Hayalet (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hayalet
Ghost
YönetmenJerry Zucker
YapımcıSteven-Charles Jaffe
Bruce Joel Rubin
Lisa Weinstein
SenaristBruce Joel Rubin
OyuncularPatrick Swayze
Demi Moore
Whoopi Goldberg
Tony Goldwyn
Rick Aviles
Vincent Schiavelli
MüzikMaurice Jarre
Görüntü yönetmeniAdam Greenberg
KurguWalter Murch
StüdyoParamount Pictures
DağıtıcıUnited International Pictures
CinsiSinema filmi
TürüRomantik, Dram, Fantastik
RenkRenkli
Yapım yılıAmerika Birleşik Devletleri ABD, 13 Temmuz 1990
Türkiye Türkiye, 21 Aralık 1990
Süre128 dk.
Dilİngilizce
Bütçe22.000.000 $
Hasılat505.702.588 $

Hayalet, 1990 Amerika Birleşik Devletleri yapımı film. Başrollerinde Patrick Swayze, Demi Moore, Tony Goldwyn ve Whoopi Goldberg bulunur. Senaryosunu Bruce Joel Rubin, yönetmenliğini Jerry Zucker yaptığı film, 21.000.000 $ bir bütçe ile hazırlanarak 505.702.588 $ hasılat elde ederek bir gişe başarısı göstermiştir. 1990'ın en yüksek hasılat yapan filmi oldu.[1]

Ghost, 13 Temmuz 1990'da Paramount Pictures tarafından gösterime sunuldu. 2015'ten itibaren Ghost, tüm zamanların 93. en yüksek gişe hasılatı elde eden filmiydi.[2] Film, 63. Akademi Ödülleri'nde beş adaylık aldı: En İyi Film, En İyi Orijinal Skor ve En İyi Film Kurgu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Whoopi Goldberg için) ve En İyi Orijinal Senaryo.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmden bir sahne

Bir bankacı olan Sam Wheat (Patrick Swayze) ve bir sanatçı olan kız arkadaşı Molly Jensen (Demi Moore), Sam'in arkadaşı ve meslektaşı Carl Bruner'ın (Tony Goldwyn) yardımıyla Manhattan'da bir apartman dairesini yeniler ve taşınırlar. Bir öğleden sonra Sam, banka hesaplarında belirsiz ve alışılmadık derecede yüksek bakiyeler keşfettiği konusunda Carl'ı uyarır. Konuyu kendisi araştırmaya karar verir ve Carl'ın yardım teklifini reddeder. O gece, Sam ve Molly, cüzdanını çalmadan önce Sam'i vurup öldüren bir soyguncu tarafından saldırıya uğrarlar. Sam, Molly'nin cansız bedeninin üzerinde ağladığını görür ve kendisinin artık bir hayalet olduğunu, görünmez olduğunu ve ölümlü dünyayla etkileşime giremeyeceğini anlar.

Molly, Sam'in ölümünden sonraki günlerde perişan haldedir. Carl gelir ve birlikte yürüyüşe çıkmayı teklif eder; Kilitli kapıyı takip edemeyen Sam, geride kalır. Birkaç dakika sonra, kendisini öldüren soyguncu bir şey aramak için daireye girer. Molly döndüğünde, Sam evdeki kediyi hayduta saldırması için korkutur. Soyguncuyu Brooklyn'deki evine kadar takip eder ve Willie Lopez adlı bu soyguncunun bilinmeyen bir şahıs tarafından gönderildiğini öğrenir.

Willie'nin evinden ayrılan Sam, ölülerin ruhlarıyla iletişim kuruyormuş gibi yapan ve bir şarlatan olan medyum Oda Mae Brown'ın (Whoopi Goldberg) salonuna rastlar. Oda Mae, Sam'in konuştuğunu duyunca gerçek psişik yeteneğini keşfetmesiyle için şok olur. Sam, Molly'yi tehlikede olduğu konusunda uyarması için onu ikna eder. Oda Mae, Molly'nin şüpheciliğini ortadan kaldırmak için, yalnızca Sam ve onun bilebileceği bilgileri aktarır. Molly daha sonra soyguncu Willie'nin kaldığı evin adresini Carl'a verir. Daha sonra Willie için polise gider ama polisler ona Oda Mae'ni sahtekar ve dolandırıcı olarak görür.

