasında kimliği en tespit edilebilir seslerdendir. Ses aktörü Clarence "Ducky" Nash Donald Duck'ı öldüğü 1985 senesine kadar seslendirmiştir. Donald çoğunlukla yarı anlaşılır bir konuşmaya sahip olmuştur. Bu, Donald'ın sesini seyircinin zihninde kalıcı kılarak ve Donald ile Nash ikilisinin ününe ün katmıştır. 1969'da, Disney On Parade tüm Birleşik Devletler'i ve Kanada'yı dolaştığı sırada Ellard Davis Donald Duck'ın sesi olması için işe alındı ve bu vazifeyi üç yıl süresince gerçekleştirdi. 1985'ten beri, Donald'ın seslendirilme rolü için Nash tarafından eğitilen Tony Anselmo görevlendirildi. Türkiye'deki seslendirmesi ise Naci Taşdöğen tarafından yapılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "When is Donald Duck's birthday? When did he debut?". Guest Services. Disney. 17 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2007. 
  2. ^ "Disney Archives - Donald Duck". 10 Mart 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ http://www.bpib.com/illustra2/barks2.htm 23 Şubat 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. DON ROSA on CARL BARKS' CONQUEST OF EUROPE