Hacker

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hacker ya da bilgisayar korsanı,[1] bilgisini sorunların üstesinden gelmek için kullanan yetenekli bilgisayar uzmanı. Hacker adı, yetenekli bilgisayar uzmanı anlamına gelse de popüler kültürde teknik bilgisi ile bilgisayar sistemlerine girmek için hata veya istismar yöntemlerini kullanan zararlı kişi olarak kullanılır.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Hacktivist: Hacktivistler kendilerine göre kötü veya yanlış olan toplumsal veya politik sorunları dile getirmek amacıyla belirli siteleri hackleyerek ileti yerleştirirler.
  2. Siyah şapkalı: Kişisel bilgisayarlara veya çeşitli kurum ve kuruluşlara ait bilgisayarlara ve ağlara izinsiz olarak giriş yapan kişilerdirler, sistemleri kullanılmaz hale getirir veya gizli bilgileri çalarlar. Elektronik veya mekanik otomat sistemlerine girilmesi gereken bilgi ya da jeton gibi doğrulama yöntemlerini çeşitli yöntemler kullanıp atlatarak hizmet verici sistemi yanıltırlar. En zararlı hackerlar siyah şapkalılardır.
  3. Beyaz şapkalı: Beyaz şapkalılar da her türlü programı, siteyi veya bilgisayarı güvenlik açıklarından yararlanarak kırabilirler ancak kırdığı sistemin açıklarını sistem yöneticisine bildirerek, o açıkların kapatılması ve zararlı kişilerden korunmasını sağlayan, iyi amaçlı hackerlardır.
  4. Gri şapkalı: Yasallık sınırında saldırı yapan, iyi veya kötü olabilen hackerlardır.
  5. Yazılım korsanı: Yazılım korsanları bilgisayar programlarının kopya korumalarını kırarak, bu programları izinsiz olarak dağıtımına olanak sağlayıp para kazanırlar. Piyasaya korsan oyun ve program CD'lerini yazılım korsanları çıkarır.
  6. Phreaker: Telefon ağları üzerinde çalışan, telefon sistemlerini hackleyerek ücretsiz görüşme yapmaya çalışan kişilerdir.
  7. Script kiddie: Script kiddieler hackerlığa özenen kişilerdir. Tam anlamıyla hacker değillerdir. Script kiddieler genellikle kişilerin e-posta veya anında mesajlaşma şifrelerini çalarlar.
  8. Lamer: Ne yaptığının tam olarak farkında olmayan, bilgisayar korsanlığı yapabilmek için yeterince bilgisi olmayan kişi. Script Kiddie benzeri kişilerdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Bilgisayar korsanı", Güncel Türkçe Sözlük, Türk Dil Kurumu. Erişim tarihi: 7 Mart 2023.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]