Tuor

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tuor J.R.R. Tolkien'in evreninde kurgusal karakter .Tuor Hador Hanesine mensupdur. Hurin'in yeğeni Turin ve Nienor'un kuzenidir. Ayrıca Tuor Gondolin'e ayak basan 3. insandır.İlk iki insan ise Tuor'un babası ve amcası yani Huor ile Húrin'dir. Tuor'un babası Huor Sayısız Gözyaşı Savaşında Ork (Orta Dünya)lar tarafından öldürüldüğünde Huor'un karısı Rian Tuor'u hamile idi.Rian Tuor'u Birinci Çağın 472 yılında doğurduktan sonra Mithrim'de yaşıyan elflere emanet edip Huor'u aramaya koyuldu ve birdaha onu gören olmadı. TuorDoğuluların eline esir düşünce bir müddet esir hayatı yaşadı. Sonra bir fırsatı değerlendirerek kaçmayı başardı.

Tuor'un Gondolin'e Gelişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaçmayı başaran Tuor, Nevrast'a (Turgon'un eski yerleşim yeri) Turgon'un eski sarayına girdi orada onun için bırakılan zırhları kuşandı ve kıyı şeridine doğru ilerledi.[1] Orada Ulmo ona gözüktü ve yanına bir Voronwe adında bir yoldaş vereceğini onunla beraber Gondolin'e gidip Turgon'u uyamsaını söyledi. Tuor ile Túrin Turambar sadece bir kez karşılaştı o karşılama da Nargothrond'un düşüşünden sonra Túrin Turambar'ın Dor-lómin'e gidişini görmüştür. Tuor Sirion nehrini takip ederek Dorthonion'a varmıştır.Ulmo'nun yardımı ile Gondolin ulaşmadaki son bölge olan kapılar bölgesinde Gondolinli elfler ile Gondolin 'e vardı. Orada Turgon'un güvenini kazanıp Kanat Hanesi'nin lideri konumuna gelmişti.

Tuor'un Evliliği ve Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Kral'ın kızı İdril'e aşık olup evlenmiştir ve bu evlilik sonucu Eärendil doğmuştur. Túrin Turambar'ın kılıcı Gurthang'ın demircisi olan Eöl'ün oğlu Maeglin ya da (Meglin) İdril'e aşıktı ve İdril ile Tuor evliliğine kesinlikle karşıydı. Gondolin'den dışarı bir gezinti için çıkan Maeglin Morgoth tarafından tutsak edilir ve Morgoth'a Gondolin hakkında bildiği her şeyi anlattı. Bu da Gondolin'in Düşüne sebep oldu. Tuor Gondolin halkının bir kısmını kurtardı. Birinci Çağın 525. yılında İdril'le beraber Valinor'a yelken açmıştı

Tuor'un Torunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Tuor Elrond'un dedesi Aragorn'un ise büyük büyük dedesidir.Arwen'in ise büyük dedesidir. Ayrıca Beren ve Lúthien'in oğlu olan Dior Eluchíl ile dünürdür. Çünkü Tuor'un oğlu Eärendil, Dior Eluchíl'in kızı olan Elwing'le evlenmiştir. Bu evlilik sonucu Yarı-elf Elrond (elf) ile Yarı-elf Elros (insan) adlı iki çocuğu olmuştur.Elrond Arwen'in babası Elros ise Númenor Krallarının yani Aragorn'un dedesidir

Elrond ile Elros'un Irklarına Karar vermesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Eärendil'in Valinor'a yaptığı sefer başarılı olunca Valar Morgoth'u yok etmek için Orta Dünya ya indi. O sırada Elrond ile Elros Maedhros'un esiri bulunmaktaydı, tabi buna esirlik denirse çünkü Elrond ile Elros Maedhros ile arkadaş olmuşlardı. Valar Elrond ile Elros'un elf ile insan kırması olması sebebiyle elf veya insan olma seçimini kendilerine bırakmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Nevrast". Orta Dünya Ansiklopedisi Wiki (İngilizce). 11 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Kasım 2020.