Girls' Generation

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Girls' Generation
Girls' Generation Ağustos 2022'de
Soldan sağa: Sunny, Tiffany, Hyoyeon, Yoona, Seohyun, Yuri, Taeyeon ve Sooyoung
Genel bilgiler
Unvanı
 • SNSD
 • Soshi
Başladığı yerSeul, Güney Kore
Tarzlar
Etkin yıllar
 • 2007-2017
 • 2022-günümüz
Müzik şirketi
İlişkili hareketler
Resmî siteResmî site
Üyeler
Eski üyelerJessica

Girls' Generation (Korece소녀시대, romanizeSonyeo Sidae) veya SNSD, S.M. Entertainment tarafından kurulan Güney Koreli bir kız grubudur. Grup sekiz üyeden oluşur: Taeyeon, Sunny, Tiffany, Hyoyeon, Yuri, Sooyoung, Yoona ve Seohyun. Grup başlangıçta dokuz üyeden oluşuyordu, ancak Jessica Eylül 2014'te gruptan ayrıldı. Güney Kore'nin önde gelen figürleri ve dünya çapındaki en popüler K-pop grupları arasında yer alan Girls' Generation, kendi ülkelerinde sayısız övgü ve onursal takma ad olan "The Nation's Girl Group"u kazandı.

Girls' Generation, 5 Ağustos 2007'de kendi adını taşıyan Kore albümünden "Into the New World" single'ı ile çıkış yaptı. Grup, 2009 yılında, KBS'nin Music Bank'te dokuz hafta üst üste rekor kıran ve Melon'un 2000'li yılların en popüler şarkısı olan "Gee" single'ı ile ün kazandı. Grup, Asya'daki popülerliklerini 2009'un ortaları ile 2010'un başları arasında piyasaya sürülen "Genie", "Oh!" ve "Run Devil Run" adlı single'larıyla pekiştirdi. İkinci Korece stüdyo albümleri Oh! (2010), Yılın Albümü (Disk Daesang) için Altın Disk ödülünü kazandı ve grubu Albüm Daesang'ı kazanan ilk ve tek kadın müzik grubu yaptı.

Girls' Generation, 2011 yılında Japon müzik sahnesine kendi adını taşıyan Japon albümüyle girdi ve Japon olmayan bir kız grubunun RIAJ tarafından milyon sertifika alan ilk albümü oldu. Grubun üçüncü Kore stüdyo albümü The Boys, Güney Kore'de 2011 yılının en çok satan albümü oldu. "The Boys" single'ının İngilizce versiyonu, grubun çabalarını küresel müzik sahnesine genişletmek amacıyla yayınlandı. Grubun dördüncü Korece stüdyo albümü I Got a Boy (2013), YouTube Müzik Ödülleri'nin açılışında Yılın Videosu'nu kazanan başlık parçası tarafından desteklendi. Girls' Generation, beşinci ve altıncı Kore stüdyo albümleri Lion Heart (2015) ve Holiday Night (2017) ile popülerliklerini artırmaya devam etti. Bireysel kariyerlerine odaklanmak için beş yıllık bir aradan sonra, yedinci Korece stüdyo albümleri Forever 1 (2022) ile geri döndüler.

Girls' Generation'ın müzikal tarzları elektropop ve bubblegum pop olarak sınıflandırılsa da zaman için de Hip-Hop, R&B ve EDM gibi farklı tarzları denediler. 2017 yılında Billboard, Girls' Generation'ı "Son On Yılın En İyi K-pop Kız Grubu" olarak onurlandırdı.[1] YouTube'da "Gee", "I Got a Boy", "The Boys", "Mr. Taxi" ve "Oh!" ile 100 milyondan fazla izlenen beş müzik videosu elde eden ilk Asyalı kız grubudur. Japonya'da, Oricon Albums Chart'ta üç bir-numaralı albüme sahip ilk Japon olmayan kız grubu oldular ve üç Japon konser turları rekor kıran 550.000 seyirci çekti.

