Üç Elf Yüzüğü

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Üç Elf Yüzüğü ya da Üç Yüzük J.R.R. Tolkien'ın Yüzüklerin Efendisi kitaplarında anlatılan kurgusal büyülü nesnelerdir.

Dövülmüş ilk güç yüzükleri arasında en son dövüldükleri için en fazla güce sahip yüzüklerdir. Tek Yüzük daha güçlü olmasına karşın kullananların bilgelikleri ve bu yüzükler dövülürken Sauron'un orada olmaması sayesinde elfler tarafından saklanabilmişlerdir. Yüzükler Eregion elfleri tarafından dövülmüşlerdir. Narya, Nenya ve Vilya yüzüklerinin isimlerinin manası sırasıyla ateş, su ve havadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sauron, aldatıcı ve geçmişini gizleyen Annatar ismini kullanırken demircilik bilgisini elfler ile paylaştı. Onlara bu ilmin inceliklerini öğretti. Annatar 300 yıl boyunca Elfler ile dostluk kurdu. En sonunda Elfler Celebrimbor önderliğinde Güç Yüzüklerini yaptılar ve elfler bu yüzükler ile orta dünyada büyük işler yapmaya başladılar. Ancak Sauron Mordor'daki Hüküm Dağı eteklerinde gizlice diğer bütün yüzüklere hükmedecek olan Tek Yüzük'ü yaptı. Tek Yüzük'ü eline taktığında diğer yüzükleri anlayabiliyor ve kullananların zihinlerine hükmedebiliyordu. Fakat Elfler kadim bir bilgeliğe sahip olduğundan Sauron'un amacını anladılar ve kendilerine verilen Üç Yüzüğü kullanmadılar. Celebrimbor üç yüzüğün ondan saklanmasını emretti. Sauron bu üç yüzüğe asla ulaşamadı. Güç yüzüklerinin yapılma amacı kitapta şöyle anlatılır;

Üç Yüzük göğün altında yaşayan Elf krallarına,
Yedisi taştan saraylarındaki Cüce hükümdarlara,
Dokuzu ölümlü insanlara, ölecekler ne yazık;
Bir Yüzük gölgeler içindeki Mordor Diyarı'nda,
Kara tahtında oturan Karanlıklar Efendisi'ne.
Hepsine hükmedecek bir yüzük, hepsini o bulacak,
Hepsini bir araya getirip,karanlıkta birbirine bağlayacak,
Gölgeler içindeki Mordor Diyarı'nda.

Narya[değiştir | kaynağı değiştir]

Elflerin sakladığı üç yüzükten biridir. Ateş yüzüğü, kırmızı yüzük ve muhteşem Narya olarak da bilinir. Üzerinde bir yakut bulunmaktadır. Önceleri Cirdan tarafından taşınmış daha sonra Gandalf'a verilmiştir. Gücü, umut ve cesareti artırma, korunma üzerinedir.

Nenya[değiştir | kaynağı değiştir]

Elflerin sakladığı üç yüzükten biridir. Adı su yüzüğü anlamına gelir. Mithril'den[a] yapılmıştır. Galadriel tarafından taşınır ve ortasında parlak, beyaz ve sert bir taş bulunur. Serttaşı yüzüğü olarak da anılmaktadır.[b] Tek Yüzük Sauron'da iken kullanılmamış ama yüzük kaybolduğunda Galadriel bu yüzükten aldığı güç ile Lothlórien'i korumuştur. Lothlórien’de Galadriel ile karşılaşan Samwise Gamgee ‘parmaklarının arasında bir yıldız gördüm’ demiştir. Tek Yüzük’ün taşıyıcısı Frodo Galadriel’in parmaklarına baktığında Nenya’yı görebilmiştir. Gücü, kötülükten korunma ve gizlenmenin yanı sıra telepati ve sezgi gücünü artırma özelliği vardır.

Vilya[değiştir | kaynağı değiştir]

Elflerin sakladığı üç yüzükten biri ve en güçlüsüdür.[c] Adı hava yüzüğü anlamına gelir. Yüzük altındandır ve ortasında bir safir taşı bulunur. Bu safirden dolayı "safir yüzük" olarak da bilinir. Önceleri Noldor'un yüce kralı Gil Galad'dan sonra Ayrıkvadi'nin Lordu Elrond tarafından taşınmıştır. Gücü, iyileştirme ve kötülükten korunma özellikleri vardır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Metis edebiyat çevirisinde "mithril'âen" olarak kullanıldı.
  2. ^ Metis edebiyat çevirisinde "serttaşı" olarak çevrildi, orijinal metinde "adamant" olarak geçmektedir ve sert, delinmeyen bir maddedir.
  3. ^ Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin son kitabında vilya için üç yüzüklerin en büyüğü denmektedir.