I. Giorgi (İmereti kralı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

I. Giorgi (Gürcüce: გიორგი I) (ö. 1392), Bagrationi Hanedanı'ndan, 1389'dan 1392'ye kadar Batı Gürcü krallığı İmereti'nin kralıdır.

Giorgi, İmereti Dükü (ve eski kralı) I. Bagrat ve eşi Cakeli prensesinin oğlu olarak dünyaya geldi.Timur'un Gürcistan'ı işgali sırasında Gürcistan Kralı V. Bagrat'a karşı kendisini kral ilan eden ağabeyi I. Aleksandre'nin ölümü üzerine İmereti kralı oldu. Selefinden farklı olarak Giorgi, başlangıçta İmereti üzerindeki gücünü pekiştirmede daha başarılı oldu; Bagrat'ın taraftarlarından daha fazla kale ele geçirdi ve himayesindeki Arsen'i 1390'da kilisenin katolikosu olarak atadı. 1392 yılında Megrelya Dükü I. Vamek Dadiani'ye boyun eğdirmek için ordusunu yönetti ancak ezici bir yenilgiye uğradı ve savaş alanında öldürüldü. Vamek'in daveti üzerine, V. Bagrat'ın oğlu VII. Giorgi, İmereti'yi ele geçirerek onu Gürcistan Krallığı ile yeniden birleştirdi. Giorgi'nin kardeşi Konstantine ve yeğeni I. Aleksandre'nin oğlu Demetre, Balkar topraklarına Kuzey Kafkasya'ya kaçtı (Gürcü kaynaklarında Basiani).[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ ИСТОРИЯ ЦАРСТВА ГРУЗИНСКОГО [History of the Kingdom of Georgia] (PDF) (Rusça). Tiflis: Metsniereba. 1976. s. 41. 22 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 29 Eylül 2021. 
  2. ^ Toumanoff (1949–51). "The Fifteenth-Century Bagratids and the Institution of Collegial Sovereignty in Georgia". Traditio. 7: 183.