İsim[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun Korece adı So-nyuh Shi-dae (Korece: 소녀시대; Hança: 少女時代; RR: Sonyeo Sidae), "Kızlar Kuşağı" anlamına gelen Çin-Kore kökünden gelir; SoShi (소시) veya SNSD olarak da bilinirler, her ikisi de grubun Korece adının kısaltılmış biçimleridir.[2] İsimleri Çince köklerden oluştuğu için, grubun adı Çince ve Japonca'da benzerdir: Japonya'da grubun adı Shōjo Jidai (少女時代), ve Mandarin Çincesinde Shàonǚ Shídài (basitleştirilmiş Çince: 少女时代; geleneksel Çince: 少女時代) olarak telaffuz edilir.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

2000-2008: Oluşum ve çıkış[değiştir | kaynağı değiştir]

SM Entertainment’ın başarılı erkek grubu Super Junior’dan sonra şirket, daha Girls' Generation ismini alacak olan yeni bir kız grubu üzerine çalışmaya başladı ve 11 üyelik liste üzerinden harekete geçti. Neredeyse 2 sene boyunca Kore internet sitelerinde SME traineelerinden hangilerinin grupta yer alabileceğine dair tahminlerde bulunuldu. Bazıları üyeler oyunculuk ve modellik üzerine eğitilmek için seçilirken, öncelik profesyonel olarak şarkı söylemek ve dans edebilmeleriydi. Üyelerden bazıları dergilerde veya reklamlarda yer alarak; televizyon ekranlarında az da olsa görünerek Kore eğlence endüstrisine zaten isimlerini duyurmuş, yüzlerini tanıtmışlardı. 2006 yılının ortalarına kadar grup kendi içinde birçok değişikliğe uğradı; 12 kişiden oluşması plananlanan üye sayısı bazı üyelerin ayrılmasıyla 9’a düştü. Resmi bir açıklama yapılmadan önceki süreçte, erkek versiyonu Super Junior’a karşılık olarak gruba ‘Super Girls’ isminin verileceği iddia edildi.

Grubun ilk çıkışından önce, bazı üyeler zaten eğlence endüstrisinde yer alıyordu. Yoona, Girls' Generation için şarkıcı olmadan önce müzik videoları, diziler ve filmler için yaklaşık 200 seçmeden geçti.[3] Sooyoung, Japon müzik sahnesine, 2002'deki ilk çıkışından bir yıl sonra dağılan Route 0 adlı bir pop ikilisinin üyesi olarak maruz kaldı.

Grubun ilk üyesi, 2000 yılında SM Entertainment’a katılan Jessica’dır. Kendisi kız kardeşi Krystal Jung ile beraber aile tatili sırasında bir alışveriş merkezinde keşfedildi. Üyelerden Sooyoung ve Hyoyeon da SME’e 2000 yılında dahil olmuşlardı. Başarılı bir dansçı olan Hyoyeon elemelerde de dans yeteneğini sergiledi. Daha sonra hip-hop dalında uzmanlaşması için Güney Kore’nin ünlü dans okulu ‘’Winners Dance School’’ da eğitildi. Başlangıçta şirketin seçmelerine katılmak gibi bir niyeti yoktu. Fakat annesi, SM’nin ünlü gruplarından H.O.T’nin hayranı olduğu ve kızını onlarla görmek istediği için onu seçmelere getirdi. Hyoyeon daha sonra bir diğer Super Junior üyesi Choi Siwon ile birlikte Çince eğitimi için Çin’e gönderildi. Bir başka Girls' Generation üyesi Yuri ise 2001 yılında SM Youth Best Dancer yarışmasını ikincilikle tamamladıktan sonra SME’e kabul edilmiştir. Yoona ise seçmelerde favori sanatçıları BoA ve Britney Spears’ın şarkıları eşliğinde performans sergiledi ve sonraki sene şirkete dahil edildi. Grubun en küçük üyesi Seohyun, 2003 yılında metroda bir çocuk şarkısı söyleyerek seçildi.

Girls' Generation, Seul Jamsil Arena'daki 2008 Plaj Voleybolu Yarışması'nda sahne alıyor.

Grup lideri Taeyeon SME’in her yıl düzenlediği şarkı yarışmasında birincilik ödülünü kazanarak keşfedildikten sonra 2004 yılında şirkete dahil oldu.[4][5] Aynı yıl içerisinde, üyelerden Tiffany Los Angeles’taki SM Starlight Casting System’in düzenlediği seçmelere katıldı ve şirkete Ekim 2004’te dahil oldu.[6] Şirkete 1998’de dahil olup 5 sene eğitim gören Sunny daha sonra 2 kişilik grup ‘Sugar’ ile çıkış yapmak üzere Starworld’e transfer edildi, fakat grup çıkış yapmadı. Daha sonra sanatçı Ayumi’nin tavsiyesiyle 2007 yılında SM’ye geri döndü ve grubun 9. üyesi oldu. Ayrıca Sunny SM’ın kurucusu Lee Soo-man’ın yeğeni olduğu bilinmektedir.

