IX. Davit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(IX. David sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

IX. David (ö. 1360), Bagrat hanedanına mensup 1346 yılından ölümüne kadar hüküm sürmüş Gürcü Kralı.

Soyu[değiştir | kaynağı değiştir]

V. Giorgi'nin bilinen tek çocuğudur. Annesinin kimliği bilinmemektedir. 18 yüzyıl Gürcü Vakainameler (kronikler)'e göre, V. Giorgi, "Yunan İmparator Lord Mihail Komnenos"'un kızı ile evlenmiştir. Fakat, 14. yüzyılda Bizans İmparatorluğu'nda hüküm süren aile Komnenoi değil Palaiologoi idi. IX. Mihail ile karısı Ermenistanlı Rita'nın kızlarının bir Gürcü hükümdarı ile evliliği kaydedilmemiştir. IX. Mikhail'in gayrimeşru bir çocuğuda kayıtlı değildir.[1] Komnenoi, diğer taraftan, Trabzon İmparatorluğu'nda hüküm sürmüştür. Mihail Komnenos, 1344 ile 1349 yılları arası imparatorluk yapmıştır. Karısı, Acropolitissa idi. İlk kaynaklardan kaydedilmiş tek çocuğu III. İoannis'tir. III. İoannis'in bir kardeşi bilinmemektedir.[2]

Hükümdarlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

1346 yılında babası V. Giorgi'nin ölümü ile tahta geçmiştir. Fakat, 1348 yılında bölgeyi etkileyen Kara ölüm, nüfusun azalmasına ve ekonomik krize neden olması yüzünden babasının bıraktığı düzen ve refah devam edememiştir.

1360 yılında ölmüş, tahta oğlu V. Bagrat geçmiştir.

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Samtskhe-Saatabago Prensi II. Q’varq’vare Jaq’eli'nin kızı Sindukhtar ile evlenmiştir. İki çocukları olmuştur.

  • V. Bagrat
  • Gulkhan-Eudokia (ö. 1395), ilk önce Trabzon İmparatoru III. Manuil'in baba bir kardeşi Andronikos Komnenos ile evlenmiştir. Daha sonra 1379 yılında III. Manuil ile evlenmiştir. Andronikos, III. Aleksios'un gayrı meşru çocuğu, III. Manuil ise İmparatoriçe Theodora Kantakuzini'dan olma meşru çocuğudur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
V. Giorgi
Gürcü Kralı
1346–1360
Sonra gelen:
V. Bagrat