f(x) (müzik grubu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

f(x)
f(x), Yeosu Expo K-Pop Festival 2012'de. (Soldan Sağa) Luna , Victoria, Krystal ve Amber .
Genel bilgiler
Köken Seul, Güney Kore
Tarzlar K-Pop ve Elektropop
Etkin yıllar 2009 - Günümüz
Müzik şirketi SM Entertainment
Avex
(Japonya)
Avex Tayvan
United Asia Management
İlişkili hareketler SMTOWN
Resmî site fx.smtown.com
Üyeler Victoria
Amber
Luna
Krystal
Eski üyeler Sulli

f(x) (Korece: 에프엑스), 2009'da S.M. Entertainment tarafından kurulmuş çok uluslu K-Pop kız grubudur.İlk olarak 5 üye ile çıkış yapan grubun şu anki üyeleri Victoria,Amber,Luna ve Krystal'dir.Sulli oyunculuk kariyerine odaklanmak istediği için gruptan ayrıldı.Sürekli farklı tarzlar deneyen moda stilleri ve eklektik,elektropop ses tarzı nedeniyle "K-Pop'ta Risk Alabilen En Güvenilir Grup" olarak tanınırlar.Her üye şirkette farklı şekillerde görev aldı,daha çok oyunculuk ve televizyon sunuculuğu olarak.

f(x) , uluslararası tanınmayı kaldırmayı başarabilen az sayıdaki K-Pop gruplarındandır.SXSW'de ilk K-Pop grubu olarak performans sergilemeleri buna küçük bir örnektir.Ayrıca en fazla ilgi görüp,beğenilen ikinci tam albümleri Pink Tape,2013'te "En İyi 41 Albüm" içinde Amerikan müzik kanalı Fuse tarafından seçilen tek K-Pop albümüdür.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluş ve Keşfediliş[değiştir | kaynağı değiştir]

f(x) : Çok uluslu 4 üyeden oluşan grup resmi olarak 2009'da 5 üyeli grup olarak S.M. Entertainment tarafından kuruldu.

Krystal : Koreli-Amerikan üye,2000'de ona Shinhwa'nın "Wedding March" müzik videosunda küçük bir rol alan Krystal,S.M. Entertainment tarafından değerlendirildi.

Sulli : Koreli eski üye,2005'in Eylül ayında SBS'nin TV dizisi "Ballad of Seo Dong"da genç prenses Seon-hwa'nın çocukluğu rolünde resmi çıkışını yaptı.

Luna : Koreli üye,2006'da "Truth Game"de oynadı.S.M.E. Luna'nın performansını gördü ve Luna'yı işe aldı.

Victoria : Grubun lideri olan Çinli üye,2007'de S.M.E.'nin Çin'deki ajansında Pekin Dans Yarışması'nda (Beijing Dance Competition) keşfedildi.

Amber : Tayvanlı-Amerikan üye,2007'de Kaliforniya/Los Angeles'ta S.M.'nin dans seçmelerine (S.M. Global Auditions) katıldı ve seçilen iki kişiden biri oldu.

2009: Çıkış , LA chA TA ve Chu~♥[değiştir | kaynağı değiştir]

S.M. Entertainment ilk olarak 24 Ağustos 2009'da onları Asya'nın Pop Dans Grubu olarak tanıtarak YouTube aracılığıyla grubun bir kısa tanıtım videosunu yayınladı. Beş gün boyunca, S.M.E. tek tek haber portalları üzerinden bilgiler yayınladı ve S.M. Town'un resmi internet sitesinde 26 Ağustos’ta eski üye Sulli ile başlayarak her üyenin fotoğraflarını ilan etti.Amber 27 Ağustos’ta,Krystal 28 Ağustos’ta,Luna 29 Ağustos’ta ve son olarak Victoria 30 Ağustos’ta tanıtıldı.

Grubun ilk teklisi LA chA TA dijital olarak 1 Eylül’de, YouTube’a yüklenen 40 saniyelik bir tanıtım videosunun ardından yayınlandı. 2 Eylül'de Samseong-dong Moda Merkezi'nde ilk performanslarının ardından, müzik video ekranlarda gösterildi ve ertesi gün çevrimiçi olarak yayınladı. LA chA TA şarkısının ilk performansı MBC’nin müzik programı "Music Core"da 5 Eylül'de yapıldı.