2007 Temmuz ayında, ‘Mnet School of Rock’ programında Girls’ Generation grubunun “Into the New World” (다시 만난 세계; Dasi mannan segye) isimli çıkış şarkısının resmi olmayan ilk sahne performansı gerçekleşti.[7] 5 Ağustos 2007'de grup, aynı şarkıyı seslendirdikleri SBS'nin Inkigayo'sunda resmi olarak ilk çıkışını yaptı.[8] Girls' Generation daha sonra Kasım 2007'de kendi adını taşıyan ilk stüdyo albümünü yayınladı. Girls' Generation albümü, 56.804 kopya satarak Güney Kore'de 2007'nin en çok satan on ikinci albümü oldu. Albüm, 2009 yılı itibariyle ülkede 120.000'den fazla kopya sattı.[9] Mart 2008'de albüm Baby Baby adıyla yeniden yayımlandı.[10] Albümden önce 17 Mart 2008'de dijital müzik sitelerinde yayınlanan aynı adlı bir single yayınlandı.

2009-2010: Atılım ve Japonya'da ilk çıkış[değiştir | kaynağı değiştir]

Girls' Generation, 2007'deki ilk albümleriyle biraz dikkat çekmiş olsa da, grubun yıldızlığa yükselmesi 2009 yılına kadar değildi. 7 Ocak'ta grup, Güney Kore'de 100.000'den fazla kopya satan ilk uzun çalar (EP) Gee'yi piyasaya sürdü.[9] Gee şarkısı, KBS'nin Music Bank'ında dokuz hafta üst üste rekor kırarak bir numaralı pozisyonda yer aldı ve Psy'nin "Gangnam Style"ın art arda on hafta boyunca en üst sırada yer aldığı 2012 yılına kadar Music Bank'ta en uzun süre çalışan bir numaralı şarkı oldu.[11] Ayrıca, Güney Kore'de 2009'un en çok satan single'ıydı.[12] Grubun ikinci EP'si Tell Me Your Wish (Genie) (소원을 말해봐; Sowoneul malhaebwa) ve baş single'ı Haziran 2009'da yayınlandı.[13] EP, Güney Kore'deki ilk haftasında 50.000 kopya sattı[14] ve Tayvan G-Music listesinde sekiz numaraya kadar yükseldi. Kasım 2009'da SM Entertainment, grubun ilk konser turnesi olan Into The New World'ü duyurdu ve Güney Kore gösterileri için biletleri üç dakika içinde tükendi.[15][16] Turne Aralık 2009'da Seul'ü, Nisan 2010'da Şanghay'ı ve Ekim 2010'da Taipei'yi ziyaret etti.[15][17]

Girls' Generation 2010 Altın Disk Ödülleri'ne katılıyor.

Girls' Generation'ın ikinci stüdyo albümü Oh!, Ocak 2010'da yayınlandı. Albüm, Güney Kore'nin Gaon Albüm Listesi'nde zirveye yükseldi ve 2014 yılı itibarıyla Güney Kore'de 234.500'den fazla kopya sattı.[18] Albümün baş parçası Güney Kore'deki Gaon Digital Chart'ta zirveye ulaştı ve 3,3 milyondan fazla kopya satarak ülkede 2010'un en çok satan ikinci dijital single'ı oldu. Oh! Mart 2010'da Run Devil Run adı altında yeniden piyasaya sürüldü, ve Gaon Album Chart'ta bir numaraya ulaştı. Baş single'ı Gaon Digital Chart'ta en üst sıraya yerleşti.[19] Oh! ve Run Devil Run ise sırasıyla 2010 yılının en çok satan ikinci ve dördüncü albümleri oldu.

