Exo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
EXO
Genel bilgiler
Köken Seul, Güney Kore
Tarzlar K-pop, dans, R&B, Mandopop
Etkin yılları 2012-günümüz
Plak şirketi SM Entertainment
İlişkili hareketler Exo-K, Exo-M, Younique Unit, SM Town, S.M The Ballad Volume 2
Resmî sitesi http://exo-k.smtown.com/
http://exo-m.smtown.com/
Üyeler Xiumin, Suho, Lay, Baekhyun, Chen, Chanyeol, D.O, Kai, Sehun
Eski üyeler Luhan,Tao,Kris

Exo 12 kişi olarak çıkış yapan fakat şu an popülerliğini 9 kişi olarak devam ettiren Güney Koreli ve Çinli (Lay) üyelerden oluşan bir müzik gurubudur. Exo 8 Nisan 2012 tarihinde resmi olarak çıkış yapmıştır. Ayrıca Korece ağırlıklı şarkı söyleyen Exo-K ve Çince ağırlıklı şarkı söylenen Exo-M olmak üzere 2 alt grubu vardır.[1][2]

EXO" 2011 yılında Seoul'de kurulmuştur. EXO toplamda 9 kişiden oluşuyor. EXO-K ve EXO-M olarak ikiye ayrılan grup performanslarını Çince ve Korece olarak sergilemektedir. İsimleri Güneş sisteminin dışında olan EXO Planet'ten gelmektedir.[3]

EXO ilk resmi çıkışını 8 Nisan 2012 tarihinde ilk mini albümleri MAMA ile yapmıştır. Single müzik listelerinde orta başarıyı yakalamış; EXO-M'in şarkısı Çin'deki müzik listelerinde şarkı çıktıktan bir gün sonra üst sıralara yükselmiş, EXO-K'nin "Mama" müzik videosu YouTube Global Chart listesinde 7.sırada yer almıştır. Çıkan albümler büyük ticari popüleriteye sahip olmuş ve dünya çapında toplamda 1 milyon satışa ulaşmıştır. XOXO albümünün çıkış şarkısı Wolf, Exo'nun korede sergilediği ilk tek-takım performansları oldu ve ilk şarkıları yerel müzik programlarında 3 kez birincilik ödülünü aldılar.

2015 yılında EXO-K ve EXO-M olarak ayrılmadan albüm yayınlamış ve promosyon yapmaya başlamışlardır. Albümler sadece Çince ve Korece olmak üzere ayrılmıştır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

2011: Tanıtım[değiştir | kaynağı değiştir]

2011'de,SM Entertainment'in yöneticisi Lee Soo Man yeni bir erkek grubu kurma hakkındaki planlarını duyurdu. İsimlerinin geçici olarak M1 olmasına karar verildi, daha sonra grubun internete sızan dans provası fotoğraflarında 7 kişi olması sebebiyle grubun 7 kişi olduğu tahmin edildi. 9 Mayıs 2011'de Soo Man yeni grubu hakkında Stanford University'de düzenlenen Hallyu Sektörü seminerinde konuşma yaptı.Tanıtım sırasında,grubu iki alt gruba ayırma stratejisinden bahsetti. M1-M2, Çin ve Kore'de aynı müzikleri Çince ve Korece olarak sergileyecekti. Soo Man grubu Mayıs 2011 de çıkarmayı planlamıştı fakat çıkış tarihleri gecikti ve gruba ilişkin haberler doğrultusunda Ocak 2011'e kadar tanıtılamadı. Lee The Chosun Ilbo söyleşisinde grubun kavram niteliği hakkında açıklama yaptı.

Aralık 2011'de, grubun adı EXO olarak kesinleşti. EXO'nun alt grubu olan EXO-K Kore'de performans sergileyecek alt grup ve EXO-M Çin'de performans sergileyecek alt grup olarak ayrıldı. 12 üyenin tanıtımları Aralık 2011'den Şubat 2012'ye kadar farklı 23 adet kısa tanıtım videoları ile yapıldı. Kai, Lu Han, Tao, ve Chen ilk tanıtılan 4 üyeydi.Grup ilk televizyon programına Aralık 2011'de SBS' Gayo Daejun'a katıldı.

