Şablon tartışma:Ülkelerine göre Türkler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Başlık Dünya Türkleri gibi birşey olması daha uygun sanırım. Azınlık kelimesi her yer için geçerli değil

Azinlik kelimesi Türkiye'deki tartismalardan sonra "lekelendi" sanirim biraz. Alternatif olarak "Türk diasporasi" da diyebilirdik. Ama Dünya Türkleri dersek, isin icine Türkiye'yi de katmis oluruz. Bu sablonun amaci, Türkiye disinda yasayan Türkleri listelemek. Cetinkaya 16:08, 2 Aralık 2006 (UTC)
O zaman Türkiye'yi şablondan çıkartmak gerekecek ve Kıbrıs'da Türkler de azınlık değil. O yüzden en iyisi başlığı değiştirmek.
Lütfen yazılarınızı imzalayınız. Türkiye'yi şablondan çıkardım ama Kıbrıs'ı çıkarmak yanlış olur zira Güney Kıbrıs'ta azınlık olarak 2 bin civarında Türk yaşamaktadır. Cetinkaya 11:05, 17 Şubat 2007 (UTC)

Bir de şu açıdan bakılabilir; Balkan Türkleri örneğinde olduğu gibi bu Türkler yerel Türkler iken "Batı Avrupa" ve Amerika'daki Türkler göçmedir. Balkanlar dışındaki Doğu Avrupa Türkleri de yerlidir. Moldavya - Gagauzlar, Ukrayna - Kırım Tatarları, Polonya - Beyaz Rusya - Litvanya'da Kırım Tatarları ve Kazan Tatarları, Rusya'da İdil Boyu Türkleri haricinde Kuzey Kafkasya'da azınlıkta olan Karaçaylar, Balkarlar, Nogaylar, Kumuklar var. --Timurberk 13:54, 5 Nisan 2007 (UTC)

Hala bir çözüm getirilmemiş...--Timurberk 23:17, 1 Eylül 2007 (UTC)

Madde başlıkları[kaynağı değiştir]

İran Türkleri, Kaşkaylar, Azeriler v.s. kastediyor yani Türk halkları. Rusya Türkleri de Rusya'da yaşayan Türk halkları. Afganistan Türkleri v.s. de aynı. Vikipedide Almanya Türkleri, Fransa Türkleri kullandığımız zaman Türk halkları değil Türkiye Türkleri dahil edilmektedir. Almanya'daki Türkler, Fransa'daki Türkler mi daha uygun? Yoksa İran Türkleri maddesini İran'daki Türk halkları yapmamız mı daha uygun? Turkic ve Turkish arasında ayrım yapılmamasından kaynaklanıyor. Aslında Turkic için Türkî kullanıyorduk ama ... Takabeg ileti 23:02, 17 Kasım 2008 (UTC)

Taraflı mı yanlış mı ?[kaynağı değiştir]

Türkiye'den göç edenler, sadece yurtdında çalışan veya ikamet edenler ile yerli Türklerin bir şablonda olması uygun değildir. Yanlış şablonu mu yoksa taraflı şablınu mu hangisini ekleyeceğine karar veremedim. Şimdilik taraflı şablonu eklendi. Takabeg ileti 01:34, 9 Eylül 2009 (UTC)

Ahıska Ülkesi[kaynağı değiştir]

Türkiye Sınır Ülkeleri: Ahıska - Bu nerededir?--Melikov Memmedemail 06:55, 9 Eylül 2009 (UTC)

Ahıska Gürcistan'da ve Ahıska Türkleri ise çeşitli ülkelerde yaşarlar. Bu hale getirdim. Yurtdışına göç etmiş Türkiye Türkleri'nden ibaret. Teşekkür ederim. Takabeg ileti 11:17, 9 Eylül 2009 (UTC)

Doğrudur, Gürcistan'dadır, ancak ülke değil (şablonda ülke olarak gösterilmişti) --Melikov Memmedemail 11:41, 9 Eylül 2009 (UTC)

Bu haliyle yurtdışındaki Türkiye Türkleri listesi oldu. Şimdi Ahıska Türkleri v.s. için de ayrı bir şablon oluşturulabilir. Takabeg ileti 11:54, 9 Eylül 2009 (UTC)