Grup ayrıca, LG CYON telefonunun Blacklabel serisinin 4. baskısı için Chocolate Love dijital teklisini de yayınladı. 9 Kasım'da f(x)'in 3 şarkıdan oluşan, teklisi Chu~♥'yu yayınlandı.

Bir ay sonra, Girls's Generation'ın 19 ve 20 Aralık'ta gerçekleşen konserine özel konuk yardımcı olarak katıldı.

f(x) ile Girls' Generation Chocolate Love gösteriminde.

2010: Nu ABO ve Popülaritenin Yükselişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ocak 2010'da f(x) , LG Cyon cep telefonlarını tanıtmak için Çinli erkek grubu M.I.C ile çalıştı.Julius Dixson ve Beverly Ross tarafından yazılan Lollipop'un Çince versiyonunu 2 Ocak'ta yayınladılar.Şarkının klibi 12 Ocak'ta yayınlandı.

4 Mayıs 2010 tarihinde, f(x), 6 parçadan oluşan mini albümleri Nu ABO'yu yayınladı. Nu ABO adlı şarkıları çevrimiçi müzik portalı listeleri Monkey3, Dosirak ve Bugs'ın zirvelerinde yer aldı.Gaon Listeleri'nde haftalık bir numaralı teklilerden birisi oldu.Grup şarkının ilk performansını Mayıs'ın 7'sinde KBS'in Music Bank programında yaptı.

Amber , Haziran'da ayak bileğinin burkulması nedeniyle ara verdi ve grup Nu ABO promosyonlarına onsuz devam ettiler.

17 Temmuz'da Nu ABO mini albümünden Mr. Boogie parçasının promosyonlarına başladılar. Bu şarkı için ilk performanslarını Music Core programında yaptılar.21 Ağustos'ta Seul Jamsil Olimpik Stadyumu'nda SMTOWN Live '10 World Tour'a katıldılar. Seul,Şanghay,Los Angeles ve Paris'te performans sergilediler.Bu yerler f(x)'in ve şirket arkadaşlarının ilk kez Asya'nın dışında performans sergilediği yerlerdir.f(x) daha sonra Japonya'nın Avex Entertainment ile anlaşma imzaladığını duyurdu ve şirket adı altında çıkacak olan albümleri Japonya,Tayvan,Çin ve Hong Kong'da yayınlanacak.

2011: Pinocchio ve Hot Summer[değiştir | kaynağı değiştir]

S.M. Entertainment, Amber'ın Amerika'dan döndüğünü ve yılın ilk yarısında bir stüdyo albümünün yayınlanacağını duyurdu.

İlk tam uzunluktaki stüdyo albümleri Pinocchio için tanıtım fotoğrafı 7 Nisan 2011'de f(x)'in resmi sitesinden yayınlandı. Albümün promosyon şarkısı Pinocchio (Danger)'ın müzik video fragmanı ise 15 Nisan 2011'de yayınlandı.Albüm ve ana parça 20 Nisan 2011'de yayınlandı.22 Nisan 2011'de KBS Music Bank'de ilk performanslarına çıktılar. Promosyonlar boyunca M! Countdown, Music Bank ve Inkigayo gibi programlarında toplam 8 kez birinci oldular ve 8 ödül kazandılar.

8 Haziran'da Pinocchio albümünün yeniden düzenlenmiş versiyonu olarak Pinocchio-Hot Summer adlı bir albümün yayınlanacağı açıklandı.

Daha sonra Hot Summer başlığı altında , Haziran'ın 14'ünde ilk yeniden düzenlenmiş albümlerini yayınladılar.Albüm,Thomas Troelsen ve Remee'nin yazdığı Monrose'un şarkısı Hot Summer'ın yeniden uyarlanmış versiyonunu da içeren 11 orijinal şarkı ile geldi ve önceki dijital tekliler LA chA TA , Chu~♥ ve Is It OK?'de vardı.Hot Summer müzik programlarında sadece 2 ödül kazanabildi.

1 Ağustos'ta f(x), Bust-a-Move adlı çevrimiçi oyun için Garagabana adında bir tema şarkısı yayınladı.13 Aralık 2011'de de 2011 Winter SMTOWN – The Warmest Gift adlı şirket albümü için 1,2,3 adlı bir şarkı yayınladılar.