2012: Çıkış, Mama[değiştir | kaynağı değiştir]

2012 yılından EXO

EXO-K ve EXO-M’in başlangıç parçası "What Is Love" 30 Ocak 2012’de iTunes ve çeşitli Çin, Güney Kore sitelerinde çıktı. Gaon Single Chart’ta zirveye tırmandı. 9 Mart’ta Thomas Troelsen ve Remee tarafınca yazılmış ikinci başlangıç parçaları “History”yi çıkardılar. Parça Gaon Single Chart’ta 68., Çin- Sina Music Chart’ta 6. oldu. 100. günleri şerefine 21.12.2011’de Seoul Olimpik Stadyum’da konser verdiler. 8000 kişilik başvuru içinden 3000 hayranın gösteriye katılımına izin verildi. İkinci gösteri 1 Nisan’da Çin, Pekin’de Uluslar Arası İlişkiler ve Ekonomi Büyük Salonu’nda düzenlendi. EXO-K çıkış gösterisini Güney Kore müzik programı The Music Trend’te, EXO-M Çin’in 12. Yinyue Fengyun Bang Ödülleri’nde aynı gün yaptılar. "Mama"nın yayınlanışının ertesi günü Çin’in müzik sitelerinde bir numaraya oldular. EXO-M'in albümü Çin’in Sina Album Chart’ında ikinci, G.Kore’nin Gaon Album Chart’ında beşinci, Billboard World Albums Chart’ta on ikinci oldu. EXO-K'nın albümü Gaon Album Chart’ta birinci, Billboard World Albums Chart’ta sekizinci oldu. EXO-M'in "Mama"sı Çin sitelerinde bir numara oldu. EXO-K'nın albüm versiyonu ise YouTube's Global Chart’ta yedinci oldu.

2013: XOXO[değiştir | kaynağı değiştir]

Mayıs 2013'te, S.M. Eğlence Şirketi EXO geri dönüş albümü için teaser fotoğraflarını yayınladı, XOXO grubun ilk stüdyo albümüdür. Mama dönemi aksine, EXO-K ve EXO-M'nin ayrı ayrı promosyonları varken, XOXO albümü birlikte yükseltildi. Alt albümün öncü teklisi "Wolf" işbirliği neticesinde oluşturuldu, ancak albümün geri kalan kısmı ise ayrı ayrı kaydedildi. XOXO'nun ilk sürümü, Korece Kiss sürümü ve Çince Hug sürümü olarak 2013'ün Haziran ayında piyasaya çıktı. Çıkışının ardından gün içerisinde XOXO albümünün şarkıları, Güney Kore ve Çin'de online müzik sitelerinde neredeyse tüm gerçek zamanlı listelerde zirveye yerleşti. İki versiyonu da Billboard World Album Chart'te yayınlanmasından sonraki bir hafta zirveye yükseldi. 2013'ün Haziran ayı sonu itibariyle, Kiss sürümü 206.812 adet kopya sattı ve Hug sürümü 172.144 kopya satarak, Güney Kore'de toplamda 379.000 üzerinde satış yaptı, XOXO albümünün Gaon Chart'te 300.000 kopyası satılarak 2013 yılının ilk albümü ortaya kondu. Güney Kore'nin Hanteo Chart toplam albüm satış listesinde ilk hafta albüm açılışında satışlar 120.000 kopyaya ulaştı. Güney Kore ve Çin'de müzik yükleme listelerinde üst otuz noktaya Wolf single'ı ulaştı, ancak bu şarkı Güney Kore'nin müzik programlarında bir numaraya yükseldi, kazanmanın adı ise üçlü başarı oldu. Wolf MBC Müzik Şow Şampiyonası'nda bir kupa kazandı.

Temmuz 2013'te S.M. Eğlence Şirketi XOXO'nun üç parçadan oluşan başka bir yeniden düzenlenmiş sürümünün planlarını açıkladı. Yeniden yayımlanan tek single "Growl", tek müzik biçiminde 1 Ağustos 2013 tarihinde YouTube aracılığı ile tanıttı. Albüm 5 Ağustos 2013 tarihinde yeniden yayınlandı.

Korea KPOP World Festival 13.jpg

2014: Overdose, Kris ve Luhan'ın davası ve Fanclub duyurusu[değiştir | kaynağı değiştir]

7 Mayıs 2014 tarihinde yayımlanan EXO üçüncü mini albüm, "Overdose", müzik listelerinde son derece iyi bir performans sergiledi. 4 Ağustos 2014'te EXO, hayranlarına "EXO-L" adını verdi ve mesajları S.M. Entertainment tarafından yayınlandı.

15 Mayıs 2014 tarihinde, EXO-M lideri Kris'in sözleşmesini fesh ederek şirketi S.M. Entertainment'e dava açtığı doğrulandı.

10 Ekim'de Luhan, sağlık sorunlarını neden göstererek SM Entertainment'a karşı dava açtı.

EXO, Japonya'da en çok satan K-Pop sanatçısı oldu.

2015: EXODUS & Tao davası & Japonca Çıkış[değiştir | kaynağı değiştir]

EXO'nun ikinci stüdyo albümü EXODUS, 30 Mart 2015 tarihinde Korece ve Mandarince olarak yayınlandı. Albüm yurtiçi ön satışlarında 24 saat içinde 500.000'i aşarak yeni bir rekor kırdı. Call Me Baby 27 Mart'ta internete sızarak erken yayınlandı. 29 Mart'ta EXO-L için, EXODUS albümünde bulunmayan ve yalnızca 10 saat boyunca internette kalan First Love yayınlandı. 31 Mart'ta, EXO "Call Me Baby", müzik videosu yayınlandı ve Korece versiyonu 24 saat içinde 4.000.000'u , Mandarince versiyonu 2.000.000'u aşarak oldukça iyi görüşler aldı.

