İçeriğe atla

F(x) (müzik grubu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
f(x)
f(x) Ekim 2015'te Jeju K-pop Festivali'nde sahne alıyor
Soldan sağa: Victoria, Krystal, Amber ve Luna
Genel bilgiler
Başladığı yerSeul, Güney Kore
Tarzlar
Etkin yıllar
 • 2009-2016
 • 2019
Müzik şirketi
İlişkili hareketlerSM Town
Resmî sitef(x) Japonya website
ÜyelerVictoria
Amber
Luna
Krystal
Eski üyelerSulli

f(x) (Korece telaffuz: /ˌɛf ˈɛks/; Korece에프엑스) Victoria, Amber, Luna, Krystal ve Ağustos 2015'te gruptan ayrılana kadar Sulli isimli üyelerden oluşan Güney Koreli bir kız grubudur. SM Entertainment tarafından kurulan f(x), Eylül 2009'da dijital single "La Cha Ta"nın yayınlanmasıyla resmi olarak çıkış yaptı.

İlk stüdyo albümleri Pinocchio (2011) ve iki EP'leri Nu Abo ve Electric Shock, Güney Kore'nin Gaon Digital Chart'ında üç bir-numaralı single'ı üretti. Beğenilen ikinci stüdyo albümleri Pink Tape (2013), ABD müzik kanalı Fuse'un "2013'ün En İyi 41 Albümü"ndeki tek K-pop albümü, Koreli eleştirmenlerin "Tüm Zamanların En İyi 100 Klasik Albümü" listesinde yer alan tek idol albümüydü[1] ve Billboard tarafından "2010'ların En İyi K-pop Albümü" seçildi.[2] Grubun üçüncü ve dördüncü albümleri Red Light (2014) ve 4 Walls (2015) ticari olarak başarılı oldu ve müzik eleştirmenleri tarafından iyi karşılandı. 2016 yılında SM Station single'ı "All Mine"ın yayınlanmasının ardından, grup grup tanıtımlarını durdurdu ve üyeler bireysel müzik, oyunculuk ve modellik kariyerlerine başladı. Ağustos 2019'da f(x) resmen üç parçalı (Victoria olmadan) olarak yeniden bir araya geldi ve Tokyo'daki üç gecelik SM Town Live 2019 konserinde sahne aldı.

Deneysel tarzları ve eklektik, elektropop şarkılarıyla ile tanınan f(x), uluslararası alanda tanınan ilk birkaç K-pop grubundan biridir ve SXSW'de sahne alan ilk K-pop grubudur. 2017'de Billboard, f(x)'i "Geçtiğimiz On Yılın En İyi 10 K-pop Kız Grubu" listesinde yedinci sırada yer aldı.[3]

İsim[değiştir | kaynağı değiştir]

f(x), matematikten bir fonksiyonun gösterimidir; bu, sonuçları x'in değerine bağlı olarak değişen formül gibi, üyelerin çeşitli yeteneklerine ve çekiciliğine dayanarak çeşitli faaliyetler gerçekleştirecekleri anlamına gelir. Ek olarak, "f" çiçeği (İngilizceflower) sembolize eder ve "x", birlikte ele alındığında, "kadınları andıran çiçeği" sembolize eden dişi kromozom XX üzerindeki "X" i sembolize eder.[4]

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Çıkış öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Krystal, 2000 yılında Kore'ye yaptığı bir aile ziyareti sırasında SM Entertainment tarafından kız kardeşi Jessica (Girls' Generation'ın eski üyesi) ile birlikte keşfedildi.[5][6] Daha sonra Shinhwa'nın "Wedding March" ("너의 곁에서 2") şarkısının müzik videosunda küçük bir rolde yer aldı. Sulli, 2005 yılında SBS'nin Ballad of Seodong'da Silla'nın genç Prensesi Seonhwa olarak ilk televizyon görünümünü yapan bir çocuk oyuncuydu.[7] Luna, 2006 yılında reality televizyon programı Truth Game'de göründükten sonra SM tarafından işe alındı. Victoria, birinciliği kazandıktan sonra Eylül 2007'de Pekin'deki bir dans yarışmasında keşfedildi.[8] 2008'de Amber, Los Angeles, Kaliforniya'daki S.M. Global Auditions'a seçmelerine katıldı ve seçilen iki kişiden biri oldu.

