I. José

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kral I. José

Kral I. José, (unvanı: Reformist, Portekizce o Reformador), (6 Haziran 1714, Lizbon - 24 Şubat 1777), 25. Portekiz ve Algarve kralıdır. (bazı tarihçilere göre 26.)

Kral V. John'un ve eşi Avusturya prensesi Mary Anne Josepha'nın üçünü çocuğudur. José'nin Peter adında kendinden büyük bir erkek kardeşi vardı, ancak 2 yaşında öldüğü için tahtın varisi konumuna geldi. Prens Peter'in ölümü üzerine ayrıca Brezilya prensi ve 15. Bragança dükü oldu.

1729 yılında İspanya prensesi Mariana Victoria ile evlendi. Bu evlilikten 4 kız çocuğu oldu. Kral José, çok önceden başka çocuğu olmayacağını düşünerek, en büyük kızını Brezilya Prensesi ve tahtının varisi olarak açıkladı.

Lizbon'da bulunan I. José heykeli

Tahta 35 yaşında iken, 1750 yılında geçti. Göreve getirdiği Sebastião José de Carvalho e Melo'ya büyük yetki verdi. Marquis de Pombal olarak bilinen bu devlet adamı döneminde en etkili kişilerden biri oldu. Pompal, José döneminde ülkeyi yöneten gizli kişi olarak kabul edilir. Döneminde Marquis de Pombal'ın aldığı kararlarla Portekiz ekonomik ve sosyal yönden oldukça gelişti.

Döneminde Lizbon'un neredeyse tamamını yıkan 1755 Lizbon Depremi ve sonrasında gelen tsunami oldu. Portekiz'i son derece olumsuz etkileyen bu afet sonrası, I. José'de klostrofobi oluştu ve kapalı mekânlara girmemeye çalıştı ve sık sık çadırda yaşadı. Deprem sonrası, şehir büyük bir bütçeyle yeniden inşa edildi. Bunun anısına şehrin meydanında heykeli halen durmaktadır.

Kral I. José, 24 Şubat 1777'de öldü ve yerine tahta en büyük kızı I. Maria geçti.