Danimarka'daki Türkler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Danimarka'daki Türkler
Toplam nüfus
70.000 (2008 tahmini Danimarka Broadcasting Corporation tarafından yayınlandı) [1]
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Aarhus, Kopenhag, Høje-Taastrup, Ishøj
Diller
Din
Çoğunlukla Sünni müslüman ve bir kısmı dinsiz

Danimarka'da Türkler de Türk Danes veya Danimarkalı Türkler Danimarka'da yaşayan etnik Türkleri ifade eder. Şu anda etnik Danimarka halkından sonra ülkedeki en büyük ikinci etnik grubu oluşturuyorlar.[2] Danimarka Türkleiinin çoğunluğu Türkiye Cumhuriyeti'nden geliyor, ancak Balkanlar'dan, Kıbrıs adasından ve daha yakın zamanda Irak ve Suriye'den Danimarka'ya gelen etnik Türk toplulukları da dahil olmak üzere diğer Osmanlı sonrası ülkelerden de önemli bir Türk göçü vardır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

1950'lerin sonunda Danimarka, ağırlıklı olarak Türkiye ve Yugoslavya'dan işgücü göçünü tetikleyen yüksek bir işgücü talebine ihtiyaç duydu; sonuç olarak, Türkiye'den gelen Türk göçmenlerin yanı sıra, önemli sayıda Balkan Türkü de vardı (örn. Danimarka'ya gelen Rumen Türkleri, Boşnak Türkleri vb.[3] Son zamanlarda, Irak Türkleri ve Suriyeli Türkler de Avrupa göçmen krizinden bu yana Danimarka'ya göç ettiler.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekim 2019 itibarıyla Danimarka İstatistikleri, Danimarka'da yaşayan Türkiye kökenli 63.975 kişi kaydetti.[4] Ancak bu, ülkede yaşayan toplam Danimarkalı Türk sayısının doğru bir yansıması değildir, çünkü diğer Osmanlı sonrası ülkelerden, özellikle Balkanlar'dan ve son zamanlarda Irak ve Suriye'den gelen Danimarka Türk toplulukları da vardır. Dahası, Danimarka Yayın Kurumu 2008 yılında Türk kökenli Danimarka nüfusunun 70.000 olduğunu tahmin etmişti.[5]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Dil[değiştir | kaynağı değiştir]

Ev ortamında ana dil en baskındır ve çocukların Türkçe konuşması beklenir. Ancak, Danimarkaca evin dışında iki dilli bir kimlik oluşturarak konuşulmaktadır.[6]

Din[değiştir | kaynağı değiştir]

Türklerin çoğu kendilerini Müslüman olarak görüyor. Dinlerine esas olarak kendi Türk toplulukları içinde ibadet ederler ve esas olarak siyasi veya dini farklılıklara göre alt gruplara ayrılırlar.[7] Diyanet, Danimarka'daki cami derneklerini desteklemekte ve topluluk tarafından kullanılan dini kuruluşların çoğunu kontrol etmektedir. "Danimarka Türk İslam Vakfı" Diyanetin bir parçasıdır ve Danimarka'daki en büyük Müslüman organizasyondur.[8] Diyanet'in rekabet halindeki başlıca İslami ağları Millî Görüş ve Alevi derneğidir.

2008'de Danimarka Yayın Kurumu tarafından yayınlanan bir raporda, Danimarka Türklerinin ülkedeki toplam 200.000 Müslümandan 70.000'ini oluşturduğu tahmin ediliyor. Dolayısıyla ülke Müslümanlarının üçte biri Türk kökenlidir.

Önemli insanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Larsen, Nick Aagaard (2008), Tyrkisk afstand fra Islamisk Trossamfund, Danish Broadcasting Corporation, retrieved 1 November 2020, "Ud af cirka 200.000 muslimer i Danmark har 70.000 tyrkiske rødder, og de udgør dermed langt den største muslimske indvandrergruppe."
  2. ^ Liebig 2007.
  3. ^ Liebig 2007, 13.
  4. ^ "Danmarks Statistik". 14 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2011. 
  5. ^ Tyrkisk afstand fra Islamisk Trossamfund, Danish Broadcasting Corporation, 2008, 5 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 1 Kasım 2020, Ud af cirka 200.000 muslimer i Danmark har 70.000 tyrkiske rødder, og de udgør dermed langt den største muslimske indvandrergruppe. 
  6. ^ Jørgensen 2002.
  7. ^ Svanberg 1999.
  8. ^ Nielsen, Akgonul & Alibasic 2009.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]