İçeriğe atla

Fineas ve Förb: Candace Evren'e Karşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fineas ve Förb: Candace Evren'e Karşı
Phineas and Ferb the Movie: Candace Against the Universe
YönetmenBob Bowen
YapımcıBrandi Young
Yazar
UyarlamaPhineas and Ferb
–Dan Povenmire
Jeff "Swampy" Marsh
Oyuncular
MüzikDanny Jacob
KurguAnne Harting
StüdyoDisney Television Animation
DağıtıcıDisney+
Disney Platform Distribution
Yapım yılı2020
Çıkış tarih(ler)i27 Ağustos 2020 (2020-08-27) (D23 Gold Member Advance Screening)
28 Ağustos 2020 (2020-08-28) (United States and Canada)
Süre85 minutes[1]
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Dilİngilizce

Fineas ve Förb: Candace Evren'e Karşı (The Phineas and Ferb Movie olarak duyuruldu)[2] Disney Television Animation tarafından üretilen 2020 Amerikan animasyon müzikal macera bilimkurgu komedi filmidir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Candace'nin günü çılgın icatlar yapan kardeşlerini annesine ispiyonlamakta başarısız olunca mahvolur. Bir uzay kapsülü belirir ve onu ve Heinz Doofensmirtzh'in kızı Vanessa'yı kaçırır. Phineas ve Ferb, bunun "Feebla-Oot" gezegeninden geldiğini öğrenir. Gezegene açılan bir portal inşa etmelerine yardımcı olmaları için arkadaşları Isabella Garcia-Shapiro, Baljeet Tjinder ve Buford van Stomm'u çağırırlar. Ancak portal onları Doofenshmirtz Evil Inc.'e yönlendirir ve burada Dr. Heinz Doofenshmirtz ile güçlerini birleştirirler. O ve çocuklar uzay gemisini kullanarak Feebla-Oot'a giderler ve Ornitorenk Perry onları gizlice takip eder.

Vanessa uzay gemisinden kaçarken Candace yakalanır; her ikisi de Feebla-Oot'a varır. Candace, kendisine sempati duyan lider Süper Süper Büyük Doktor ile tanışır. Onun da bıktığı iki küçük erkek kardeşi var, bu yüzden Feebla-Oot'a gelip orayı yönetmeye karar vermiştir. Büyük Doctor, Candace'e, halkı için önemli olan "Remarkalonium" içerdiğini ve Candace'in kendisini özel hissetmesini sağladığını söyler. Phineas ve Ferb, Feebla-Oot'a vardıklarında kız kardeşlerine yaptıkları bir hediyeyi vererek aralarını düzeltmeye çalışırlar, ancak o onları reddeder.

Doof ve çocuklar hapsedilir ve Büyük Doctor'un kardeşlerine yaptığının da bu olduğu ortaya çıkar. Perry onları kurtarır. Candace, "Remarkalonium"un aslında sadece karbondioksit olduğunu öğrenir; bu, Mama adlı bir spor bitkisinin, Büyük Doktor'un zihin kontrol eden sporlarını denekleri üzerinde kullanabilmesi için ihtiyaç duyduğu şeydir. Candace yanlışlıkla Dünya insanlarının karbondioksit soluduğunu söyler ve Büyük Doktor gezegeni fethetme planları yapar. Ekip, eski sakinler olan ezilen Korkaklar ile iş birliği yapar ve uzaylı şehre saldırır. Büyük Doktor ve ordusu Dünya'ya kaçar. Ekip onu takip eder ve Doofenshmirtz ile Perry, Vanessa'yı bulmak için geride kalır.

Ekip, Büyük Doktor ve ordusuyla savaşmak için Dünya'ya döner. Phineas ve Ferb, onlara nasıl davrandığı konusunda ağlarken buldukları Candace'i serbest bırakır. Hediyesinin geçmiş maceralarının resimlerini yansıtan bir kahve kupası olduğunu gösterirler. Candace, kendisinin dünyaya özel olmadığını ama onlar için özel olduğunu fark eder. Büyük Doktor ise Mama sporlarını halkın üzerine salar. Mama büyüyüp onları yutarken Candace, hayatıyla ilgili bir aydınlanma yaşayan Büyük Doktor'a ulaşmayı başarır.

Çocuklar ve Mama kavga etmeye başladığında Doofenshmirtz, Vanessa ve Perry, en yakın tavukla bir şeyler takas eden Chicken-Replace Inator'ı kullanarak geri döner. Candace, Doofenshmirtz'in yönetimi altında Inator'ı kullanır ve Mamayı Feebla-Oot'a geri gönderir. Mama, uzaylı bir fil tarafından ezilerek ölmeden önce küçülür ve Koca Doktor'u tükürür. Büyük Doktor, Korkaklar tarafından yakalanır. Candace, annesi Linda'nın yanından geçerken kardeşlerini yakalama şansı yakalar, ancak bunun yerine, kardeşlerinin onun için yaptığı her şeyi takdir ederek onu olay yerinden uzaklaştırır. Perry, Binbaşı Monogram'dan kendisini tebrik eden bir telefon alır ve bu durum herkesin kafasını karıştırır.

Seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Yayımlanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Fineas ve Förb: Candace Evren'e Karşı 28 Ağustos 2020'de Disney+'a özel olarak yayınlandı.[3]

Bir gün önce, 27 Ağustos 2020'de film, yalnızca D23 Altın Üyelere özel olarak gösterildi.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Watch The Phineas and Ferb The Movie: Candace Against the Universe | Full Movie | Disney+". www.disneyplus.com (İngilizce). 24 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2020. 
  2. ^ "Disney Spotlights Comprehensive Direct-to-Consumer Strategy at 2019 Investor Day". 11 Nisan 2019. 12 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
  3. ^ "'Phineas and Ferb The Movie: Candace Against the Universe' Lands Premiere Date on Disney Plus". Variety (İngilizce). 2 Temmuz 2020. 2 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2020.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
  4. ^ D23. "D23 Gold Member Advance Screening—Phineas and Ferb The Movie: Candace Against the Universe". D23. 21 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ağustos 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]