2009-2010: İlk çıkış ve Nu ABO[değiştir | kaynağı değiştir]

f(x) ile Girls' Generation, LG Chocolate cep telefonu gösteriminde.

f(x) ilk olarak 24 Ağustos 2009'da yayınlanan bir tanıtım klibinde beş üyeli dans odaklı bir pop grubu olarak tanıtıldı. İlk single'ları "LA chA TA" 1 Eylül'de yayınlandı ve ertesi gün Gangnam'daki Samseong Moda Merkezi'nde bir gösteri düzenlendi. Şarkısının ilk performansı MBC’nin müzik programı Show! Music Core'da 5 Eylül'de yapıldı. İlk çıkışlarından kısa bir süre sonra, f (x), LG Chocolate cep telefonunun tanıtımlarında Girls' Generation ile birlikte yer aldı. Her iki grup da "Chocolate Love" şarkısının versiyonlarını yayınladı; f(x)'in 8 Ekim'de yayınlanan bir elektropop versiyonuydu. Ayrıca 9 Kasım'da ilk fiziksel single'ları "Chu~♡"yu yayınladılar. Bir ay sonra grup, Seul'deki Olimpik Eskrim Spor Salonu'ndaki Girls' Generation'ın Into The New World konserinde özel konuklar olarak yer aldı.

2010 yılının başında, f(x), LG Cyon cep telefonunu tanıtmak için Çinli erkek grubu M.I.C. ile işbirliği yaptı ve "Lollipop" şarkının Çince versiyonunu yayınladı. Nisan ayında belgesel gerçeklik programları Hello f(x)'te yer aldılar. 4 Mayıs'ta grup ilk EP'leri Nu ABO'yu yayınladı. Çıkış single'ı "Nu ABO" Kore'de ticari bir başarıydı ve Gaon Chart'ta bir numaralı single oldu. Haziran ayında, Amber ayak bileği yaralanması nedeniyle ara verirken, kalan üyeler yılın geri kalanında onsuz grup faaliyetlerine devam etti. "Mr Boogie" single'ını EP'lerinden ikinci single'ı olarak tanıttılar ve SMTown Live '10 World Tour'a katıldılar ve ikinci belgesel gerçeklik şovları olan f(x)'s Koala'yı çektiler. 2010 yılının sonlarına doğru f(x)'in albümlerinin Japon plak şirketi Avex Entertainment altında Japonya, Tayvan, Çin ve Hong Kong'da dağıtılacağı açıklandı. Amber, 2011 yılının başlarında gruba geri döndü.

2011-2012: Pinocchio, Hot Summer ve Electric Shock[değiştir | kaynağı değiştir]

f(x), Aralık 2011'de.

f(x) ilk uzun metrajlı stüdyo albümleri Pinocchio'yu Nisan 2011'de çıkış single'ı "Pinocchio (Danger)" ile yayınladı. Single, Gaon dijital single listesinde bir numaraya yükseldi ve grup sekiz müzik şovu galibiyeti almaya devam etti. 14 Haziran'da Pinocchio, Hot Summer adı altında yeniden piyasaya sürüldü. Albüm, başlık parçası "Hot Summer" (Thomas Troelsen ve Remee tarafından üretilen bir Monrose şarkısının yeniden yapımı) ve daha önce yayınlanmış üç dijital single'ı içeriyordu: "LA chA TA", "Chu~♡" ve "Is It Ok?".[9] "Hot Summer", Gaon dijital single listesinde 2 numaraya kadar yükseldi ve yayınlandığı hafta 375.000'den fazla kez indirildi. Şarkı, Güney Kore'de 2011'in en başarılı single'larından biri haline geldi ve yıl sonuna kadar 2.909.384 kopya sattı. Ağustos ayında grup, Bust-a-Move oyunu için "Garagabana" adlı bir şarkı yayınladı ve Aralık ayında 2011 Winter SMTown - The Warmest Gift albümünün bir parçası olarak "1, 2, 3" adlı İngilizce bir şarkı yayınladılar.