Call Me Baby, üst üste on sekiz kez birincilik ödülü kazandı. Ayrıca EXODUS (Korece Ver.) dört hafta boyunca albüm

grafikleri üzerinde bir numara olarak rekor kırdı.

EXO, LINE tarafından desteklenen ve SM Entertainment tarafından ortak yapımcılığı olan mini internet dizisi EXO Next Door'da rol aldı. İlk bölüm 9 Nisan'da yayınlandı. 22 Nisan'da Baekhyun'un söylediği EXO Next Door dizi müziği Beautiful internet sitelerinde yayınlandı.

3 Haziran'da, Love Me Right başlıklı Exodus Repackage albümü piyasaya sürüldü ve aynı isimde bir müzik video ona eşlik etti. Bu albüm EXODUS albümündeki şarkıları ve içinde First Love'ın da bulunduğu dört yeni şarkı içeriyordu.

Call Me Baby promosyonları sırasında (22 nisan günü) Tao'nun babası Weibo üzerinden medya yardımıyla Tao'nun gruptan ayrılmasını istediğini belirten bir mektup yayınladı.SM Entertainment yaptığı açıklamada ayağı sakat olan Tao'ya izin vereceğini söyledi çünkü Tao'nun bacaklarında yaralar vardı. Zor hareketler veren SM Tao ne zor olduğunu bilsede hayranları için yaptı ve Tao böylece gruba ara verdi.Birkaç ay sessiz kalındıktan sonra Tao solo 'geri dönüş' yapacağını söyledi.Ardından yapılan açıklamalara göre Tao resmen SM Entertainment'a dava açarak gruptan ayrılmıştır.

SM Entertainment 4 Kasım 2015'te EXO'nun Japonca single yayınlayacağını ve bu şekilde Japonca çıkış da yapacağını doğrulamıştır.

Star Wars ve Sing For You[değiştir | kaynağı değiştir]

Sing For You logosu

EXO'nun Star Wars ile işbirliği yapacağı açıklandı: SM Entertainment ve Walt Disney arasındaki işbirliği kapsamında olacaktı . 9 Kasım'da, single "Lightsaber" öncesinde Kore'de piyasaya çıkış tarihinden itibaren filmi teşvik için özel bir video ile yayınlandı.

10 Aralık günü, EXO kış özel albümü Sing For You çift başlıklı parçaları ""Unfair"" ve "Sing For You " ile birlikte yayınladı.

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

EXO-K[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahne Adı Gerçek Adı Doğum tarihi Pozisyon Köken
Suho Kim Jeon Myeon 22 Mayıs 1991 (1991-05-22) (24 yaşında) Lider, Vokal Güney Kore
Baekhyun Byun Baek-hyun 6 Mayıs 1992 (23 yaşında) Ana Vokal Güney Kore
Chanyeol Park Chan-yeol 27 Kasım 1992 (23 yaşında) Ana Rapper,Vokal Güney Kore
D.O Do Kyungsoo 12 Ocak 1993 (1993-01-12) (23 yaşında) Ana Vokal Güney Kore
Kai Kim Jong-in 14 Ocak 1994 (1994-01-14) (22 yaşında) Ana Dansçı, Rapper Güney Kore
Sehun Oh Se-hun 12 Nisan 1994 (1994-04-12) (21 yaşında) Dansçı, Rapper Güney Kore

EXO-M[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahne Adı Gerçek Adı Doğum Tarihi Pozisyon Milliyet
Xiumin Kim Min Seok 26 Mart 1990(26 yaşında) Vokal,Rapper,Dansçı Güney Kore
Lay Zhang Yixing 7 Ekim 1991 (24 yaşında) Vokal, Ana Dansçı Çin
Kris Wu Yi Fan 6 Kasım 1990 (26 yaşında) Lider,Ana Rapper Çin
Tao Huang Zi Tao 2 Mayıs 1993 (23 yaşında) Rapper Çin
Luhan Lu Han 20 Nisan 1990 (26 yaşında) Ana Vokal,Rapper,Dansçı Çin
Chen Kim Jong Dae 21 Eylül 1992 (23 yaşında) Ana Vokal Güney Kore
Timeline

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo Albümleri
  • 2013: XOXO
  • 2013: Growl (Repacked)
  • 2015: EXODUS
  • 2015: Love Me Right (Repackage)
EP's

Turlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • EXO From. EXOPLANET #1 - THE LOST PLANET (2014)
  • EXO From. EXOPLANET #2 - The EXO'luXion (2015)

SMTown

  • SMTown Canlı dünya turu III
  • SMTown Week Christmas Wonderland (2013)

Ödülleri Ve Adaylıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]