Panchito Pistoles

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Panchito Pistoles, tam adıyla Panchito Romero Miguel Junipero Francisco Quintero González III, insansı horoz olarak çizilmiş bir çizgi film karakteridir. İlk olarak Three Caballeros (Üç Silahşorlar) animasyon filminde ortaya çıktı. Daha sonra o Three Caballeros Ride Again ve Don Rosa’nın "The Magnificent Seven (Minus Four) Caballeros" [Muhteşem Yedili (Eksi Dört) Silahşor] dahil olmak üzere birçok Disney animasyon yapımında göründü. 1943 yapımı film piyasaya çıktığında henüz var olmadığından Panchito, Üç Caballeros içinde Saludos Amigos’ta görünmeyen tek kişiydi.

Panchito Donald Duck ve José Carioca'nın bir arkadaşıdır. Meksika 'da yaşar ve Señor Martinez adındaki bir ata biner. Disney'in House of Mouse serisinde de görülmüştür. Çizgi romanda ilk görünümü 1943 yılında Clara Cluck ile tanışıp aşık olduğu kendi adını taşıyan öyküdür.

Panchito’nun tam adı Panchito Romero Miguel Junipero Francisco Quintero González III ‘tir. Panchito veya Pancho yanı sıra Paco veya Paquito da onun beşinci adı olan Francisco için takma adlardır. Normalin dışında büyük boyuttaki bir isim verilmesinin asıl amacı, birçok İspanyolca konuşulan ülkede insanların (bazı durumlarda iki veya daha fazla kelimeden oluşan) en az iki ad ve genellikle bir veya daha fazla orta göbek adı kullanmasıyla eğlenmektir. Juan Nepomuceno Carlos Pérez-Rulfo Vizcaíno gibi bazı örneklerde, bunlar oldukça büyüktür. Quintero González Panchito’nun soyadıdır; İspanyolca adlandırmaya göre Quintero babasının soyadı ve González annesinin soyadı olmaktadır

Nisan 2007'de Walt Disney World yeniden, tamamen yeni animasyon ve yeni bir hikâye ile Epcot's Meksika Pavilion filminin yenilenen sürümünde (ikinci silahşör José Carioca ile birlikte) Panchito ortaya çıktı. Bu sürüm "Gran Fiesta Tour" adıyla yayınlanmıştır. Hikâye içinde yeniden bir araya gelen Üç Silahşor Meksiko'da bir gösteri sergilemek üzere tutulmuştur. Bu sırada Donald Duck kaybolur, José ve Panchito da Meksika çevresinde çeşitli yerlerde seyahate çıkan Donald'ı aramak zorunda kalır. Bu animasyon film Eric Goldberg tarafından yönetildi.[1].

Señor Martinez[değiştir | kaynağı değiştir]

Señor, Panchito Pistoles’in insansı özelliklere sahip olmayan atıdır. Señor Martinez ilk olarak 1944 Bill Walsh tarafından yazılıp Paul Marry tarafından çizilen gazete karikatürü serisinde ortaya çıktı.[2]. Son dönemlerde bu at karakteri "The Three Caballeros Ride Again" ve "The Magnificent Seven (Minus Four) Caballeros" [Muhteşem Yedili (Eksi Dört) Caballeros] filmlerinde görülmüştür. Her iki hikâye de Don Rosa tarafından yazılıp çizilmiştir. Fakat Don Rosa, Señor Martinez’i ilk hallerinden farklı olarak karikatür tarzındaki görünüm yerine daha gerçekçi bir görünümle çizmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Three Caballeros return… in Orlando 21 Kasım 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 9 Nisan, 2007 4:00 pm
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2010.