I. José

Vikipedi, özgür ansiklopedi
I. José
Portrait of Joseph Emanuel, King of Portugal (1773) - Miguel António do Amaral.png
Miguel António do Amaral'un resmettiği portre, 1773
Portekiz Kralı
Hüküm süresi 31 Temmuz 1750 - 24 Şubat 1777
Taç giymesi 8 Eylül 1750, Lizbon
Önce gelen V. João
Sonra gelen I. Maria ve III. Pedro
Doğum 6 Haziran 1714(1714-06-06)
Ribeira Sarayı, Lizbon, Portekiz
Ölüm 24 Şubat 1777 (62 yaşında)
Sintra Sarayı, Sintra, Portekiz
Defin Braganza Hanedanı Kraliyet Panteonu
Eş(ler)i Mariana Vitória de Bragança
Çocuk(lar)ı I. Maria
Maria Ana Francisca de Bragança
Maria Doroteia de Bragança
Maria Benedita de Bragança
Hanedan Bragança hanedanı
Babası V. João
Annesi Maria Anna
Dini Katolik
İmza

Kral I. José, (unvanı: Reformist, Portekizce o Reformador), (6 Haziran 1714, Lizbon - 24 Şubat 1777), 25. Portekiz ve Algarve kralıdır. (bazı tarihçilere göre 26.)

Kral V. John'un ve eşi Avusturya prensesi Mary Anne Josepha'nın üçünü çocuğudur. José'nin Peter adında kendinden büyük bir erkek kardeşi vardı, ancak 2 yaşında öldüğü için tahtın varisi konumuna geldi. Prens Peter'in ölümü üzerine ayrıca Brezilya prensi ve 15. Bragança dükü oldu.

1729 yılında İspanya prensesi Mariana Victoria ile evlendi. Bu evlilikten 4 kız çocuğu oldu. Kral José, çok önceden başka çocuğu olmayacağını düşünerek, en büyük kızını Brezilya Prensesi ve tahtının varisi olarak açıkladı.

Lizbon'da bulunan I. José heykeli

Tahta 35 yaşında iken, 1750 yılında geçti. Göreve getirdiği Sebastião José de Carvalho e Melo'ya büyük yetki verdi. Marquis de Pombal olarak bilinen bu devlet adamı döneminde en etkili kişilerden biri oldu. Pompal, José döneminde ülkeyi yöneten gizli kişi olarak kabul edilir. Döneminde Marquis de Pombal'ın aldığı kararlarla Portekiz ekonomik ve sosyal yönden oldukça gelişti.

Döneminde Lizbon'un neredeyse tamamını yıkan 1755 Lizbon Depremi ve sonrasında gelen tsunami oldu. Portekiz'i son derece olumsuz etkileyen bu afet sonrası, I. José'de klostrofobi oluştu ve kapalı mekânlara girmemeye çalıştı ve sık sık çadırda yaşadı. Deprem sonrası, şehir büyük bir bütçeyle yeniden inşa edildi. Bunun anısına şehrin meydanında heykeli halen durmaktadır.

Kral I. José, 24 Şubat 1777'de öldü ve yerine tahta en büyük kızı I. Maria geçti.