Grup, ikinci EP'leri Electric Shock'u 10 Haziran 2012'de yayınladı.[10] Eleştirel beğeni topladı ve "Electric Shock" adlı başlık parçasıyla dokuz müzik şovu ödülü kazandılar. Kasım ayında grup, Hong Kong'daki 2012 Mnet Asya Müzik Ödülleri'nde "Electric Shock" ile "En İyi Dans Performansı - Kadın Grubu" ödülünü kazandı. Ocak 2013'te, EP'den iki şarkı, "Electric Shock" ve "Jet", 10. Kore Müzik Ödülleri'nde "En İyi Dans ve Elektronik Şarkı" dalında aday gösterildi ve "Electric Shock" ödülü kazandı.

2013-2014: Pink Tape, eleştirel beğeni ve Red Light[değiştir | kaynağı değiştir]

2013 yılında f(x), Altın Disk Ödülleri ve Seul Müzik Ödülleri'nde Digital Bonsang ödülünün yanı sıra Melon Müzik Ödülleri'nde 'MBC Müzik Yıldızı Ödülü'ne layık görüldü. Mart ayında Austin, Teksas'taki SXSW'de sahne alan ilk K-pop sanatçıları oldular.[11] ABD'ye yaptıkları ziyaret sırasında grup, aktris Anna Kendrick ile Funny Or Die için bir komedi skeci için işbirliği yaptı. 29 Temmuz'da grup, çıkış single'ı "Rum Pum Pum Pum" ile ikinci stüdyo albümleri Pink Tape'i yayınladı ve "f(x) Music Spoiler - Play! Pink Tape'' adlı Naver Music aracılığıyla gösteri düzenlediler. Albüm hem Kore'de hem de ABD'de başarılı oldu ve Billboard'un K-pop Hot 100, World Albums Charts[12] ve Gaon Albums Chart'ta bir numaraya yükseldi.[13] Fuse'un '2013'ün En İyi 41 Albümü'nde yer alan tek Kore albümüydü. Albümden bir parça olan Airplane, Billboard'un "2013'ün En İyi 20 K-Pop Şarkısı" listesinde üçüncü sırada yer aldı.[14]

24-25 Aralık 2013'te f(x) ve EXO, KINTEX ve Ilsan'da gerçekleştirilen "SMTOWN Week: Christmas Wonderland" başlıklı konser düzenlediler. f(x), EXO ile özel performanslar dışında Pink Tape albümünden iki şarkı olan "Step" ve "여우 같은 내 친구 (No More)"u ilk kez sahnede söylediler ve önceki hit şarkıları olan "LA chA TA", "Nu ABO", "Pinocchio (Danger)" ve "Electric Shock"ı sahnelediler.

Grup, Çin eğlence programlarında Teresa Teng'in klasik popüler Çince şarkısı "甜蜜蜜 (Tian Mi Mi)"yi Çince, Korece ve İngilizce olarak cover'ladılar.

Grup, 2014 yılında 20. Kore Eğlence Sanatları Ödülleri'nde 'Grup Sanatçısı' ödülünü, 28. Altın Disk Ödülleri'nde 'Disk Bonsang' ödülünü ve Çin'deki Yin Yue Feng Yun Bang Ödülleri'nde 'En İyi Denizaşırı Sanatçı Performansı' ödülünü kazandı. 7 Temmuz'da, aynı adı taşıyan elektronik başlık parçasıyla üçüncü stüdyo albümleri Red Light'ı yayınladılar. Müzik videosu bir gün içinde YouTube'da 2 milyon izelnme aldı[15] ve yine yurtdışında iyi karşılandı.[16][17] Albüm yayınlandıktan kısa bir süre sonra, Sulli'nin sağlık nedenleriyle grupla performans sergileyemediği ve geçici bir ara vereceği açıklandı.

