Amber Liu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Amber
Genel bilgiler
Doğum adı Amber Liu
Köken TayvanABD
Etkin yıllar 2008-günümüz
Müzik şirketi SM Entertainment
İlişkili hareketler

SM Town

F(x)

Amber, Güney Kore'de aktivite gösteren bir Tayvanlı-Amerikandır. SM Entertainment'ın kadın pop müzik grubu F(x)'in bir üyesidir. Rap yeteneğinin yanı sıra onu diğer sevimli ve erkeksi tarza sahip diğer kız gruplarından ayıran çocuksu tarzı ile tanınır.

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

F(x)[değiştir | kaynağı değiştir]

Amber, Sm Entertainment'ın 2008 Los Angeles seçmelerinde şirkete seçilmiştir. 1,5 yıllık bir eğitim sürecinden sonra 2009 Eylül'de f(x) ile çıkış yapmıştır. Grup şimdiye kadar Chu~(2009), NU ABO (2010), Pinocchio (2011), Hot Summer (2011), Electric Shock (2012) olmak üzere 5 Korece albüm; Hot Summer (2012) adıyla da bir Japonca albüm çıkarmıştır.

İş Birlikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirket arkadaşları SNSD ilk konserleri Into The New World'u 19-20 Aralık 2009'da Seoul'de gerçekleştirdi. SNSD'den Yuri, Ciara'nın şarkısı "1, 2 step"i seslendirdi ve Amber'da ona rapçi olarak eşlik etti. 2010 Haziran'da SM, Tayvanlı şarkıcı ve oyuncu Danson Tang'ın yeni klibi "I'm Back"i yayınladı ve Amber İngilizce ve Korece rapleriyle albümde yer alıyordu.

Ayrıca Amber, Luna ve Krystal, KBS'in dizisi God Of Study'nin dizi müzikleri için "Spread Its Wings" adlı bir şarkı seslendirdiler.

19-20 Aralık 2011 tarihlerinde Super Junior'un Super Show 4 Dünya Turu'nun Seoul'daki açılış programı yapıldı. Ve Amber, Super Junior-M'den Henry'ye; Justin Bieber'ın "Baby" şarkısının yeniden düzenlenmiş versiyonunu söylerken rapleriyle eşlik etti. Ayrıca f(x)'den Victoria, Sulli ve Super Junior'dan Shindong, Donghae, Eunhyuk ve Leeteuk'la birlikte "Oops!!" adlı şarkıyı söyledi.

17 Mart 2012'de Immortal Song 2 adlı programda şirketten arkadaşı Taemin (SHINee)'e "Wrongful Meeting" adlı şarkıyı söylerken eşlik etti.

Solo[değiştir | kaynağı değiştir]

Invincible Youth adlı programın 2. sezonuna konuk olarak katıldı. Fakat bir süre sonra grup aktiviteleri sebebiyle programdan ayrıldı. Ayrıca "We Got Married"ın 53. bölümüne (Khuntoria çifti) konuk olarak katıldı.

Televizyon Programları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Invincible Youth
  • We Got Married (53. Bölüm ~ Konuk)
  • Immortal Song (17 Mart 2012'de Taemin'in sahnesine konuk oldu.)