İçeriğe atla

Valar Ağaçları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Valar Ağaçları, Valar tarafından yaratılan, Valar'ın yaptığı en büyük işlerden biri olan; Valinor'u ve tüm Aman'ı aydınlatan Gümüş Telperion ve Altın Laurelin adlı ağaçlardır.

Büyük Lambalar ve Almaren Krallığı yok edildikten sonra Valar, batıdaki Aman kıtasına giderek Valinor diyarına sığınıp oraya krallıklarını kurar. Valinor kurulurken bir Vala olan Yavanna'nın Şarkısı ile Valinor Ağaçları oluştu. Yavanna'nın yarattıkları arasından en çok onlar ünlendi ve kaderleri Eski Günler'in tüm hikâyelerine yazıldı.

Telperion iki ağacın yaşlı olanıdır ve ilk çiçeklenen o olur; ve Valar daha önce geçen vakitleri önemsemeden buna Açılış Vakti'der. Böylece Valar Valinor'daki hakimiyet çağlarını hesaplamaya başlar. Ağaçların Çağları'nın 10.000 yıl sürdüğü söylenir ve bu çağa "Valinor'un Mutluluk Günleri" de denir.

Fakat Melkor'un kudreti ve nefreti Arda'nın geri kalanının aydınlanmasını engelledi. Melkor Orta Dünya'ya birçok Maia getirdi, bunlar Melkor ile birlikte Orta Dünya'yı zehirlediler. Bunun üzerine Güçler Savaşı yaşandı ve Melkor'un Zincirlenişi gerçekleşti. Melkor üç çağ sonra affedildi ve serbest bırakıldı.

Sonraki çağlarda Elfler Aman'a gelirler ve Noldor'un en yeteneklisi olan Fëanor Ağaçlar'ın ışığından faydalanarak Silmarilleri yaratır. Fakat serbest bırakılan Melkor yine hain planlar yapmaktadır; örümcek Ungoliant ile birlikte bir bayram zamanı Valinor'un Ağaçları'na saldırırlar. Melkor Ağaçları mızrağıyla oyup içlerindeki suları çıkartmış ve o anda Ungoliant bu suları emmiş, ağaçları zehirlemiş ve Valinor karanlığa bürünmüştür.