2015-2016: Sulli'nin ayrılışı, 4 Walls, ilk konser turu ve ara[değiştir | kaynağı değiştir]

f(x), Ağustos 2015'te Trafalgar Meydanı'nda performans sergilerken.

22 Temmuz 2015'te f(x), Oricon'un haftalık listesine 23 numaradan giriş yapan Summer Special Pinocchio / Hot Summer adlı bir Japon fiziksel single albümü yayınladı. Tekli, "Pinocchio (Danger)" ve "Hot Summer"ın Japonca versiyonlarını içeriyor ve ayrıca bonus olarak iki şarkının Japonca müzik videolarını içeren DVD'li albüm piyasaya sürüldü. Osaka'daki "SUMMER SPECIAL Pinocchio / Hot Summer Hayran Buluşması"na sadece Amber, Luna ve Krystal katıldı. Victoria sağlık durumu, Çin'deki etkinlikleri ve İngiltere'deki film çekimleri yüzünden katılamadı. Ağustos ayında, Sulli'nin oyunculuğa odaklanmak için gruptan resmen ayrıldığı açıklandı.[18] Kalan dört üye grup olarak devam etti ve Ekim ayında dördüncü stüdyo albümleri 4 Walls'u yayınladı. Albüm, piyasaya sürüldüğü ilk haftada 66.000 kopya sattı ve eleştirmenler tarafından iyi karşılandı.[19] Albümün yayınlanmasını teşvik etmek için grup, f(x)=1 cm adlı bir web reality programında rol aldı. Aralık ayında, S.M Entertainment'ın Noel projesi Winter Garden'ın bir parçası olarak "12:25 (Wish List)" single'ını yayınladılar. 2015 yıl sonunda Mnet Asya Müzik Ödülleri'nde f(x), Pet Shop Boys ile sahne aldı ve 'Global Fans Choice' ödülünü kazandı.

Ocak 2016'da grup, 2016 Altın Disk Ödülleri'nde Disc Bonsang ödülünü kazandı ve Şubat ayında Japonya'da altı konserle devam eden Seul'deki ilk konser turnesi Dimension 4 – Docking Station'a başladı. 31 Ocak'ta resmi fan kulübü adı MeU'yu açıkladılar.[20] Bu isim hayranlara, f(x) üyeleri tarafından verildi. Me (Ben) ve You-U (Sen) anlamlarının dışında "MeU", matematikte bir sembol olan "μ"nun sesletimidir. Ayrıca "μ", modern Yunan alfabesinin 12'nci harfidir.

22 Temmuz 2016'da f(x), SM Station projesi aracılığıyla "All Mine" adlı yeni bir single yayınladı.[21] Şarkıya Amber tarafından yönetilen ve düzenlenen bir müzik videosu eşlik etti.[22] 2 Kasım 2016'da f(x), "4 Walls"un Japonca versiyonu da dahil olmak üzere ikinci Japonca fiziksel single albümleri 4 Walls / Cowboy'u ve aynı gün grubun Yokohama'daki encore konserinde canlı olarak seslendirilen "Cowboy" adlı yeni bir şarkıyı yayınladı.[23] 16 Ekim'de, "Electric Shock" müzik videosu YouTube'da 100 milyon görüntülemeyi aştı ve f (x) üçüncü Koreli kız grubu ve bu dönüm noktasına ulaşan altıncı Koreli grup oldu.[24]

2016'dan itibaren f(x) grup promosyonlarını durdurdu ve üyeler bireysel müzik, oyunculuk ve modellik kariyerlerine başladı.