2012: Electric Shock ve Japonca Çıkış[değiştir | kaynağı değiştir]

f(x) , 10 Haziran 2011'de ikinci EP'leri Electric Shock'u yayınladılar.14 Haziran'da , grup albüm tanıtımlarına Mnet'in M! Countdown programında başladılar.Parça başlığı Electric Shock'u sergilediler ve başka bir şarkı olan Jet , özel geri dönüş sahnelerinin parçası oldu.Grup çeşitli müzik programlarında Electric Shock'la toplamda 9 ödül kazandı.

Daha sonra , f(x) Hot Summer'in Japonca versiyonunu 12 Eylül 2012'de yayınlayarak ilk Japonca dijital teklileri ile Japonya'da çıkış yaptı. Şarkı Uminoie Resort için arka plan reklam şarkısı olarak seçildi.Hot Summer Japonca Versiyon 22 Temmuz 2015'te yayınlanan "SUMMER SPECIAL Pinocchio / Hot Summer" Japonca teklisine eklendi.

30 Kasım'da , f(x) , 2012'de Hong Kong'da yapılan Mnet Asia Music Awards'ta (MAMA'da) Electric Shock şarkısıyla Kız Grubu - En İyi Dans Performansı Ödülü'nü aldı.

2013: SXSW, Pink Tape ve SMTOWN Week[değiştir | kaynağı değiştir]

Ocak 2013'te , Electric Shock ve Jet Şarkıları 10th Annual Korean Music Awards'ta En İyi Dans ve Elektronik Şarkı kategorilerine aday oldu.İki şarkıda aynı kategorilere aday olunca KMA'den bir temsilci "İki şarkının da aynı sanatçıya ait olması nedeniyle ve harika müzik izlenimleri nedeniyle f(x)'in harikalıklarının uyumunu ödüllendiriyoruz." dedi.

Mart'ta , f(x) her yıl Austin,Teksas'ta düzenlenen SXSW festivaline gelen ilk K-Pop grubu oldu.Grup Fuse tarafından "Mutlaka Görülmesi Gereken 30 Eylem" etkinliğinde yerini aldı.Amerika gezileri sırasında Anna Kendrick ile Funny or Die skecini çektiler.Bu etkinlikler belgelendi ve Go f(x) programında gösterildi.Daha sonra f(x) , 1 Temmuz'da Hong Kong Dome Festival'e katıldı.

17 Temmuz'da S.M. Resmi Youtube Kanalı'nda grubun geri dönüş yapacağının sinyallerini verdi.Yayınlanan fragmanda f(x) Shadow'u anlattı.Pink Tape albümünün teaser fotoğrafı çekimleri arka plandaydı.

29 Temmuz'da ikinci tam stüdyo albümleri Pink Tape yayınlandı.Ana parça Rum Pum Pum Pum'ın müzik videosu da yayınlandı.Aynı gün Naver Music'te f(x)'in , Music Spoilee - Play! Pink Tape showcaseleri yayınlandı.Albüm,Rum Pum Pum Pum da dahil toplam 12 parçadan oluşuyor. f(x) albüm tanıtımlarına 25 Temmuz'da  M! Countdown'da başladı.Ana parçanın yanı sıra M! Countdown ve Show Champion'un Special Stage'lerinde Airplane'i sergilediler.Rum Pum Pum Pum toplam olarak 4 ödül kazandı.Billboard's World Albums ve Gaon Listeleri'ni de içine alan ulusal çoklu müzik listelerinde birinci oldu.Rum Pum Pum Pum Billboard'un "En İyi 20 K-Pop Şarkısı" listesinde 3. sıraya yerleşti.Pink Tape,2013'te "En İyi 41 Albüm" içinde Amerikan müzik kanalı Fuse tarafından seçilen tek K-Pop albümüdür.

24-25 Aralık 2013'te f(x) ve EXO , KINTEX ve Ilsan'da gerçekleştirilen SMTOWN Week : Christmas Wonderland başlıklı iki konsere katıldı.f(x) , EXO ile özel performanslar dışında Pinl Tape albümünden iki yeni şarkı olan Step ve No More'u ilk kez sahnede söylediler ve önceki hit şarkıları olan LA chA TA , Nu ABO , Pinocchio ve Electric Shock'ı sahnelediler.

Grup Çin varyete programlarında Teresa Teng'in klasik popüler Çince şarkısı Tian Mi Mi'yi Çince,Korece ve İngilizce olarak coverladılar.

