İçeriğe atla

IX. Davit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
IX. Davit
Gürcistan kralı
Hüküm süresi1346 - 1360
Önce gelenV. Giorgi
Sonra gelenV. Bagrat
Ölüm1360
DefinGelati Manastırı
Eş(ler)iSindukhtar, Cakeli I. Ioann'ın kızı
Çocuk(lar)ıV. Bagrat
Gulkhan-Eudokia
HanedanBagrationi Hanedanı
BabasıV. Giorgi
DiniGürcü Ortodoks Kilisesi

IX. David (ö. 1360), Bagrat hanedanına mensup 1346 yılından ölümüne kadar hüküm sürmüş Gürcü Kralı.

V. Giorgi'nin bilinen tek çocuğudur. Annesinin kimliği bilinmemektedir. 18 yüzyıl Gürcü Vakainameler (kronikler)'e göre, V. Giorgi, "Yunan İmparator Lord Mihail Komninos"'un kızı ile evlenmiştir. Fakat, 14. yüzyılda Bizans İmparatorluğu'nda hüküm süren aile Komnenoi değil Palaiologoi idi. IX. Mihail ile karısı Ermenistanlı Rita'nın kızlarının bir Gürcü hükümdarı ile evliliği kaydedilmemiştir. IX. Mikhail'in gayrimeşru bir çocuğu da kayıtlı değildir.[1] Komnenoi, diğer taraftan, Trabzon İmparatorluğu'nda hüküm sürmüştür. Mihail Komninos, 1344 ile 1349 yılları arası imparatorluk yapmıştır. Karısı, Acropolitissa idi. İlk kaynaklardan kaydedilmiş tek çocuğu III. İoannis'tir. III. İoannis'in bir kardeşi bilinmemektedir.[2]

Hükümdarlığı

[değiştir | kaynağı değiştir]

1346 yılında babası V. Giorgi'nin ölümü ile tahta geçmiştir. Fakat, 1348 yılında bölgeyi etkileyen Kara ölüm, nüfusun azalmasına ve ekonomik krize neden olması yüzünden babasının bıraktığı düzen ve refah devam edememiştir.

1360 yılında ölmüş, tahta oğlu V. Bagrat geçmiştir.

Samtskhe-Saatabago Prensi I. Ioann Cakeli'nin kızı Sindukhtar ile evlenmiştir. İki çocukları olmuştur.

  1. ^ "Profile of George V in "Medieval Lands" by Charles Cawley". 4 Şubat 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2011. 
  2. ^ "Profile of John III and his children in "Medieval Lands" by Charles Cawley". 20 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2011. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
Resmî unvanlar
Önce gelen:
V. Giorgi
Gürcü Kralı
1346–1360
Sonra gelen:
V. Bagrat