2019-2020: Birleşme ve SM'den ayrılma[değiştir | kaynağı değiştir]

19 Ocak 2018'de Krystal ile yaptığı röportajda, üyelerin sık sık geri dönüş yapmayı tartıştıklarını ancak zamanlamanın hiçbir zaman işe yaramadığını belirtti.[25]

Ağustos 2019'da f(x) resmen yeniden bir araya geldi ve Tokyo'daki üç gecelik SM Town Live 2019 konserinde üç parçalı (Victoria olmadan) olarak birlikte sahne aldı.

1 Eylül 2019'da Amber, sosyal medya hesapları aracılığıyla SM Entertainment ile olan sözleşmesini yenilemediğini açıkladı.[26] 5 Eylül'de SM Entertainment, Luna'nın şirketle olan sözleşmesini yenilemediğini paylaştı; Victoria ayrıca Instagram'da SM'den ayrıldığını duyurdu, ancak SM bunun yerine Victoria'nın onlarla olan sözleşmesinin hala tartışılmakta olduğunu bildirdi.[27] Victoria'nın sonunda SM'de bir miktar kapasitede kaldığı bildirildi.[28]

12 Ekim 2020'de Krystal'ın SM'den resmen ayrıldığı ve H& Entertainment ile özel bir sözleşme imzaladığı açıklandı.[29]

9 Nisan 2021'de SM, Victoria'nın onlarla olan sözleşmesinin sona erdiğini açıkladı.[30]

23 Nisan 2021'de, ilk çıkışından günümüze faaliyetlerinin bir inceleme videosu sırasında Luna, grubun henüz dağılmadığını belirterek, f(x)'in geçmiş zamanda atıfta bulunulması konusundaki kafa karışıklığını dile getirdi.[31][32]

Etki[değiştir | kaynağı değiştir]

Mini albümlere daha fazla odaklanan bir endüstride, f(x)'in diskografisi tam uzunlukta stüdyo albümlerine daha fazla eğildi ve grup olarak geçirdikleri süre boyunca uluslararası alanda beğeni toplayan dört albüm yayınladı. 2015 yılında, Amerikan müzik dergisi Spin, 4 Walls'u incelerken, f(x)'i o zamanlar "dünyanın yaşayan en büyük pop grubu" olarak nitelendirdi.[33] 2017'de Billboard, "Son On Yılın En İyi 10 K-pop Kız Grubu" listesinde f(x) listesinde yedi numaraya yerleşti.[3]

"Rum Pum Pum Pum" ve "4 Walls", Billboard'un "2010'ların En Büyük 100 K-pop Şarkısı" personel listesinde sırasıyla 33 ve 9 numaralarda yer aldı. Billboard ayrıca, "Ice Cream Cake"in f(x)'ten Red Velvet'e yaşayan en iyi idol grubu olarak bir baton geçişini temsil ettiğini, yani f(x)'in unvanın eski sahibi olduğunu belirtti.[34]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Başlık Rol Notlar
2012 I Am Kendileri SM Town Live '10 World Tour, Madison Square Garden Belgeseli
SM Town Live in Tokyo Special Edition in 3D SM Town Live World Tour III, Tokyo Belgeseli
2015 SMTOWN The Stage SM Town Live World Tour 4, Tokyo Belgeseli

Televizyon serileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Başlık Kanal Notlar
2010 Hello f(x) Y-star Afrika, Tayland ve Japonya'da seyahat
2010–11 f(x)'s Koala MBC Every1 Los Angeles, Tokyo ve diğer dünyaca ünlü şehirlerde seyahat ettiler. Amber, ayak bileği yaralanması nedeniyle orada değildi.
2013 Go! f(x) Mnet America f(x)'in Austin, Los Angeles ve Hollywood'a gezisi.
2013 Amazing f(x) MBC Music f(x)'in ölmeden önce yapılacak listesini tamamlamak için Yeni Zelanda'ya gitmesi.
2015 f(x)=1 cm NaverTV

Youku

Sulli'nin ayrılmasından sonraki ilk reality programı.

