I. Aşot (Gürcü kralı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aşot
İberya Prensi, Kurapalati
Georgian National Museum HDR Photos (LG G22) موزه ملی گرجستان، تفلیس.jpg
İberya (Gürcistan) Prensi
Hüküm süresi 812-326/830
Önce gelen III. Step'anoz
Sonra gelen

I. Bagrat, II. Adarnase,

Guaram Mampali
Ölüm

826/830

Nigali Vadisi
Çocuk(lar)ı

I. Bagrat, II. Adarnase, Guaram Mampali,

Kraliçe Bagrationi
Hanedan Bagrationi Hanedanı
Babası I. Adarnase
Dini Gürcü Ortodoks Kilisesi

I. Aşot, Büyük Aşot (Gürcüce: აშოტ I დიდი, Ashot’ I didi) (ö. MS 826/830) İberya'nın (günümüzde Gürcistan) yönetici prensi, bu göreve gelen ilk Bağratlı Hanedanı üyesi (813). Tao-Klarceti'deki topraklarından 826 yılındaki suikastına dek Bagratlı Hanedanı'na ait hükümranlık alanını büyütmek için savaştı ve Arap saldırılarına karşı Doğu Roma'nın korumasına girdi. Aşot ayrıca Bizans'tan Kurapalati (Yunanca: κουροπαλάτης) unvanını aldığından I. Aşot Kurapalati olarak da bilinir. Hristiyan kültüründe bir patron ve kilise dostu olmasının sonucu olarak Gürcü Ortodoks Kilisesi tarafından azizleştirilmiştir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşot, Tao-Klarceti'de (günümüzde kuzeydoğu Türkiye) Bagratlı Derebeyliği'ni kurmuş olan İberyalı asilzade Adarnase'nin oğluydu ve babası Garami ve Hosrovi kuzenlerinin soyunun sona ermesi sonucu ele geçirdiği geniş toprakları oğluna miras bırakmıştı. Aşot başta Tiflis'teki Arap hâkimiyetinin bir sonucu olarak Orta İberya'da (Şida Kartli) otorite kuramadı. 5. yüzyılda Kral Vahtang Gorgasali'nin yaptırdığı söylenen Artanuci Kalesi'ni yenilediği, babasından kalan Klarceti dükalığına yerleşti ve Bizans tarafından İberya'nın Kuropalatis'i ve yönetici prensi tanınarak koruma aldı. Araplar'ın ve kolera salgınının harap ettiği ülkesini diriltmek için Grigol Handzteli'nin kurduğu yerel manastır cemaatlerini himayesi altına aldı ve bölgeye Gürcüler'in yerleşmesini teşvik etti. Bunun sonucunda, İberya'nın politik ve dinî merkezi Orta İberya'dan güneydoğuya, Tao-Klarceti'ye taşındı[1][2].

Tao-Klarceti'deki topraklarından Gürcüler'in vatanını Arap işgalinden kurtarmak için savaştı ve her zaman başarılı olamasa da Kola, Artaani, Cavaheti, Samtshe ve Trialeti başta olmak üzere kuzeydoğudaki Şida Kartli'ye güneybatıdaki Tao'dan bağlanan toprakların çoğunu ele geçirdi[3]. Eski Khosrovi topraklarından yalnızca Kakheti eline geçmemişti[3]. Kafkaslar'daki Arap emirlerinin gittikçe daha kendi başına buyruk hareket etmesiyle Halife, Tiflis'in asi emiri İsma'il ibn Şu'ayb'a karşı gelmek için Aşot'u İberya prensi olarak tanıdı (818). Emir, Aşot'un düşmanı Kaheti prensi Grigol ve Gürcü dağ kabileleri Mtiuletliler ve Tsanaretliler'den destek aldı. Abhazya'nın Bizans'a bağlı vasal kralı II. Teodos'un desteğini alan Aşot, emirle Ksani'de çarpıştı ve zafer kazanarak Kahetililer'i Orta İberya topraklarından attı[2].

Bagratlı Ailesi'nin şansı Halid bin Yezid, Halife'nin Arminiya genel valisi, 827/8'de Kafkasya'daki Arap hakimiyetini güçlendirmek için adımlar atmasıyla tersine döndü. Aşot o dönemlerde hayatta olmalıydı ve Aşot'un 826'da öldürüldüğünü savunan 11. yüzyıl kronologu Sumbat'ın verdiği bilgiler tartışmalıydı. Suikastinin dört yıl sonra, 29 Ocak 830'da gerçekleşmiş olması daha muhtemeldir. Aşot, Araplar tarafından Orta İberya topraklarından atılınca Nigali Vadisi'ne geri çekildi ve oradaki bir kilisenin sunağında hainler tarafından öldürüldü[4][5].

Aşot'un ölümünün ardından mirası üç oğlu I. Bagrat, II. Adarnese ve Guaram arasında paylaştırıldı[2]. Kızı Abhazya kralı II. Teodos'la evlendi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Rapp, Stephen H. (2003), Studies in Medieval Georgian Historiography: Early Texts And Eurasian Contexts, passim. Peeters Publishers, ISBN 90-429-1318-5
  2. ^ a b c Suny 1994, pp. 29–30.
  3. ^ a b Suny 1994, p. 29.
  4. ^ Rapp (2003), p. 356
  5. ^ Toumanoff, Cyril (1956), "Date of the death of the Kouropalates Ashot". Le Muséon, LXIX, 1—2: 83—85