2010 yılının ortalarında Girls' Generation, Universal Music Japan'ın bir bölümü olan Nayutawave Records (bugünkü EMI Records Japan) ile Japon müzik sahnesine çıkmak için anlaştı.[20] İlk çıkışları, Ağustos 2011'de piyasaya sürülen ve grubun yedi müzik videosunu ve özel bir bonus çekimini içeren New Beginning of Girls' Generation adlı bir DVD'ydi.[21] DVD, 23 Ağustos 2010'da Japon Oricon DVD Chart'ta dört numaradan giriş yaptı[22] ve Girls' Generation, Oricon listesinde ilk beş DVD'ye giren ilk Koreli kız grubu oldu.[23] Japonya Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAJ) tarafından altın sertifika aldı. 25 Ağustos 2010'da grup, ülkedeki ilk şovda 22.000 hayranına sahne aldı.[24] Eylül 2010'da Girls' Generation, Japonya'daki ilk single'ları olarak "Genie"nin Japonca versiyonunu yayınladı.[2] Japanese Oricon Singles Chart'ta dört numaraya kadar yükseldi[25] ve RIAJ tarafından platin sertifika aldı. Ertesi ay grup, Oricon Singles Chart'ta iki numaraya ulaşan ikinci Japonca single'ları "Gee"yi yayınladı.[2] "Gee", Japon olmayan bir kız grubunun 1980'den beri Oricon listesinde ilk üçe giren ilk single'ı oldu. 207.000 kopya sattı ve RIAJ tarafından bir milyon adet satış için bir milyon sertifika aldı.[26] Japon faaliyetlerinin ortasında, 21 Ağustos'ta Seul Jamsil Olimpiyat Stadyumu'nda başlayan SMTown Live '10 Dünya Turu'na şirketin diğer sanatçıllarla birlikte katıldılar.[27]

Girls' Generation'ın üçüncü Kore EP'si Hoot (훗; Hut) Ekim 2010'da piyasaya sürüldü. Gaon Album Chart'ta ve Oricon Album Chart'ta iki numarada yer aldı ve Güney Kore'de 2010'un en çok satan üçüncü albümü oldu. Albüm baş parçası Gaon Digital Chart'ın zirvesine çıktı. 2010 ve 2011 Seul Müzik Ödülleri'nde grup, art arda iki kez Yılın Sanatçısı ödülünü kazanarak dördüncü Güney Koreli sanatçı ve bunu yapan ilk kız grubu oldu.[28][29]

2011-2012: Japon başarısı, The Boys ve uluslararası genişleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Girls' Generation, 2012 LG Cinema 3D Dünya Festivali'nde "The Boys"u seslendiriyor.

Girls' Generation, Nisan 2011'de yayınlanan "Mr. Taxi" single'ı ile Japonya'daki başarısını sürdürdü. Single, Oricon Singles Chart'ta iki numaraya kadar yükseldi ve Nisan 2017 itibarıyla RIAJ tarafından Million sertifikasına layık görüldü.[30] Japonya'da üç single yayınladıktan sonra, ilk Japon stüdyo albümleri Haziran 2011'de piyasaya sürüldü. Albümün tanıtımı için Girls' Generation, 31 Mayıs 2011'de Osaka'da başlayan İlk Japonya Arena Turu başladı.[31] Albüm Japonya'da muazzam bir başarı ile karşılandı, Japon Oricon Albümleri Listesi'nde zirveye yükseldi ve yabancı bir kız grubunun Oricon listesine giren ilk albümü oldu.[32] Girls' Generation, piyasaya sürüldüğü ilk ayda 500.000 kopya sattı ve Japonya Kayıt Endüstrisi Birliği tarafından çift platin sertifika aldı.[33][34] Albüm, 2011 yılında Japonya'da sırasıyla beşinci ve on beşinci en çok satan albüm oldu ve toplam satış rakamları 871.097 kopya oldu. The Boys adlı yeniden paketlenmiş versiyonu Aralık 2011'de piyasaya sürüldü ve Oricon Albums Chart'ta beş numaraya kadar yükseldi. Mayıs 2012'de Girls' Generation, ülkedeki bir milyon kopyanın sevkiyatını ifade eden RIAJ tarafından milyon sertifika aldı ve Güney Koreli bir kız grubunun ilk albümü ve Güney Koreli bir sanatçının böyle bir başarı kazanan ikinci albümü oldu. Albüm, 2012 MTV Video Müzik Ödülleri Japonya'da Yılın Albümü ödülünü kazandı.[35] Başarılı Japon çıkışlarının ardından grup, Kara ile birlikte Japonya'daki en popüler K-pop kız grubu olarak kabul edildi.[36]