Turları[değiştir | kaynağı değiştir]

Solo konserler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • DIMENSION 4 - Docking Station (2016) (f(x))
 • Gone Rouge Tour (2018) (Amber Liu)
 • The fragrance of Luna (2019) (Luna)
 • Tour X (2020) (Amber Liu)

SMTOWN konserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • SM Town Live '10 World Tour (2010-2011)
 • SM Town Live World Tour III (2012-2013)
 • SM Town Week: "Christmas Wonderland" (EXO ile) (2013)
 • SM Town Live World Tour IV (2014-2015)
 • SM Town Live World Tour V (2016)
 • SM Town Live World Tour VI (2017-2018)
 • SMTOWN Special Stage in Hong Kong (2017)
 • SMTOWN Live 2018 In Osaka (2018)
 • SMTOWN Live Special Stage in Santiago (2019)
 • SMTOWN Live 2019 In Tokyo (2019)

Destekleyici hareketler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Girls' Generation The 1st Asia Tour: Into the New World
 • Super Junior The 3rd Asia Tour: Super Show 3
 • Shinee The 1st Concert: Shinee World
 • Super Junior The World Tour: Super Show 4
 • K-Pop Girls In Love Concert
 • Most Amazing Mnet Live in 2011
 • MBC Music Wave in Google K-Pop Concert
 • DMZ Peace Concert
 • Yeosu Expo Pop Festival
 • K-Pop Night Out at SXSW
 • M! Countdown : KCON Music Festival
 • Hong Kong Dome Festival
 • Best of Best in Guangzhou
 • London Korean Film Festival: Imagine Your Korea
 • AVEX A-Nation Stadium Festival
 • Tencent K-Pop Live Concert
 • SBS's Inkigayo in Jeju - 2015 K-Pop Jeju Festival
 • 17th Korea-China Music Festival
 • iQIYI ALL-STAR CARNIVAL
 • 18th Huading Awards
 • KCON 2016 France