2014: Red Light ve Sulli'nin Geçici Ayrılığı[değiştir | kaynağı değiştir]

2014'ün başlarında f(x) , 20th Korean Entertainment Art Awards'ta "Group Artist" ödülünü,28. Golden Disk Awards'ta Disk Bonsang ödülünü ve Çin'deki Yin Yue Feng Yun Bang Awards'ta Best Overseas Artist Performance (En İyi Denizaşırı Sanatçı Performansı) ödüllerini kazandı.Golden Disk Awards'ta Krystal,Luna ve Amber,Girls' Generation'ın The Boys şarkısına cover yaptılar.

f(x)'in üçüncü stüdyo albümü Red Light , 7 Temmuz 2014'te piyasada yerini aldı.Albümün Type A (Sleepy Cats) ve Type B (Wild Cat) isimli iki farklı versiyonu var. Red Light şarkısı electronic house tarzında biraz duraksadığında hayattaki güzel şeylerden hoşlanmanın anlamını mesaj olarak veriyor.Albüm farklı sesli deneyli toplamda 11 şarkı içeriyor.Albümün karanlık konsepti karşı karışık gözlemlere f(x) , kendimize yeni meydan okuyoruz ve bunu kötü bir geri dönüş olarak düşünmeyin dedi.Ayrıca Krystal şu anki konsepti beğendiğini söyledi çünkü ona çoğunlukla güzel/sevimli roller verildiğini ama o bu sefer görünüşünde daha karanlık ve farklı bir şeyler istediğini söyledi.Grup şarkı promosyonlarını tamamlayamadan tanıtımları yarıda kesti ve müzik programlarında toplam 5 ödül kazanabildi.

Red Light yayınladığından beri 9 müzik listesinde zirveye yerleşmeyi başardı.Red Light'ın yanı sıra MILK,All Night,Butterfly,Paper Heart ve Rainbow'da Genie,Olleh ve Bugs müzik listelerinde Top 10'a girmeyi başardı.

Red Light,yayınlandığı ilk gün YouTube'da 2 milyondan daha fazla görüntülendi.Müzik video Temmuz'da dünyada en çok görüntülenen K-Pop müzik videosu rütbesini yakaladı.

Ağustos ayında , Shadow,Rum Pum Pum Pum ve Red Light Pitchfork tarafından listelenen "En İyi 20 K-Pop Şarkısı" arasındaydı.S.M. Almanya'da 8 ödül aldı.

17 Temmuz'da,S.M.'in Sulli'nin performans sergileyemecek durumda olduğunu söylemesiyle beraber, f(x) M! Countdown'da Sulli olmadan sahne performanslarını sergilediler.Sulli sonraki birkaç Red Light performansında da gözükmedi ve f(x)'in Korece tanıtım programı Sulli'nin gruptan ayrılacak olması (veya grubun onu gruptan atmak istemesi) nedeniyle aksadı.

24 Temmuz'da,S.M. grubun resmi sayfasından Sulli'nin çeşitli sebeplerden dolayı eğlence endüstrisine geçici ara verdiğini açıkladı ama hâla grubun üyesiydi.Grup üyeleri Sulli'siz grup etkinliklerine devam etmedi ve kendi bireysel etkinliklerine odaklandı.

2015-Günümüz: SUMMER SPECIAL, Konserler ve Geri Dönüş Haberleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2015'te,grubun ilk fiziksel Japonca teklisi SUMMER SPECIAL Pinocchio / Hot Summer 22 Temmuz'da yayınlandı.Tekli,Pinocchio ve Hot Summer'ın Japonca versiyonlarını içeriyor ve ayrıca bonus olarak iki şarkının Japonca müzik videolarını içeren DVD'li albüm piyasaya sürüldü.Osaka'daki SUMMER SPECIAL Pinocchio / Hot Summer Hayran Toplantısı'na sadece Amber,Luna ve Krystal katıldı ve hayranlara fotoğraf kartları verdi.Victoria sağlık durumu,Çin'deki etkinlikleri ve İngiltere'deki film çekimleri yüzünden yoktu.Sulli ise hâla izninden dönmemişti.

f(x) Trafalgar Meydanı'nda performans sergilerken.