Girls' Generation'ın üçüncü Korece stüdyo albümü The Boys, Ekim 2011'de yayınlandı.[37] Albüm Amerika Birleşik Devletleri'nde Interscope Records tarafından piyasaya sürüldü ve Girls' Generation'ın ülkedeki ilk albümü oldu.[38] The Boys'un dünya çapındaki izleyicilerle bağlantı kurmasına yardımcı olmak için grup, 31 Ocak'ta Late Show with David Letterman'de ve 1 Şubat'ta Live! with Kelly'ye konuk oldular. Ayrıca 9 Şubat'ta Fransız televizyon şovu Le Grand Journal'da sahne aldılar.[39] The Boys, grubun kendi ülkesinde ticari olarak başarılı oldu, 460.000'den fazla kopya sattı ve 2011'in en çok satan albümü oldu. Çıkış single'ı "The Boys", Gaon Digital Chart'ta zirveye ulaştı ve 2011 yılında 3.03 milyondan fazla kopya sattı. Bu arada grubun ABD'ye yönelik çabaları sınırlı bir başarı ile karşılandı;[40] The Boys, Billboard Top Heatseekers'a 17 numaradan girdi ve 21.000 kopya sattı.[5]

Haziran 2012'de Girls' Generation, Japon Oricon Singles Chart'ta iki numaraya ulaşan ve RIAJ tarafından Altın sertifika alan dördüncü Japonca single'ları "Paparazzi"yi yayınladı.[25] SoundScan Japonya'ya göre, single piyasaya sürüldüğü ilk ayda 103.000 kopya sattı.[26] Üç ay sonra grup, Oricon Singles Chart'taki ilk bir numaralı single'ları olan beşinci Japonca single'ları "Oh!"u yayınladı ve RIAJ tarafından altın sertifika aldı.[25] Girls' Generation, Kasım ayında ikinci Japonca albümleri Girls & Peace'i yayınladı ve piyasaya sürüldüğü ilk haftada 116.963 kopya sattı ve Oricon Albums Chart'ta iki numaraya yükseldi.[41] Daha sonra RIAJ tarafından platin sertifika aldı ve 141.259 kopya satarak Japonya'da 2012'nin kırk ilk en çok satan albümü oldu. Albümden önce "Flower Power" adlı single daha çıktı.[42]

2012-2014: I Got a Boy, dünya çapında tanınma ve Jessica'nın ayrılması[değiştir | kaynağı değiştir]

Aralık 2012'de Girls' Generation, İngiliz şarkıcı Duffy'nin "Mercy" (2008) şarkısının yeniden yapımı olan "Dancing Queen"i 2013 Kore stüdyo albümünün çıkış single'ı olarak yayınladı.[43] 2013 Yılbaşı Günü'nde grup, I Got a Boy adlı dördüncü Korece stüdyo albümlerini yayınladı ve MBC özel televizyon programı Girls' Generation's Romantic Fantasy'yi düzenledi.[44] Albüm, Gaon Albüm Listesi'nde zirveye yükseldi; ve Billboard'un Dünya Albümleri Listesi'nde yer aldı. Baş parçası Billboard'un Korea K-Pop Hot 100 ve Gaon Digital Chart'ında bir numaraya ulaştı ve 1.35 milyondan fazla kopya sattı. Müzik videosu, 2013 yılında YouTube Müzik Ödülleri'nin açılışında Psy ve Justin Bieber gibi diğer popüler adayları yenerek Yılın Videosu ödülünü kazandı. Bu, Batı medya kuruluşlarının dikkatini çekti, çünkü grup o zamanki diğer adaylara kıyasla daha az biliniyordu.[45][46]

Şubat 2013'te Girls' Generation, 9 Şubat'ta Kobe'de başlayan Girls & Peace: 2. Japonya Turu'na başladı.[47] Eşlik eden DVD Eylül 2013'te piyasaya sürüldü ve Oricon DVD Chart'ta zirveye yerleşti.[48] Grubun ilk dünya turnesi olan Girls' Generation Dünya Turu Girls & Peace, Haziran 2013'ten Şubat 2014'e kadar sürdü ve yedi Asya ülkesinde on konserden oluşuyordu.[49] Girls' Generation, Mart ayında Best Selection Non Stop Mix adlı bir remix albümü[50] ve Nisan 2013'te 2011 Girls' Generation Tour adlı canlı bir albüm yayınladı.[51] İlki Oricon Albums Chart'ta altı numaraya,[25] ikincisi ise Gaon Album Chart'ta bir numaraya kadar yükseldi. Girls' Generation'ın üçüncü Japonca stüdyo albümü Love & Peace, Aralık 2013'te yayımlandı.[52] Albüm, Oricon Albums Chart'ta bir numaradan giriş yaptı ve RIAJ tarafından altın sertifika aldı. Albüm iki single çıkardı: "Love & Girls" ve "Galaxy Supernova", Oricon Singles Chart'ta sırasıyla dört ve üç numarada yer aldı.[25]

Girls' Generation, M Countdown'da "Mr.Mr"ı tanıtıyor.