Ödüller ve adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ 서정민 (28 Ağustos 2018). "한국 대중음악을 빛낸 100대 앨범을 '기다리다'". n.news.naver.com (Korece). 9 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 2. ^ Staff, Billboard (17 Aralık 2019). "The 25 Greatest K-Pop Albums of the 2010s: Staff List". Billboard (İngilizce). 20 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 3. ^ a b Herman, Tamar (12 Temmuz 2017). "10 Best K-Pop Girl Groups of the Past Decade: Critic's Picks". Billboard (İngilizce). 20 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 4. ^ "에프엑스(f(x)), 언론 첫 공개…끼와 재능으로 뭉친 다섯 멤버 빛났다". 3 Eylül 2009. 10 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 5. ^ Studarus, Laura (9 Temmuz 2014). "Girls Generation NYLON". Nylon (İngilizce). 13 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 6. ^ "제시카-크리스탈 9년전 SM 동반 길거리캐스팅 비화 공개". Newsen. 12 Eylül 2009. 30 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 7. ^ Herald, The Korea (30 Mart 2010). "Korean-Chinese girl group to debut next week". The Korea Herald (İngilizce). 26 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 8. ^ "SM力推中国新人 与RAIN 李准基等大牌合作(图)_娱乐_凤凰网". ent.ifeng.com. 12 Mayıs 2008. 4 Temmuz 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 9. ^ 임희윤 (8 Haziran 2011). "f(x), 신곡 'Hot Summer'로 '피노키오' 열기 이어간다". 헤럴드경제 (Korece). 10 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 10. ^ "에프엑스, '핫 썸머' 이후 다시 돌아온 '일렉트릭 쇼크' 컴백". 네이트 뉴스 (Korece). 5 Haziran 2012. 29 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 11. ^ Oak, Jessica (26 Mart 2013). "f(x) Talks About Performing as First K-Pop Act at SXSW". Billboard (İngilizce). 18 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 12. ^ Benjamin, Jeff (12 Eylül 2013). "Q&A: f(x) Reacts to Topping K-Pop Hot 100 & World Albums Chart (Exclusive)". Billboard (İngilizce). 27 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 13. ^ "f(x) sweeps the music charts with Rum Pum Pum Pum". sg.style.yahoo.com (İngilizce). 31 Temmuz 2013. 13 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 14. ^ Staff, Billboard (24 Aralık 2013). "20 Best K-Pop Songs of 2013: K-Town Picks". Billboard (İngilizce). 11 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 15. ^ Herald, Korea (4 Temmuz 2014). "f(x)'s 'Red Light' video surpasses 2m hits on first day". The Korea Herald (İngilizce). 4 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 16. ^ "20 Essential K-Pop Songs - Page 3". Pitchfork (İngilizce). 22 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 17. ^ "F(X) ARE K-POP'S TOP HIPSTERS WITH NEW SINGLE "RED LIGHT"". Fuse (İngilizce). 3 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 18. ^ "Sulli leaves f(x) to 'focus on acting'". kpopherald.koreaherald.com. 7 Ağustos 2015. 1 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 19. ^ Pearce, Sheldon (18 Kasım 2015). "f(x): 4 Walls". Pitchfork (İngilizce). 19 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 20. ^ "[Herald Review] f(x) goes all out at first exclusive concert". kpopherald.koreaherald.com. 1 Şubat 2016. 7 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 21. ^ 문완식 (20 Temmuz 2016). "f(x), 22일 EDM곡 '올마인'으로 컴백". entertain.naver.com (Korece). 10 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 22. ^ "Watch: f(x) Drops "All Mine" MV For SM STATION". Soompi (İngilizce). 21 Temmuz 2016. 21 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 23. ^ "f(x)、初の日本単独ツアーのアンコール公演を盛況裏に終了…新曲のステージを初披露". Kstyle. 4 Kasım 2016. 29 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 24. ^ "f(x)'s 'Electric Shock' surpasses 100 million views!". allkpop (İngilizce). 15 Ekim 2016. 18 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 25. ^ 스타뉴스 (19 Ocak 2018). "정수정 "f(x) 컴백? 준비했지만 늘 타이밍 안맞아"(인터뷰③)". 스타뉴스 (Korece). 11 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 26. ^ "'에프엑스' 엠버, SM과 계약 종료…"미유, 영원히 사랑해"". 디스패치 | 뉴스는 팩트다! (Korece). 1 Eylül 2019. 1 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 27. ^ 김은애 (5 Eylül 2019). "SM 측 " f(x) 빅토리아는 새 방식 협업, 엠버・루나 계약종료..크리스탈 아직"[공식]". entertain.naver.com (Korece). 12 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 28. ^ 김수영 (18 Ağustos 2020). "SM "크리스탈, 8월 말 전속계약 만료…재계약 논의" [공식]". entertain.naver.com (Korece). 12 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 29. ^ "SM 떠난 정수정, H&엔터와 전속계약 체결..정려원 한솥밥(공식)". 언론사 뷰. 12 Ekim 2020. 29 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 30. ^ 박서연 (9 Nisan 2021). "SM 측 "에프엑스 빅토리아, 계약 종료"(공식입장)". entertain.naver.com (Korece). 12 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 31. ^ 석재현 (26 Nisan 2021). "루나, f(x) 사랑했다 댓글에 "왜 과거형이냐…해체 아니다"(14F)". n.news.naver.com (Korece). 9 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 32. ^ 이원선 (26 Nisan 2021). "에프엑스 '해체설' 부인하며 '완전체' 컴백 기대하게 만든 루나 (영상)". 인사이트 (Korece). 26 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 33. ^ Dorof, Jakob (4 Kasım 2015). "Review: The Ever-Inventive F(X) Are Gunning For World's Greatest Pop Group On '4 Walls'". Spin. 6 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
 34. ^ Staff, Billboard (26 Kasım 2019). "The 100 Greatest K-Pop Songs of the 2010s: Staff List". İngilizce (İngilizce). 20 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023.