Belli bir ülkede yaşayan Türk halklarına da X Türkleri, yurtdışındaki Türkiye Türklerine de Y Türkleri diyoruz. Fakat burası bir ansiklopedi olduğu için X'daki Türkiye Türkleri ile Y'daki Türk halkları karıştırmamalıdır. Dolayısıyla şablonun şu anki hali sakıncalıdır. Anladığım kadarıyla eklenen harita yurtdışındaki Türkiye Türkleri gösteriyor. Takabeg ileti 12:15, 9 Eylül 2009 (UTC)

Bu meseleyi çözmek için de {{Ortadoğu'daki Türk halkları}}, {{Balkan Türkleri}} ayrı şablon olmalıdır. Takabeg ileti 14:17, 9 Eylül 2009 (UTC)

Saçmalık[kaynağı değiştir]

Hollanda'daki Bulgaristan Türkleri neden yok? Ne saçma... --78.180.61.235 20:37, 9 Eylül 2009 (UTC)

Kaynaksız harita[kaynağı değiştir]

Kaynaksız ve yanlış harita çıktı. Takabeg ileti 03:29, 17 Eylül 2009 (UTC)

Yurt Dışındaki Türkler Bu Hâliyle Sağlıksız Şablon[kaynağı değiştir]

Bu şablonda bir sıkıntı görüyorum. Burada yurt dışında olmak, "Türkiye'den dışında olmak" demek, gördüğüm kadarıyla. Öyleyse Türkiye Türkleri kastediliyor demektir. O hâlde Kosova, Makedonya ve daha birçok bölgenin Türkleri bu şablona eklenemez. Çünkü bu Türk grupları, Türkiye'den göç etmemişlerdir. İlgili bölgelerde yüzlerce yıldır yaşayan Türk boylarıdırlar. Önemli bir nokta. Kısacası, bu hâliyle şablon sağlıksız, mantıksız. taglıgalpileti 11:31, 16 Ekim 2011 (UTC)

Şablonun Sorunları[kaynağı değiştir]

Açıklayıcı ve bilimsel olmak adına şablonun sorunlarından genellerini saymış olalım:

  • Yurtdışı terimi sorunludur. Yurtdışı sözü bir yurt ve onun dışında olma durumunu göstermekte. Burada yurt Türkiye ise (ki öyledir), "Türk Etnik Gruplar" alt başlığında Türkiye dışındaki bütün ülkelerde yaşayan Türkler, Türkiye'den göç edip oralara gitmemişlerdir. Yine, aynı durum diğer alt başlıklardaki ülkelerin çoğu için de geçerlidir.
  • Şablonun amacı açık değildir. Bu şablonun işlevi Türkiye'den göç ile dünyanın çeşitli ülkelerine yayılan Türkleri belirtmek ise hem içerik böyle olamaz hem adı böyle olamaz. İngilizce şablon bile "Traditional areas of Turkish settlement" diyerek, asli Türk nüfus ile göç eden Türk nüfusu ayırmaya çalışmış. Bunu belirtme ihtiyacı duymuş.
  • Tekrarlar var. Alt başlıkların en üstte olanı "Türk Etnik Gruplar" başlığı içinde yer alan bazı ülkeler altta birçok diğer alt başlıkta da vardır. "Türk Etnik Gruplar" başlığında yer alan ülkelerdekiler Türk de, diğerleri başka bir millet mi?

Çözüm Önerisi[kaynağı değiştir]

Bu şablon mevcut hâliyle yanlıştır ve bilgi kirliliğinden başka bir işe yaramaz. Dünyanın çeşitli yerlerinde asli nüfus olarak yaşayan Türkleri belirtmek üzere Türk halklarının bulunduğu ülke ve bölgeler şablonu vardır. İlgili şablon güncellenmiştir; kaynakçası tamamlanmış, bilgiler yenilenmiş ve standartlaştırılmıştır. O amaç için kullanımdadır. Dolayısıyla Yurt Dışındaki Türkler şablonunun böyle bir amaç gütmesine gerek yoktur. İlk kurulma tarzı da bu amacın olmadığını göstermektedir.