9 Ağustos'ta,dört üyeli grup olarak ilk resmi sahnesini "2015 London Korean Film Festival : Imagine Your Korea" etkinliğinde aldı.Trafalgar Meydanı'nda festivali kutlamak için ücretsiz performans sergiledi. 35 binden fazla insanın festivale geldiği bildirildi.

13 Ağutos'ta S.M. Entertainment f(x)'in ilk dört üyeli grup olarak yayınlayacakları dördüncü stüyo albümlerinin ve Ekim'de geri dönüş tanıtımlarının yapılacağını onayladı.

29 Ağustos'ta , Amber , Luna ve Krystal , Japonya'nın başkenti Tokyo'da Japonca Müzik Festivali "AVEX a-nation 2015 Stadium Festival"de sahneye çıktılar.Red Light,All Night ve Rum Pum Pum Pum'ı ve Hot Summer ve Pinocchio (Danger)'nun Japonca versiyonlarını sahnelediler.Festivale 50 binin üzerinde insan katıldı.

1 Eylül'de f(x) üyelerinin 11 Eylül'de yeni müzik video çekimlerine başlayacağı söylendi.Çekim yeri ve hazırlıklarının detayları şuanlık bilinmiyor.Bir S.M. çalışanı "Geri dönüş tarihi kesin olarak belli değil fakat bu yıl içinde promosyonlara başlayacak."dedi.

9 Eylül'de S.M. Entertainment grubun Ekim'de geri dönüş yapacağını onayladı.Bir müzik endüstrisine göre f(x) albümlerinin kayıtlarının son detaylarını bitiriyor.

11 Eylül'de My Daily haber merkezine göre f(x) yeni müzik videoyu Jeju Adası'nda çekecek.f(x) 11 Eylül sabahı çok gizli bir şekilde yeni müzik video çekimi için Jeju Adası'na gitti.Ekim'in başlarında yayınlanacak albümün parça başlığı müzik videonun da başlığı olacak.

13 Eylül'de yeni müzik videonun çekimlerini bitiren f(x),14 Eylül sabahı Seul'e geri döndü.Victoria Ice Fantasy makyaj denemeleri için Jeju Adası'ndan direkt olarak Pekin'e uçtu.

18 Eylül'de, Amber doğum günü için hayranlara hediye verdi. Hediye bu yıl yayınladığı mini albümünden Beautiful'un Özel Video'su.Videoyu kendi düzenledi ve SMTOWN'un Resmi YouTube Kanalı'nda yayınlandı.

f(x), 30 Eylül saat 19.30'da Tencent K-Pop Live Concert'a katıldı. Grup Hot Summer, Electric Shock, Rum Pum Pum Pum, Red Light, All Night ve Shake That Brass'i sahneledi.

f(x), 25 Ekim 2015 saat 18:00 - 20:00 arasında EXID, BtoB, BTS ve GOT7 beraberinde 2015 K-Pop Jeju Festival'e katılacak.

6 Ekim'de rapor edilen bilgiye göre Ilgu olarak tanınan bir S.M. çalışanı "f(x)'in hayran topluluğu ismi yakında duyurulacak." demiş.Bunun yanı sıra ilk solo dünya turlarını da gerçekleştireceğini söyledi.Bir hayran çalışana "Eğer f(x) hayran topluluğu ismi alırsa veya solo konserleri olacaksa lütfen bir kere gülümse." demiş ve çalışan iki kez gülümsemiş.

16 Ekim'de, SMTOWN'un Resmi Websitesi f(x)'in galerisine "teasers" olarak adlandırılan kategori eklemiş ve kategoriye tıkladığınızda "Loading..." yazısını görüyorsunuz ama daha sonra kategori silindi.

Amber'ın Solo Çıkışı ve YouTube Kanalı[değiştir | kaynağı değiştir]

Amber, Seoul Plaza'da.

12 Şubat 2015'te f(x) üyesi Amber 5 şarkıdan oluşan Beautiful isimli mini albümü (EP) ile solo çıkışını gerçekleştirdi. Ana parça olan Shake That Brass'e Girls Generation'dan Taeyeon eşlik etti. Albümün yayınlanmasından birkaç gün önce Beautiful'un Lyric Video'sunu yayınladı. Video Amber'ın çocukluk fotoğraflarını ve f(x) ile olan ilk yıllarından fotoğraflar içeriyor. Daha sonra albümün ana parçası Shake That Brass'in müzik videosu yayınlandı. Çeşitli müzik programlarında Amber'a Red Velvet'ten Wendy, Lovelyz'den Kei, solo şarkıcı Ailee ve kendi grubu f(x)'ten Luna eşlik etti. Billboard's World Albums'te #2'ye kadar yükseldi.Billboard K-Town'dan Jeff Benjamin'e göre,Amber dünya çapında çok fazla hayran kazandı.

