İçeriğe atla

Mini Fare

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Minerva "Minnie" Fare Ub Iwerks ve Walt Disney tarafından yaratılmış bir çizgi karakterdir. Merrill De Maris ve Floyd Gottfredson tarafından "Parıltı" adıyla bilinen çizgi roman hikâyesinde (19 Ocak-May 2, 1942) tam adı Minerva Mouse olarak verilmiştir. Minerva bugüne kadar, onun için yinelenen bir ad olmuştur. Minnie şu anda aktris Russi Taylor tarafından seslendirilmektedir. Minnie ve Mickey ilk defa birlikte olarak Ub Iwerks tarafından 1928 yılında çizilmiştir.

Şerit çizgi roman hikâyesi "Mr. Slicker and the Egg Robbers" (22 Eylül- 26 Aralık 1930 arası basılan), onun babasının Marcus Mouse ve annesini Margie Mouse olarak tanıtmıştır. İki ebeveyni de çiftçi idiler. Aynı hikaya de büyük anne ve babası Marshall Mouse ve Matilda Mouse'un da resimleri bulunur. Onun en iyi bilinen akrabaları, her nasılsa, amcası Mortimer Mouse ve onun iki yeğeni Millie ve Melody Mouse olarak kalır. Yine de çoğu kez sadece tek yeğeni Melody yanında görünür. Birçok kez Minnie, Mickey Mouse'un kız arkadaşı ya da eşi olarak gösterilir. Yine birçok hikâyede Daisy Duck ilk sıkı arkadaş oldukları görülür.[1] Donald Duck'ın kız arkadaşı/eşi ve ara sıra Clarabelle Cow'un bir arkadaşı olan Minnie'nin kız kardeşi, Mandie Mouse ilk zamanlarda süre gelen bir karakterdi.

2024 yılı itibarıyla ABD telif haklası yasına göre 95 yıl telif hakkı süresi dolmasıyla kamu malı olmuştur. Modern Mickey Mouse ve Minnie Mouse karakterlerinin telif hakları ise halen Disney'de bulunmaktadır.[2]

Karakterin kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

1928'de, Walt Disney ve Ub Iwerks Mickey Mouse'u bir önceki yıldızları Oswald the Lucky Rabbit'ın yerine oynaması için yarattılar. Ama Mickey tek başına boşluğu dolduramıyordu. Oswald'un Universal Studios'a geçmesinden önceki geliştirme esnasında Oswald'a özel birkaç kararlılığı olan karakter yaratılmak istendi. Bunlar onu sürekli kovalayacak sevgililerdi. Böylece Mickey selefi olduğu Oswald'a flirt etme konusunda benzeme imkânı buldu. Mickey için Miss Rabbit, Miss Cottontail, Fanny ve birkaç ismi kesinleşmemiş hemşireler ve dansçılar kullanıldı. Ve en sonunda da Minnie Mouse'a karar kılındı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Minnie Visits Daisy 24 Şubat 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. The Encyclopedia of Disney Animated Shorts 23 Mart 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Erişildi Mart 17, 2008.
  2. ^ Habertürk. "Mickey Mouse ve Minnie Mouse kamu malı oldu". Habertürk. 1 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2024.