Girls' Generation'ın Şubat 2014'te yayınlanan dördüncü Kore EP'si Mr.Mr, Güney Kore'de bir numaraya ulaştı. EP, 163.000'den fazla kopya satışıyla Güney Kore'de yılın en yüksek 5. albümü oldu. Amerika Birleşik Devletleri'nde EP, ilk hafta 3.000 kopya satışla Billboard 200'e 110 numaradan giriş yaptı.[53] Baş parçası, Gaon Digital Chart'ta bir numaralı single'dı ve 900.000'den fazla birim sattı. Temmuz 2014'te grup, grubun önceki single'larından ve dört yeni parçadan oluşan ilk Japon en iyiler albümü The Best'i yayınladı. İki hafta üst üste Oricon Albums Chart'ta zirvede kaldı ve Japonya'da 175.000'den fazla kopya sattı.[54] The Best ile Japonya'da bir numaraya ulaşan Girls' Generation, Asya'da ülkede üç bir-numaralı albümü olan ilk Japon olmayan kadın grubu oldu.[55] Ayrıca Japonya'daki üçüncü konser turneleri Love & Peace'i de aynı ay içinde tamamladılar. Grubun üç Japon konser turnesi toplamda 550.000 seyirci çekti ve bir K-pop kız grubu için rekor kırdı.[56]

30 Eylül 2014'te üye Jessica, gruptan çıkarıldığını açıkladı. SM Entertainment bunu doğruladı ve Jessica'nın kendisi ile grubun programları arasındaki çatışmalar nedeniyle artık Girls' Generation'ın bir üyesi olmadığını belirtti. Girls' Generation bundan sonra sekiz üyeli bir grup olarak tanıtımını sürdürdü. Aynı gün Shenzhen'de düzenlenen bir etkinlik sırasında, üyeler gözle görülür şekilde duygusaldı. Ertesi gün, grubun lideri Taeyeon hayranlarından özür diledi ve "Başından beri sadece Girls' Generation'ı korumak istedik ... Lütfen bize bir kez daha inanın." söyledi.[57]

Kalan sekiz üye, 9 Aralık 2014'te Tokyo Dome'da The Best Live konserini düzenleyerek grubun faaliyetlerine devam etti.[58] Konser çok sattı ve 50.000 seyirci çekti. Kaydedilen şov, Nisan 2015'te DVD olarak piyasaya sürüldü ve aynı anda hem Oricon'un DVD hem de Blu-ray listelerinde zirveye yerleşti.[59]

2015-2021: Lion Heart, Holiday Night ve ara[değiştir | kaynağı değiştir]

Girls' Generation'ın sekiz üyeli bir grup olarak ilk sürümü, Mart 2015'te piyasaya sürülen "Catch Me If You Can" idi.[60] Hem Korece hem de Japonca olarak kaydedildi; Korece versiyonu 10 Nisan'da dünya çapında piyasaya sürülürken, Japonca versiyonu 22 Nisan 2015'te piyasaya sürüldü. Güney Kore'de 19 numaraya ve Japonya'da sekiz numaraya yükseldi.[25]

Girls' Generation, Aralık 2015'te KBS Gayo Daechukje'de "Lion Heart"ı seslendiriyor.

Grubun sekiz üyeli bir grup olarak ilk albümü, beşinci Korece stüdyo albümü Lion Heart, 19 Ağustos 2015'te piyasaya sürüldü. Albüm Güney Kore'de bir numaraya, Japonya'da 11 numaraya ulaştı. Albüm 2015 yılında 145.000'den fazla kopya sattı. Üç single çıkardı; çıkış single'ı "Party", Gaon Digital Chart'ta bir numaraya ve Japan Hot 100'de on numaraya ulaştı.[61] "Party"nin piyasaya sürülmesinin ardından Girls' Generation, 1 Ağustos 2015'te Billboard Social 50'de 44 numarada yer aldı. Ertesi hafta, grubun grafikteki konumu 22 numaraya yükseldi. Albümün yayınlanmasıyla birlikte "Lion Heart" ve "You Think" adlı devam single'ları yayınlandı. Gaon Digital Chart'ta sırasıyla dört ve 30 numaralarda yer aldılar.

