Legion of Doom

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nonserviam Defacer Group
Kuruluş 1980
Kapanış 2000
Tür hacking
Konum
Lider Lex Luthor
Ana organ Nonserviam Cyber Security
Ana kurum Nonserviam Security Pılatform

Legion of Doom (LOD), 1980'lerde başlayıp 1990'ların sonları ve 2000'li yılların başlarında çok güçlü ve hacking kültüründe itibar sahibi bir hacker grubudur. İsimleri Challenge of the Super Friends adlı bir Amerikan anime televizyon dizisine bile konu olmuştur.

Doğuşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Lex Luthor adlı hackerın Knights of Shadow adlı grupla aralarının açılması sonucu LOD 'u kurmuştur (Aslında bu durum Masters of Deception'nın ortaya çıkmasına benzemektedir. Mark Abene (Phiber Optik) ile LOD üyesi Chris Goggans (Erik Bloodaxe) arası açılmış ve Büyük Hacker Savaşı başlamıştır).

LOD bir zamanda sonra LOD/LOH (Legion of Hackers) diye iki ayrılmıştır. Bu yeni grup daha çok phreaking ile ustalaşmış kişilerden oluşmaktadır.

Legion of Doom, Masters of Deception'nın aksine daha paylaşımcı ve dışa dönük bir hacker topluluğudur. Legion of Doom Technical Journals adında yayınlar yaparlar. Böylelikle hacking hakkında var olan bilgi havuzuna katkıda bulunurlar. Ele geçirdikleri telefon ya da diğer sistemlere direkt olarak zarar vermezler. Buna karşın LOD'un bazı üyeleri telefon sistemlerine saldırırlar ve telefon şirketlerinin programlarını kendilerine göre düzenlerler (Grant, Darden and Riggs, gibi).

Bellsouth davasında yaptıkları telefon sistemlerini araştırmak diye yorumlanmıştır ve hiçbir zarar verilmediği iddia edilmiştir. Grubun eski üyelerinden Corey A. Lindsly(Mark Tabas) bilgisayar suçu işleyip maddi kazanç sağlama girişimde bulunduğu açıktır.

Bütün bunlara rağmen genele baktığımızda LOD ile MOD davranış profilleri birbirlerinden farklıdır. Kişilerin bireysel yaptıkları tek tek incelemek ve bunu ana çerçeveye koymak zordur. Zaten Büyük Hacker Savaşı [1] 5 Mart 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. nda bile gruplar arasında geçişler çoktur. Grubun aktifliği kısmen de olsa sürmektedir. Online ortamda 1,000 üyesi 500 pinger denetleyicisi ve /supporter desteği ile kıyamet için değil ,kıyametin geçmesi için çaba harcayan bir topluluk haline geldi "Translated" "Kaynak :2010 Dave Buchwald "Bill From RNOC" personal records"...

Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Loyd Blankenship(The Mentor)

2007 yılından sonra grup üyelerine ne olduğu bilinmemektedir.

Üst düzey LOD üyelerinin bazıları:

  • Chris Goggans "Erik Bloodaxe"
  • Dave Buchwald "Bill From RNOC"
  • Patrick K. Kroupa "Lord Digital"
  • Loyd Blankenship "The Mentor"
  • Bruce Fancher "Dead Lord"
  • Mark Abene "Phiber Optik" (Masters of Deception grubuna geçmiştir.)

Diğer üyelerinden bazıları:

Steven G. Steinberg "Frank Drake", Jason Chon "Riot", Corey A. Lindsly "Mark Tabas", Peter Jay Salzman "Thomas Covenant", Adam Grant "The Urvile", Frank Darden "The Leftist", Robert Riggs "The Prophet", Kenton Clark "Monster X", Todd Lawrence "The Marauder", Scott Chasin "Doc Holiday", K.C.Nemesis "Control C"/"Phase Jitter", and Jake Kenyon Shulman "Malefactor".

Resmi isimleri bilinmeyen eski LOD üyeleri:

Agrajag The Prolonged, King Blotto, Dher, Blue Archer, The Dragyn, Unknown Soldier, Sharp Razor, Doctor Who, Paul Muad'Dib, Phucked Agent 04, X-man, Randy Smith, Steve Dahl, The Warlock, Terminal Man, Silver Spy, The Videosmith, Kerrang Khan, Gary Seven, Carrier Culprit, Master of Impact, Phantom Phreaker, Doom Prophet, Prime Suspect, The m0nit0r, Skinny Puppy, Professor Falken, Solomon Grundy ("Sundry") ve LoD kurucusu Lex Luthor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • US Government's Sentencing Memorandum, US v. Grant, Darden and Riggs, Criminal Action Number 1:90-CR-31, December, 1990. (US Government v. "Legion of Doom")
  • The entire online text of The Hacker Crackdown 29 Temmuz 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Bruce Sterling's book on the topic.