11 Temmuz'da arkadaşı Scott Kim ile "What the Pineapple" isimli bir YouTube Kanalı açtı. Kanal,her hafta yüklenen ikilinin İngilizce videolarını içeriyor. Tanıtım videosunun ardından ilk video bölümü 12 Temmuz'da yayınlandı.

Sulli'nin Ayrılığı[değiştir | kaynağı değiştir]

7 Ağustos'ta,Sulli resmi olarak grup sözleşmesini bitirdiği ve oyunculuk kariyerine odaklandığı,grubun dört üye ile tanıtımlarına devam edeceklerine ve S.M. Sulli'nin oyunculuk çabalarını yöneteceği duyuruldu.

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mevcut Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahne Adı Doğum Tarihi Grup Pozisyonu
Victoria 2 Şubat 1987 Lider, Ana Dansçı ve Vokalist
Amber 18 Eylül 1992 Ana Rapçi ve Vokalist
Luna 12 Ağustos 1993 Ana Vokalist ve Lider Dansçı
Krystal 24 Ekim 1994 Lider Vokalist ve Maknae (En Genç Üye)

Eski Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahne Adı Doğum Tarihi Grup Pozisyonu
Sulli 29 Mart 1994 Grubun Yüzü, Arka Rapçi ve Vokalist

Hayran Kulübü[değiştir | kaynağı değiştir]

f(x)'in resmi hayran topluluğu "MeU"dur.

f(x)'in resmi hayran topluluğu rengi "Parlak Menekşe Moru"dur.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mini Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeniden Düzenlenmiş Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Korece Tekliler[değiştir | kaynağı değiştir]

Japonca Tekliler[değiştir | kaynağı değiştir]

Videografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzik Videolar[değiştir | kaynağı değiştir]

Korece[değiştir | kaynağı değiştir]

Japonca[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 2012 : Hot Summer
  • 2015 : Pinocchio (Danger)

Çince[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 2010 : Lollipop feat. M.I.C

Diğer Videolar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 2009 : Chocolate Love
  • 2010 : Thrill Love

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Başlık Notlar Rol
2012 I AM. SM Town Live '10 World Tour , Madison Square Garden Belgeseli Kendileri olarak oynadılar.
SM Town Live in Tokyo Special Edition in 3D SM Town Live World Tour III , Tokyo Belgeseli
2015 SMTOWN The Stage SM Town Live World Tour 4 , Tokyo Belgeseli

Televizyon Serileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Başlık Notlar
2010 Hello f(x) f(x)'in Afrika'ya,Tayland'a ve Japonya'ya seyahati.
2010–11 f(x)'s Koala Amber ayak bileği burkulması yüzünden katılamadı.
2013 Amazing f(x) f(x)'in ölmeden önce yapılacak listesini tamamlamak için Yeni Zelanda'ya gitmesi.
2013 Go! f(x) f(x)'in Austin,Los Angeles ve Hollywood'a gezisi.

Konser Turları[değiştir | kaynağı değiştir]

SMTown Turları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ev Sahibi Konserler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • SM Town Week: "Christmas Wonderland" (EXO ile) (2013)

Destekleyici Hareketler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödül ve Adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Güney Kore[değiştir | kaynağı değiştir]

Bugs Music Awards[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Adaylık Çalışması Ödül Sonuç
2009 f(x) Best New Artist Kazandı
2011 Pinocchio (Danger) Music Video of the Year Kazandı

Cyworld Digital Music Awards[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Adaylık Çalışması Ödül Sonuç
2009 f(x) Rookie of the Month (September) Kazandı

Golden Disk Awards[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Adaylık Çalışması Ödül Sonuç
2012 Pinocchio (Danger) Disk Bonsang Kazandı
Digital Bonsang Adaylık
f(x) Most Popular Artist Award Adaylık
2013 Electric Shock Disk Bonsang Adaylık
Digital Bonsang Kazandı
f(x) Most Popular Artist Award Adaylık
2014 Pink Tape Disk Bonsang Kazandı
2015 Red Light Disk Bonsang Adaylık