Bu sırada Sam, Carl'ı takip eder ve Willie ile birlikte çalıştıklarını öğrenince yıkılır. Carl, uyuşturucu satıcıları için para aklamaktadır ve Willie'nin, onun parolalar kitabını elde etmesi için Sam'i soymasını istemiştir. Kitabı daireden kendisi aldıktan sonra, Carl parayı "Rita Miller" uydurma ismi altında tek bir hesaba aktarır.

Molly'yi korumaya kararlı olan Sam, New York metrosu sistemine musallat olan ve katı nesneleri hareket ettirmek duyguları nasıl yönlendireceğini öğreten başka bir hayalete rastlar. Daha sonra, Rita Miller'ın kimliğine bürünerek ve daha sonra Sam'in ısrarı üzerine bazı rahibelere gönülsüzce bağışladığı 4 milyon dolarlık aklanan parayı geri çekerek Carl'ı engellemesine yardım etmesi için Oda Mae'yi görevlendirir. Carl umutsuzca parayı ararken, Sam bilgisayar klavyesine adını yazarak varlığını ortaya çıkarır. Carl, Oda Mae'nin bankada bir hesap kapatırken gördüğünü söyleyen Molly'ye gider.

Carl ve Willie, Oda Mae'ye giderler ama Sam, onu ve kız kardeşlerini kaçmaları için uyarır. Willie geldiğinde, Sam intikam almak için onu korkutur ve panik içinde sokağa kaçmasına neden olur. Aniden bir araba çarpar ve orada ölür. Bir süre sonra gölgeli iblisler, Willie'nin hayaletini cehenneme sürüklemek için karanlıktan çıkarlar.

Sam ve Oda Mae daireye geri dönerler ve Molly'nin eline bir cent vererek Molly'yi Oda Mae'nin kendisi hakkında doğruyu söylediğine ikna eder. Oda Mae, Sam ve Molly'nin birbirlerine dokunabilmeleri için Sam'in vücuduna sahip olmasına izin verir. Carl daireye girer ama Sam, Carl'la savaşamayacak kadar bitkindir. Kadınlar yangın merdivenini yapım aşamasındaki bir çatı katına çıkar, ancak Carl Oda Mae'yi yakalar ve onu silah zoruyla tutar ve çek talep eder.

Sam iyileşir ve Carl'ı ondan uzaklaştırır, bu da Carl'ın Molly'yi rehin almasına ve çek için Sam'e yalvarmasına neden olur. Sam onu silahsızlandırır ve tekrar saldırır. Carl bir pencereden kaçmaya çalışır ve asılı bir kancayı Sam'e fırlatır, ancak kanca geri savrularak pencereyi paramparça eder ve camın aşağı kaymasına neden olur ve bir cam parçası ölümcül bir şekilde Carl'a saplanır. Willie için gelen karanlık şeytanlar Carl'ın hayaletini almak için geri dönerler ve onu cehenneme sürüklerler.

Sam, kadınların iyi olup olmadığını sorar. Molly artık onu duyabilimektedir ve odada ilahi bir ışık parlayarak Sam'in varlığını aydınlatır. Görevinin şimdi tamamlandığını ve gitme zamanının geldiğini fark eden o ve Molly, ağlayarak son kez öpüşürler ve sonunda aralarında uygun bir veda olur. Sam yardımı için Oda Mae'ye teşekkür eder ve sonra ışığa doğru yürür ve Cennet'e doğru ilerler.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Rol
Patrick Swayze Sam Wheat
Demi Moore Molly Jensen
Whoopi Goldberg Ota Mae Brown
Tony Goldwyn Carl Bruner
Vincent Schiavelli Metro'daki Hayalet
Rick Aviles Willie Lopez
Stephen Root Polis
Phil Leeds Acil Servisteki Hayalet
Armelia McQueen Oda Mae Kız Kardeş
Gail Boggs Oda Mae Kız Kardeş

Yapımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu seçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sam Wheat rolü için Harrison Ford, Michael J. Fox, Paul Hogan, Tom Hanks, Kevin Bacon, Kevin Kline, Alec Baldwin ve Tom Cruise düşünüldü.[3][4] Bruce Willis, senaryoyu anlamadığı için Sam Wheat rolünü geri çevirdi ve daha sonra filmi geri çevirdiği için kendisine "ahmak" dedi.[5] Molly Jensen rolü için Michelle Pfeiffer, Molly Ringwald,[4] Meg Ryan,[4] Julia Roberts ve Nicole Kidman düşünüldü. Tina Turner ve Oprah Winfrey, Oda Mae Brown rolü için seçmelere katıldı.[6][7][8][9] Goldberg'e göre, yapımcılar başlangıçta onu Oda Mae rolü için düşünmediler fakat Patrick Swayze, Whoopi Goldberg'in kadroya alınmasını istedi.[10]