Albümü tanıtmak için grup, Channel Girls' Generation adlı Güney Koreli bir eğlence televizyon programında rol aldı.[62] 21 Kasım 2015'te Seul'de başlayan bir konser turnesi olan Girls' Generation's Phantasia'ya başladılar. Bu başarıyla, Girls' Generation dördüncü konser turunu düzenleyen ilk Güney Koreli kız grubu oldu. Grup aynı zamanda 12 Aralık 2015'te Nagoya'da başlayan 4. Japonya Turu'na da başladı.[63] Gaon Music Chart, Girls' Generation'ın 2015 yılında Güney Kore'nin en başarılı kız grubu olduğunu duyurdu.[64] Ağustos 2016'da, grubun dokuzuncu yıldönümünü anmak için SM Entertainment, "Sailing (0805)" adlı bir single yayınladı. Şarkı sözleri, grup ve hayranları arasındaki ilişkiyi vurgulayan üye Sooyoung tarafından yazılmıştır.[65]

Temmuz 2017'de Girls' Generation, grubun onuncu yıldönümünü anmak için altıncı Korece stüdyo albümünün piyasaya sürüldüğünü duyurdu.[66] Holiday Night adlı albüm 7 Ağustos 2017'de yayımlandı. Billboard World Albums listesine girdi,[67] ve Gaon Album Chart'ta iki numaraya kadar yükseldi. Albüm, ilk haftada Girls' Generation'ın en hızlı satan Korece albümü olarak The Boys'u geçti ve 2017'nin sonuna kadar 167.000'den fazla kopya sattı.

Ekim 2017'de Tiffany, Sooyoung ve Seohyun, grubun dağılmaması şartıyla SM Entertainment'tan ayrıldı.[68] Grup uzun bir ara verirken, tüm üyeler öncelikle solo kariyerlerine odaklandı.[69][70] Girls' Generation, Eylül 2021'de dört yıl içinde ilk grup etkinliği olan You Quiz on the Block adlı eğlence programda yer alarak yeniden bir araya geldi.[71]

2022-günümüz: 15. yıldönümü buluşması ve Forever 1[değiştir | kaynağı değiştir]

Mayıs 2022'de SM Entertainment, Girls' Generation'ın on beşinci yıldönümü için tam bir grup geri dönüşü olacağını ve beş yıllık aralarını sona erdireceğini açıkladı.[72] Yıldönümü tanıtımına başlamak için grup, Temmuz ayında JTBC'de yayınlanmaya başlayan 8 bölümlük bir reality show olan Soshi TamTam'da yer aldı.[73] Yedinci Korece stüdyo albümleri Forever 1, Ağustos 2022'de piyasaya sürüldü ve Circle Chart'ta iki numaraya yükseldi.[74][75] Grup, aynı ay SM Town Live 2022 konserinde sahne aldı,[76] ve ayrıca Eylül 2022'de "Long Lasting Love" adlı özel bir etkinlik düzenledi.[77]

Alt grup ve solo çalışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Nisan 2012'de SM Entertainment, üç üyeden oluşan TTS (veya TaeTiSeo) adlı bir Girls' Generation alt grubu oluşturdu: Taeyeon, Tiffany ve Seohyun üyeleri oldu. TTS üç EP yayınladı: Twinkle (Mayıs 2012),[78] Holler (Eylül 2014),[79] ve Dear Santa (Aralık 2015).[80] Ağustos 2018'de SM Entertainment, Girls' Generation-Oh! GG adlı ikici alt grubu oluşturdu ve beş üyeden oluşur: Sunny, Taeyeon, Yoona, Yuri ve Hyoyeon. İlk single albümleri Lil' Touch'ı 5 Eylül'de yayınladılar.[81]

Taeyeon, Girls' Generation'ın solo şarkıcı olarak çıkış yapan ilk üyesiydi; İlk EP'si I, Ekim 2015'te yayınlandı,[82] Gaon Albüm Listesi'nde iki numaraya yükseldi. Taeyeon'un ikinci EP'si Why (2016), Gaon Albüm Listesi'nde zirveye yükseldi. My Voice (2017),[83] Purpose (2019),[84] ve INVU (2022) adlı üç stüdyo albümü ve üç EP daha yayınladı: This Christmas: Winter Is Coming (2017),[85] Something New (2018),[86] ve Voice (2019).[87] Tiffany, Mayıs 2016'da ilk EP'si I Just Wanna Dance'i yayınlayarak solo şarkıcı olarak çıkış yapan ikinci üyeydi.[88] SM Entertainment'tan ayrıldıktan sonra Tiffany, Şubat 2019'da ikinci EP'si Lips on Lips'i yayınladı.[89] Seohyun, Ocak 2017'de ilk EP'si Don't Say No ile devam etti.[90] Yuri ve Yoona ayrıca sırasıyla The First Scene (2018)[91] ve A Walk to Remember (2019) adlı ilk EP'lerini yayınladılar. 2016'dan beri Hyoyeon, hem kendi adı hem de DJ Hyo takma adı altında birkaç solo single yayınladı.[92][93] Mayıs 2022'de Hyoyeon, ilk EP'si Deep'i yayınladı.[94] Aralık 2018'de Sooyoung, SM Entertainment'tan ayrıldığından beri ilk solo single'ı olan "Winter Breath"i yayınladı.[95]

