Pluto (Disney)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pluto
İlk görünümThe Chain Gang (1930) (adsız)
The Picnic (1930) (Rover adıyla)
The Moose Hunt (1931) (Pluto adıyla)
YaratanWalt Disney Productions
Bilgileri
CinsiyetErkek

Pluto (eski adıyla Pluto Pup olarak da bilinir), Disney kısa çizgi film serilerinde üne kavuşmuş çizgi film karakteridir. Sıkça Miki Fare'nin köpeği olarak ortaya çıkmıştır. Ayrıca 1930, 1940 ve 1950'li yıllarda 48 Disney kısa animasyonda bağımsız rol oynamıştır. Pluto, yüz ifadeleri ya da ön pençelerinin alışılmadık geniş kullanımı dışında insansı özellikleri olmayan bir Disney karakteridir. Sıradışı kilit noktaları dışında, aslında normal bir köpek olarak temsil edilir (bir diğer karakter olan Goofy ise tam aksine insansı özelliklere sahiptir).

Konsept ve yaratım[değiştir | kaynağı değiştir]

Pluto 1934'e kadar küçük bir karakterdi. Disney animasyoncusu Norm Ferguson ona Playful Pluto çizgi filminde anahtar bir rol verdi. Pluto yapışkan bir sineklik içerisinde eli ayağı birbirine dolanır bir vaziyete girdi. Ve Ferguson sekansı önemli ölçüde genişletti. Bu bölüm bir klasik halini aldı. Disney sanatçılarının basit bir durumu alıp nasıl bir karakter sayesinde espri yapabileceklerinin ispatı oldu.[1]

Karakteristik[değiştir | kaynağı değiştir]

Pluto'nun kendi çizgi filmlerinde Fifi the Peke, Dinah the Dachshund ve Ronnie the St. Bernard Puppy onun arkadaşları olarak tanımlanır. Onun düşmanları ise Black Pete, Donald Duck, Salty the Seal, Butch the Bulldog, Figaro the Kitten, Chip 'n Dale, Spike the Bee, Ol' Benttail the Coyote, Milton the cat ve diğer karakterlerdir. 1937 Disney kısa animasyon filmi Pluto's Quinpuplets'de, Pluto'nun ismi basitçe "Pluto Junior" olarak telaffuz edilen bir oğlu vardı. 1946'daki Pluto's Kid Brother kısa animasyon filminde, Pluto "K.B" isimli bir erkek kardeşe sahipti. Pluto normalde insan biçimindeki ahbapları gibi konuşamamasına rağmen, köpek havlamaları, yüz ifadeleri ve vücud hareketleri ile iletişim kurar. Pluto'nun söyleyebildiğini yegane kelime "Beni öp"'dür.

Adlandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Köpek yavrusu ilk kez 18 Ağustos 1930'da yayınlanan Walt Disney kısa filmi The Chain Gang[2] ile görüldü. Ama herhangi bir isme sahip değildi. Daha sonra 23 Ekim 1930'da The Picnic[3] kısa filminde görüldü. Burada ona bir ad verilmişti ama bu Pluto değil Rover'dı. 8 Mayıs 1931'de The Moose Hunt[4] yayına girdiğinde köpeğin ismi artık Pluto the Pup olarak verilmişti. Bu onun orijinal stüdyo ismidir. Disney animasyoncusu Ben Sharpsteen şöyle dedi: " Biz [Rover] isminin çok yaygın olduğunu düşündük, bu yüzden başka bir şey aradık. [...] İsmi Pluto the Pup olarak değiştirdik, [...] ama samimi olarak neden bunu yaptığımızı hatırlamıyorum."[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Finch, Christopher, sayfalar 71, 74, 91, 106, 111, ve 230. The Art of Walt Disney, 2004
  2. ^ "The Chain Gang". IMDb.com. 9 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "The Picnic". IMDb.com. 15 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "The Moose Hunt". IMDb.com. 15 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  5. ^ Brasch, Walter (1983). Cartoon Monickers: An Insight Into The Animation Industry. Bowling Green University Popular Press. ss. 69. 0-87972-244-4.