Hollanda'daki Türkler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hollanda'daki Türkler
Toplam nüfus
400.367[1]
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Amsterdam, Rotterdam, Lahey, Deventer, Utrecht, Eindhoven, Haarlem, Almelo, Delft
Diller
Türkçe, Felemenkçe

Hollanda'daki Türkler, Türkiye'den Hollanda'ya göçmüş ve yerleşmiş Türklerdir. Geniş tanımı ile Hollanda'da doğan Türkleri de kapsar.(Türkiye'den göçmüş yerleşmiş olan Kürtler de dahildir.)

Hollanda'daki yabancılar Felemenkçe olarak öncelikle yabancı misafir işçi (Gastarbeider) olarak adlandırılmışlardır. Hollanda toplumu, Hollanda'ya işçi alımı ile gelen insanları sadece iş için gelen misafirler olarak görmüşlerdir. Bugün küreselleşmenin etkisiyle ve de buna bağlı olarak sosyal anlayışın gelişmesiyle "yabancı uyruklu" (Allochtoon) veya "Türk Hollandalılar" (Turkse Nederlanders) olarak adlandırılmaktadırlar.

Hollanda'daki Türk Toplumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hollanda Türkleri 1960 ve sonrasında iş bulmak amacıyla gittikleri Hollanda'da günümüze dek sayıları katlanarak artmışlardır ve şu anda 3. nesle ulaşmışlardır. Almanya Türkleri heterojen bir gruptur. Türk Devleti bütün vatandaşlarını Türk olarak tanımladığı için, bu tanım içinde bazı farklı etnik kimlikleri de barındırır. Ancak bu grubun hemen hemen hepsi Türkçeyi ana dil olarak konuşur. Hollanda'da, Kıbrıs, Irak, Suriye, Azerbaycan ve Balkanlar'dan giden, bu ülkelerin vatandaşlığında olan Türk kökenliler de bulunur.

Resmî veriye göre 1 Ocak 2016 tarihi itibarıyla Hollanda'da 397.415 Türk asıllı Hollanda vatandaşı yaşamaktadır.[2]

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkler Hollanda'da hemen hemen her önemli şehirde yoğun bir şekilde yaşamakla birlikte, sanayi merkezlerinde sayıları daha yoğundur. Rotterdam, Lahey, Amsterdam, Deventer, Almelo ve Haarlem Türk azınlığın yaşadığı Hollanda şehirlerinin başlıcalarıdır.

Din[değiştir | kaynağı değiştir]

Heterojen bir grup olduklarι için mezhep farklılıkları da bulunmaktadır, Nüfusları onbini aşan Azerbaycan Türkleri genelde şii mezhebine bağlıdır.

Din ve camii Hollanda'da yaşayan Türk toplumu için önemli bir rol oynamaktadır. Ülkede çeşitli İslami vakıflar ve dernekler vardır. Bunların aralarında en büyüğü Hollanda Diyanet Vakfı'dır. Diyanetin yanı sıra Süleymanlılar, Menzilciler ve Millî Görüş cemaatları binlerce üye'ye ve sempatizanlara sahiptir.

Almanya'da daha aktif olan bir Alevi toplumu bulunup, çeşitli şehirlerde bulunan Cemevleri ile sıkı bir organizasyona girişmişlerdir.

Dil[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Ağustos 2004 tarihinde, okullarda çocuklara Türkçe ders verilmesi yasaklandı.

Politik Yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Hollanda'da Türkler büyük ölçüde siyasete katılıyor. 2012 Hollanda genel seçimleri'inden itibaren mecliste 7 Türk asıllı milletvekilleri vardır: Tunahan Kuzu, Selçuk Öztürk (DENK), Yasemin Çegerek, Sultan Günal-Gezer, Keklik Yücel (İşçi Partisi), Fatma Köşer Kaya (D66), Sadet Karabulut (Sosyalist Partisi).[3] Senato'da Türk asıllı vekil yoktur.[4]

Hollanda Türkleri, Hollanda siyaseti, medyası, ticareti vs. üzerinde fazlaca etkiye sahiptir. Türkler, ülkede Çinli'lerden sonra en çok işyerlerine sahiptir.

Türkiye'nin Hollanda Türkleri üzerinde ciddi bir stratejisinin bulunduğu söylenemez. Düne kadar Hollanda Türkleri sadece işçi olarak görülmüş ve getirdikleri döviz üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda işçiler kendi sorunlarını çözmek zorunda kalmışlar, daha doğrusu sorunları ile başbaşa bırakılmışlardır. İşçi dövizleri uzun yıllar Türkiye'nin döviz ihtiyacını karşılamıştır.

Hollandadaki Türklerle Alakalı Siteler[değiştir | kaynağı değiştir]

İlgili kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Hollanda konuları