Bu şablon, Türkiye Türklerinin dünyadaki nüfus dağılımını gösteren bir amaçla hazırlanmalıdır. Başlık da "Türkiye Türklerinin Yaşadığı Ülke ve Bölgeler" olmalıdır. O zaman da Türkiye'nin diasporası, kaynaklar eşliğinde yazılarak şablon kurulmalıdır.

Şablonda düzeltmeler yapılıp sağlıklı olması sağlanana kadar Vikipedi'deki herhangi bir maddeye eklenmesi yanlıştır. taglıgalpileti 9:50, 30 Aralık 2011 (UTC)

Şablon adı[kaynağı değiştir]

Şablon adı TBA ihlalidir. Yurtdışı sözcüğü VP:MİLLİ ile çelişmektedir. Diyaspora Türkleri olmalıdır.--Abuk SABUK msj 11:19, 1 Ocak 2012 (UTC)

Türk diasporası olabilir. Ana madde adı, diğer madde ve kategori adlarına uyum sağlamak açısından.--RapsarEfendim? 11:36, 1 Ocak 2012 (UTC)
  • öncelikle bu konuyu ansiklopedik açıdan dile getirenlere teşekkür ederim. Büyük bir bilgi açığını bir madde de toplulaştırmak çok güzel olacaktır. Madde şablonunun oluşturulmasındaki amaç eğer Türkiyeyi de içine alan tüm dünyadaki Türklerse o zaman tüm dünyada bu konuda en yaygın ve en çok telaffuz edilen isim Türk Dünyası dır ve bu ana madde altında şablon oluşturulmalı ve bu şablon içerisinde bağımsız, özerk, federal, azınlık, Değişik ülkelerde esir ve hak alamamış Türk toplulukları v.b. gibi tüm Türk Dünyasındaki Türklerin halleri ve siyasi durumları bu maddede toplanabilir hem faydalanacak kişiler için müthiş bir döküman ve hem de Ansiklopedik bilgi açısından toplu bir bilgi oluşturularak harika bir iş yapılmış olur. Eminim böyle bir madde dünyada en çok tıklanan maddeler içinde yer alacaktır. Saygılarımla--Tacirci 19:14, 1 Ocak 2012 (UTC)
"Yurtdışı" yanlış, diaspora (TDK:Herhangi bir ulusun veya inanç mensuplarının ana yurtları dışında azınlık olarak yaşadıkları yer) için şablondaki uygun olmayan maddeler var: Kıbrıs Türkleri, Azerbaycan Türkleri, hatta Türkiye Türkleri (de bulunmakta şablonda). Türk Azınlıklar veya Türk diyasporası uygun olabilir gibi içinden bazı maddeler ayıklanınca, ~Tarkovsky~ 00:57, 3 Ocak 2012 (UTC)

Diaspora yapılsa da, başka şey yapılsa da, dikkat edilmesi gereken şey "Türk" kelimesinin dar ve geniş anlamlarıdır. Türk halkları, Türk dili gibi kullanımlar hep geniş anlama yani dünyadaki bütün Türkleri kapsayıcı anlama çıktığı için başına "Türkiye Türkleri" kelimesi eklenmelidir; Türkiye Türkleri Diasporası. Türk Dünyası için Vikipedi'de şablon vardır: Türk halklarının bulunduğu ülke ve bölgeler. Dolayısıyla bu şablon Türkiye Türklerini kapsayıcı doğrultudadır. Şablon adında karar kılındıktan sonra içerik o doğrultuda değiştirilir. taglıgalpileti 8:11, 3 Ocak 2012 (UTC)

  • Türk Dünyası isminin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Aramızda kullanılan deyim bu şekildedir.--Tacci2023 13:10, 30 Ocak 2012 (UTC)
"Türk Dünyası için Vikipedi'de şablon vardır: Türk halklarının bulunduğu ülke ve bölgeler." Yukarıda da yazıldığı gibi, Türk Dünyası kapsamı zaten ilgili madde ve şablonda ayrıntılarıyla açıklanmıştır. Aynı şeyleri konuşmamak, zaman kaybını azaltmak için önemlidir. taglıgalpileti 20:18, 31 Ocak 2012 (UTC)