Tartışma:Hacker

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Bilişim (Başlangıç-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Bilişim maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Bilişim kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İş birliğine katılarak da projeye katkıda bulunabilirsiniz.
 Başlangıç  Bu madde Başlangıç-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

eski sürümle arasında çok büyük fark var, eskşi haline getirmek daah uygun olur sanırım--Ugur Basak 19:37, 11 Kasım 2005 (UTC)

ne olmuş[kaynağı değiştir]

Bu kelimenin etimolojisini bilen var mı?--LandSCape 11:06, 5 Haziran 2006 (UTC)

renkli şapkalar[kaynağı değiştir]

siyah şapkalı - beyaz şapkalı gibi tanımlar yapılmış, daha önce duyan var mı bu tabirleri? --spAs 14:01, 16 Haziran 2006 (UTC)

basit...[kaynağı değiştir]

ewt bu siyah beyaz hikayesi bilindiktir.. gri uydurmadır.. zaten sağdan soldan duyulmuş laflarla yazılmış bi madde olmuş.. --doqan

taslak haline getirdim. --spAs 16:02, 2 Temmuz 2006 (UTC)

Hack'in Tarihi.[kaynağı değiştir]

Bu konuda hack tarihi adresinden yararlanılabilir.

Hacker ve Hack kavramları[kaynağı değiştir]

Bence bu iki kavram kesinlikle birbirlerinden farklıdır ve farklı sayfalar olarak kalmaları doğrudur.

  • Hack:İzinsiz bir şekilde herhangi bir bilgiyi ele geçirmek
  • Hacker:İzinsiz bir şekilde başka bilgisayar vb. aletlere giren kişiler

Yazılım Korsanlığı[kaynağı değiştir]

  • Mubarhack Kaynak:http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/263321.asp
  • Benim bildiğim kadarı ile yazılım korsanlığı hackerlığa değil crackerlığa girer. Bu konudaki görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.
  • Haclemek zaten el geçirmek demek aslında. Bir yazılımın kullanım ve dağıtım hakkını ele geçirmek de bir nevi o yazılımı hacklemek sayılabilir. Bu hackleme işlemi de crack yöntemiyle yapılır. Bence yazılım korsanlığı ile crackerlık aynı şeyler.
  • crackers'ın temel bilgi ve yetenek hususunda hacker'dan hiç bir farkı yok. hacker'ın cracker'a olan üstünlüğü network ve bilişim sistemleri güvenliği üzerine kafa yorması.95.7.128.223 18:57, 8 Ağustos 2011 (UTC)

Tarafsızlık Politikası[kaynağı değiştir]

Yazı niçin taraflı ? İyi niyetli olan bilgisayar dahisi hackerlarda mevcut.Beyaz-şapkalı olarak nitelendirilen bu grubu araştırmanızı tavsiye ederim...--LukaKoe (mesaj) 15:54, 21 Ekim 2014 (UTC)

TDK'da Hacker[kaynağı değiştir]

Hacker'ın TDK'daki anlamı buysa neden böyle kötü bir kelime oldu? BBilm Bu imzasız yazı BBiLim (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Hacker(TDK)[kaynağı değiştir]

Bilgisayar veya herhanhgi bir teknolojik kavramda ustalaşmış,uzlaşmış kişiye 'hacker' denir. Bu imzasız yazı 46.196.104.177 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.