Korean Entertainment Arts Awards[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Adaylık Çalışması Ödül Sonuç
2010 f(x) Rookie Singer Awards Kazandı
2013 Group Singer Award Kazandı
2014 Group Singer Award Kazandı

Korean Music Awards[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Adaylık Çalışması Ödül Sonuç
2011 Nu ABO Best Dance & Electronic Song Adaylık
f(x) Group/Musician of the Yıl
Netizen Vote
Kazandı
2012 Pinocchio (Danger) Best Dance & Electronic Song Adaylık
Best Dance & Electronic Album Adaylık
2013 Electric Shock Best Dance & Electronic Song Kazandı
Jet Adaylık
Electric Shock Best Dance & Electronic Album Adaylık
2014 Rum Pum Pum Pum Best Dance & Electronic Song Adaylık
Pink Tape Best Dance & Electronic Album Adaylık

Melon Music Awards[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Adaylık Çalışması Ödül Sonuç
2011 f(x) Top 10 Artist Winners (Bonsang) Kazandı
2013 Top 10 Artist Winners (Bonsang) Adaylık
2013 MBC Music Star Award Kazandı

Mnet 20's Choice Awards[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Adaylık Çalışması Ödül Sonuç
2011 f(x) Hot Blue Carpet Star Kazandı
Hot Trend Musician Kazandı
Pinocchio (Danger) Hot Online Song Adaylık

Mnet Asian Music Awards (MAMA)[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Aday gösterilen çalışma Ödül Sonuç
2009 LA chA TA[1] Best New Female Artists Adaylık
2010 Nu ABO Best Dance & Electronic Song Adaylık
2011 f(x) Best Female Group Adaylık
Artist of the Year Adaylık
2012 f(x) Best Dance Performance-Female Kazandı
Best Global Group Adaylık
Electric Shock Song of the Year Adaylık
2013 f(x) Best Female Group Adaylık
Artist of the Year Adaylık

MTV Daum Music Fest[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Aday gösterilen çalışma Ödül Sonuç
2011 f(x) Trendy Kazandı
Rising Kazandı

Seoul Music Awards[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Aday gösterilen çalışma Ödül Sonuç
2009 f(x) Newcomer Award Adaylık
2013 Electric Shock Bonsang Awards Kazandı
2015 Red Light Bonsang Awards Adaylık
f(x) Popularity Award Adaylık
Hallyu Special Award Adaylık

SBS MTV Best of The Best[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Adaylık Çalışması Ödül Sonuç
2012 f(x) Best Group Female Kazandı
2013 Kazandı

Çin[değiştir | kaynağı değiştir]

MTV Taiwan[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Adaylık Çalışması Ödül Sonuç
2011 f(x) Artist of the Month (June) Kazandı

Top Chinese Music Awards[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Adaylık Çalışması Ödül Sonuç
2014 f(x) Overseas Outstanding Stage Performance Award Kazandı

Uluslarlarası[değiştir | kaynağı değiştir]

Red Dot Design Award[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Adaylık Çalışması Ödül Sonuç
2014 Electric Shock Communication Design Award Package[2] Kazandı
Pink Tape Kazandı

Channel [V] Asia[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Adaylık Çalışması Ödül Sonuç
2014 Red Light 15 Best K-pop Songs of 2014 Kazandı

Diğer Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül Adaylık Çalışması Sonuç
17th Korean Cultural Entertainment Awards
2009 Newcomer Award f(x) Kazandı
Korea Lifestyle Awards
2010 Style Icon of the Year[3] f(x) Kazandı
26th Annual Korea Best Dresser
2010 Best Singer Dresser f(x) Kazandı

Müzik Programı Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı Ödül
Pinocchio (Danger)
Hot Summer
Electric Shock
Rum Pum Pum Pum
Red Light
4 Walls

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "2009 Mnet Asian Music Awards Part1". MAMA. Retrieved 2014-12-18.
  2. ^ "SM Entertainment wins 8 Awards at Germany's '2014 Red Dot Design Ödül' with EXO, Super Junior, SHINee, Girls' Generation, & f(x) albums". Allkpop. 17 Ağustos 2014. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2014. 
  3. ^ "Shinee and f(x) awarded at the 26th 'Annual Korea Best Dresser'". allkpop.com. 14 Aralık 2010. 12 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2011.