İçeriğe atla

Silmaril

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Silmaril, J.R.R. Tolkien evreninde kurgusal nesne.[1]

Elf soyundan olan Feanor tarafından yapılan ve Orta Dünya'da bir eşi daha olmayan mücevherler.[2] Bu mücevherleri yaptığından dolayı Feanor en yetenekli elf unvanını almıştır.[1] Bu mücevherlerle Feanor, Valinor'un gümüş ve altından olan ağaçları, Telperion ve Laurelin'in ışığını hapsetmeyi başarmıştır.[1]

Ancak bu yaptığı mükemmel mücevherler kendi gözünü de kör etmiş ve bu mücevherlere takıntıyla bağlanmıştır. Kötü Vala Melkor ve Ungoliant, Valinor'un ağaçlarını katlettikten sonra Feanor'un yaşadığı Formenos'a giderek Feanor'un babası Finwe'yi öldürüp kutlu ülkede ilk kanı akıtmış ve silmarilleri çalmışlardır. Silmarilleri aldıktan sonra Melkor ve Ungoliant Orta Dünya'daki kaleleri Angband'a gitmişlerdir. Melkor Angband'da kendisi için demirden müthiş bir taç yapıp kendisini Dünya'nın kralı ilan ettikten sonra krallığının nişanı olarak Silmarilleri yaptığı tacın üstüne dizmiştir. Melkor Silmarilleri çalması üzerine Feanor tarafından Morgoth (Dünyanın Kara Düşmanı) diye anılmıştır. Bundan sonraki günlerdede ona böyle hitap edilmiştir. Silmariller çalındığı sırada Formenos'da bulunmayan Feanor mücevherlerinin çalındığını öğrenince oğullarıyla birlikte ünlü yeminini etmiş ve Orta Dünya'ya Melkor'un peşinden gitmiştir. Teleri Elflerini sahip oldukları gemiler için katlederek Arda tarihinde ilk kez akraba kanı dökmüşlerdir. Feanor önderliğindeki Noldor elfleri Melkor'u takip ederek Orta Dünya'ya geldi ve Dagor Nuin Giliath'ta (yıldızların ışığı altındaki savaş) Feanor, Balrogların lideri Gothmog tarafından katledildi.

Orta Dünya'nın sonunu getiren Dagor Dagorath'da Féanor tekrar hayat buldu bu sefer Silmarilleri kendi isteğiyle Yavanna'ya verdi ve Birinci şarkı sona erdi, İkinci şarkı başladı.

  1. ^ a b c Kocher, Paul H. (1980). A reader's guide to The Silmarillion. Boston: Houghton Mifflin. ISBN 0-395-28950-5. 
  2. ^ Bates, Brian (2002). The real Middle-Earth: magic and mystery in the Dark Ages. Londra: Sidgwick & Jackson. ISBN 0-283-07353-5.