IV. Afonso

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
IV. Afonso
AfonsoIV-P.jpg
Portekiz ve Algarve Kralı
Hüküm süresi 7 Ocak 1325 – 28 Mayıs 1357
Önce gelen Diniz
Sonra gelen Pedro
Eş(leri) Kastilyalı Beatriz
Hanedan Bourgogne Hanedanı
Babası Dinis
Annesi Aragonlu Isabel
Doğum 8 Şubat 1291
Lizbon
Ölüm 28 Mayıs 1357 (66 yaşında)
Lizbon
Dini Roman Katolik

IV. Afonso, lakabı o Bravo (Cesur) (d. 8 Şubat 1291, Lizbon - ö. 28 Mayıs 1357, Lizbon), Portekiz Krallığı'nın yedinci kralı. 1325-57 arasında hüküm sürmüştür.


Aragon kralı III. Pedro'nun kızı Isabel ile Kral Dinis'in oğluydu. Babasının evlilik dışı iki oğluna gösterdiği cömertliğe içerleyerek 1320'de kendisine de iktidardan pay verilmesini istedi. Bu nedenle başlattığı ayaklanma Mayıs 1322'ye değin sürdü. Annesi, babasıyla uzlaşmasını sağladıysa da çatışma bir süre sonra yeniden başladı. Dinis'in ölümünden sonra tahta çıkan Afonso, bu kez de üvey kardeşinin sığındığı Kastilya Krallığı ile mücadeleye başladı. Bununla birlikte, Fas'ın Merini sultanı 1340'ta İspanya'yı istila edince, aynı zamanda damadı olan Kastilya kralı XI. Alfonso'nun Tarifa yakınlarında kazandığı Salado Irmağı Savaşı'na (30 Ekim 1340) katılan bir orduyu yönetti.

Veba salgınına uğrayan ülke, ayrıca bir iç savaşlar dönemi de yaşadı. 1355'te Afonso, I. Pedro adıyla tahta çıkacak olan oğlunun metresi Galicia'lı Inês de Castro ile gizlice evlenmesinden kuşkulanarak Inês de Castro'yu öldürttü. Çünkü Castro ailesinin Portekiz'deki nüfuzundan korkuyordu. Pedro babasına karşı bir ayaklanmaya giriştiyse de Afonso'nun ölümünden az önce oğluyla uzlaşma sağlandı ve mücadele sona erdi.

Saltanatı sırasında, juizes de fora, yani kral tarafından atanan yargıçlar, seçimle iş başına getirilen memurların yetkilerini sınırlandırdılar. IV. Afonso, Cesur IV Sancho'nun kızı Kastilyalı Beatriz ile evlendi ve aralarında kral I. Pedro'nun da bulunduğu yedi çocuğu oldu.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]


IV. Afonso
Doğumu: 8 Şubat 1291 Ölümü: 28 Mayıs 1357
Resmî unvanlar
Önce gelen
Diniz
Portekiz ve Algarve Kralı
1325-1357
Sonra gelen
Pedro