Klavye dinleme sistemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Klavye dinleme sistemi veya klavye yakalama sistemi (Keylogger), Klavyede bir harfe dokunulduğunda casus yazılım dinler ve klavye harflerini kaydeder.[1] Klavye dinleme sisteminin olmaması için spam amaçlı mesajların güvenilmeyen mesajların açılmaması gerekir.

Bulaşma yolları ve amacı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulaşma yolu spam mail internet siteleri üzerindeki pop-up reklamlar veya internet üzerinden indirdiğiniz orijinal olmayan sistem dosyaları vb. şekilde bulaşabiliyor. Keyloggerların amacı işletim sisteminizdeki dosyaları, şifreleri, fotoğrafları kilitleyip sizden para karşılığında size geri vermektedir. Bir nevi fidye olayı sizdeki ürünü çalıp sizden para karşılığında size iade etmesidir.

Kurtulma yolları[değiştir | kaynağı değiştir]

Keyloggera sahip bir dosyanız varsa ve daha bilgisayara bulaşmamışsa antivirüsler ile kaldırabilirsiniz. Eğer en güçlü yani en son nesil keyloggera sahipseniz dosyalarınızı kurtarmanın üç yolu var. 1. dosyalarınızı önceden yedekliyse bilgisayarınızı format atıp kullanabilirsiniz. 2. yol ise diskin önceki görünümüne getirip format atmadan kullanabilirsiniz. 3. yol ise diskin içindeki dosyaları disk kurtarma programları tarafından kurtarabilirsiniz.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]