Jim Henson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jim Henson
Jim Henson
Doğum24 Eylül 1936,Greenville,Mississippi,ABD
ABD
Ölüm16 Mayıs 1990,New York Presbyterian Hospital,New York,ABD
ABD
MeslekSeslendirme sanatçısı, oyuncu,Kuklacı
Etkin yıllar-1990
Boy1,9 m (6 ft 3 in)
EvlilikJane Henson :(1959-1986)

Jim Henson veya tam adıyla James Maury Henson (24 Eylül 1936, Greenville, Mississippi - 16 Mayıs 1990, New York, NY, ABD), Amerikalı kuklacı ve film yapımcısı. The Muppets ve The Muppet Movie yapımcısıdır. Muppets, sözcük olarak marionettes(kuklalar) ve puppets (kuklalar) kelimelerinin birleştirilmesinden oluşmuştur. Karakterler: Kurbağa Kermit, Miss Piggy, Big Bird, Kurabiye Canavarı gibi tanıdık figürler. Hayatını kaybettiği güne dek Kermit'in seslendirmesini yapmıştır. Kendisinden sonra Kermit seslendirmesini 19 yaşındaki Steve Whitmire devralmıştır. Ayrıca Ernie yani Edi'yi de seslendirmiştir.

Henson, babasının, federal bir ziraatçı olarak atanmış olduğu Hyattsville, Maryland, Washington, DC de bir banliyöde büyüdü. Henson ve gelecekteki eşi Jane Nebel Maryland Üniversitesi'ne devam ederken, Washington televizyon istasyonu için bir kukla gösterisi ve bir ilk Muppets (Kermit dahil) geliştirilmesi, okul yılları boyunca da beş dakikalık bir televizyon programı olarak adlandırılan Sam and Friends'i yaptı. Mezun olduktan sonra (AB, 1960), yardımcıları ile birlikte, televizyon reklamları ve çeşitli televizyon programlarına kısa gösteriler yaptı. Çocuk ve Televizyon programından sonra yaptığı Susam Sokağı 1969 yılında televizyonlarda görünmeye başladı. Muppets Henson ve onun insansı hayvanları o ülke çapında olağanüstü bir popülerlik kazandı.

Muppet Show' un 1976 yılında İngiltere' de yapılan prömiyeri uluslararası bir izleyici kitlesi (yaklaşık 100 ülkede gösterildi) kazandırdı ve kısa sürede bunu hareketli görüntüler olan The Muppet Movie (1979 ), The Great Muppet Caper (1981 ), The Muppets Take Manhattan (1984) izledi. Henson' ın aynı zamanda The Dark Crystal' de yardımcı yönetmenlik (1981), Labyrinth' te yönetmenlik (1986) ve The Witches' da yardımcılıkları (1990) vardır. Animasyon filmleri Muppets haricinde, 1981 yılında bir Muppets çizgi roman sendikası ve çocuklar için üç ayda bir yayınlanan Muppet Dergisi 'ni çıkardı. Bunu animasyonlu bir sabah televizyonda çizgi film programı, Jim Henson Kukla Bebekler izledi. 1984 yılında kablolu televizyon kanallarında Fraggle Rock' un prömiyeri yapıldı. 1990 yılında ölümünden önce, Disney Company ile The Muppets haklarını satmak için görüşmeler yapıldı. 2004 yılında anlaşma tamamlandı ve Disney'e ikonik karakter ticari markalar ve telif hakları transfer edildi.

Film dizileri dışında belirli özel efektler kullanarak, heykel ile yapılan kukla, köpük, kauçuk, plastik ve çeşitli kumaşlar, ya da el kuklaları veya tam kostümlü kişiler (Big Bird ve Snuffleupagus durumunda olduğu gibi) yaptı. El kuklaları için, her baş veya kolda bir baş ve iki kol yaptı, böylece, bir elinde iki kula ile çalıştı. Nadir durumlarda Karmaşık karakterizasyonlar hatta üç kuklacı gereklidir. Kuklayı seslendiren kişi (ya da birincil kişi) sesiydi.

Henson, ayrıca deneysel bir film yapımcısıdır. Time Piece (1965) i yönetti. Yazdığı bir kısa filmde rol aldı. En iyi yönetmen dalında Oscar'a aday gösterilmiş ve en iyi televizyon yapımcısı dalında Emmy Ödülü kazanmıştır. 1967 yılında Henson birkaç kısa film yaptı ve piyasaya sürdü. The Wheels That Go and Ripples yanı sıra endüstriyel filmi olan The Paperwork Explosion IBM Bilgisayar firması için geliştirildi. Daha sonra televizyon belgeseli yazdı. Youth ’68: Everything’s Changing…or Maybe It Isn’t (1968), genç bir nesilde ortaya çıkan isyan kültürünü ifade çabasını anlatan bir filmdi. Alternatif gerçeklikten kaçan bir adamın gerçeküstü bir hikâyesi olan The Cub (1969) televizyon filmini yazdı ve yönetti.

  • Ölümü

Jim Henson 16 Mayıs 1990 Tarihinde hızla yayılan bir enfeksiyon hastalığı olan pnömoni den ölmüştür.