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ghost için çekimler Temmuz 1989'da çekime başladı. İç sahnelerin çoğu Los Angeles'ta Paramount'ta çekilirken, dış sahneler New York'ta, özellikle Bedford – Stuyvesant, Soho ve Wall Street'te yaklaşık beş hafta boyunca çekildi. Film yaklaşık 100 özel efekt çekimi içermektedir.[11] Demi Moore'un filmdeki ünlü 'saç kesimi' Manhattan saç stilisti John Sahag (1952-2005) tarafından tasarlandı.[12]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayalet Ghost Orijinal Film Müziği
Maurice Jarre soundtrack'i
Yayımlanma1990
TarzFilm müziği, Soundtrack
Süre55:33
ŞirketMilan Records
YapımcıJerry Goldsmith

Akademi ve Altın küre ödüllü filmin müziklerini, usta besteci Maurice Jarre yapmıştır. Filmin soundrack albümünde 1955 yapımı Righteous Brothers şarkısı olan, "Unchained Melody" yer almaktadır. En İyi Orijinal Müzik akademi ödülüne aday gösterilen albüm, Milano kayıtlarıyla Varase sarabande lisansı ile yayınlandı, daha sonra Maurice Jarre ile yapılan görüşmede, Milan'ın Silver Screen Edition adıyla, ekstra parçalar eklenerek, 1995 yılında tekrar yayınlanmıştır.

Orijinal Film Müziği

 1. The Righteous Brothers - "Unchained Melody" - 3:37
 2. "Ghost" - 7:24
 3. "Sam" - 5:33
 4. "Ditto" - 3:19
 5. "Carl" - 4:06
 6. "Molly" - 6:17
 7. "Unchained Melody" (Westlife) - 3:59
 8. "End Credits" - 4:17
 9. "Fire Escape" (bonus) - 3:12
 10. "Oda Mae & Carl" (bonus) - 3:58
 11. "Maurice Jarre Interview" (bonus) - 9:51

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "1990 Worldwide Grosses". Boxofficemojo.com. 13 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2013. 
 2. ^ "All Time Box Office Adjusted for Ticket Price Inflation". Boxofficemojo.com. 10 Temmuz 2001 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2015. 
 3. ^ Heidenry, Margaret (13 Temmuz 2015). "25 Years of Ghost: Oscar-Winning Screenwriter Bruce Joel Rubin Talks Patrick Swayze, Demi Moore, and Pottery-Wheel Sex". Vanity Fair. 28 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2022. 
 4. ^ a b c Swayze, Patrick; Niemi, Lisa (29 Eylül 2009). The Time of My Life. ISBN 978-1-4391-5858-6. 
 5. ^ Mackie, Drew (7 Temmuz 2015). "Ghost 25th Anniversary: 20 Things You Didn't Know". People. 3 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2022. 
 6. ^ Maddox, Gary (2 Şubat 2016). "Writer Bruce Joel Rubin says Ghost could easily have starred Nicole Kidman and Paul Hogan". The Sydney Morning Herald. 18 Ekim 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2022. 
 7. ^ Crean, Ellen (13 Mart 2007). "Swayze Tells "Ghost" Stories". CBS News. 18 Ekim 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2022. 
 8. ^ Alter, Ethan (17 Temmuz 2020). "'Ghost' at 30: How Tina Turner nearly played Whoopi Goldberg's part in the 1990 classic". Yahoo! Entertainment. 18 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 9. ^ Finn, Natalie (14 Temmuz 2020). "30 Timeless Secrets About Ghost". E! News. 22 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2022. 
 10. ^ Dick, Jeremy (15 Ekim 2020). "Ghost Producers Refused to Hire Whoopi Goldberg Until Patrick Swayze Stepped In". MovieWeb. 17 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Eylül 2022. 
 11. ^ Scapperotti, Dan (Temmuz 1990). "Ghost - Airplane's Jerry Zucker directs Patrick Swayze in a metaphysical comedy / drama". Cinefantastique. 21 (1). s. 12. 1 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2017. 
 12. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]