2017'den bu yana, üyeler bireysel kariyerlerini keşfetmeye başladılar ve çeşitli eğlence alanlarına dallandılar. Etkinlikler arasında filmlerde, dizilerde ve oyunlarda roller, eğlence şovlar görünümleri, kişisel YouTube kanallarının başlatılması ve ayrıca ayrı ayrı müzik yayınlamaya devam edilmesi yer almaktadır. 2020 yılına gelindiğinde, projelerinin çeşitliliği, deneyimli bir kız grubu için ideal bir büyüme örneği olarak ilan edildi.[96][97] Özellikle Yoona, Sooyoung, Yuri ve Seohyun, aktris olarak büyümeleri ve çeşitlilikleri nedeniyle dikkat çekti.[98] Ayrıca, Girls' Generation, solo faaliyetlerine rağmen birbirlerini desteklemeye devam etmeleriyle de tanınmaktadır.[99]

Sanatları[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzik tarzları[değiştir | kaynağı değiştir]

Girls' Generation'ın müziği ağırlıklı olarak bubblegum pop ve electropop'tur.[43][100] Grubun "Gee", "Tell Me Your Wish (Genie)" ve "Oh!" gibi ilk single'ları "sevimli" bubblegum pop olarak tanımlanır.[101] "Gee" ayrıca The A.V. Club'dan Abigail Covington tarafından belirtildiği gibi tekno ve hip hop unsurlarını da içeriyor.[100] Bununla birlikte, grubun müzik stilleri o zamandan beri çok çeşitlidir; New York Üniversitesi'nden Anzhe Zhang, Girls' Generation'ın stillerinin Güney Kore'de "ana akım" olarak kabul edilmesine rağmen, grubun "daha deneysel hale geldiğini" yazdı.

"We don't have any desire now to create a popular song like "Gee". Of course if that happened, we would be perfectly happy, but what we continue to strive for is performance. Girls' Generation's key advantage as a group is performance and vocal line so we worry a lot over songs that will fulfill both of these areas."

–Üye Sooyoung, grubun müzik tarzlarını tartışıyor[102]

2011 single'ları "The Boys", grubun "sevimli"[101] temalara yaptığı önceki vurgudan daha "olgun" bir tarz için ayrılıyor; Girls' Generation'ın hiç girmediği bir tür olan hip hop'tan öğeler içeriyor. AllMusic'in eleştirmeni Tim Sendra'ya göre stüdyo albümü, "düz bir pop radyo hissiyle" yüksek tempolu dans parçaları içeriyor.[103] Girls' Generation'ın 2012 single'ı "Dancing Queen" – İngiliz şarkıcı Duffy'nin "Mercy" (2008) şarkısının yeniden yapımı – grubun imzasını taşıyan elektropop sesinin aksine "funky pop" prodüksiyonuna sahip.[43] 2013 single'ları "I Got a Boy", bubblegum pop, elektropop ve drum and bass, pop-rap, EDM ve dubstep'e kadar çeşitli türlerden yararlanan eklektik müzik tarzıyla dikkat çekti.[104] Billboard'dan Jeff Benjamin, şarkıyı "herhangi bir ülkede duyulan en ileri görüşlü lider pop single'larından biri" olarak övdü.[105] Yukarıda bahsedilen single'ların her iki ana albümü I Got a Boy (2013), 1980'lerin new wave, EDM ve klasik ve çağdaş R&B gibi çok çeşitli türlerden unsurları bir araya getiriyor.[106]

Girls' Generation'ın 2014 EP'si Mr.Mr., "havalı, basit" melodiler eşliğinde "heyecan verici" R&B sesleri içeriyor.[107] AllMusic'ten Heather Phares ayrıca EP'de EDM, hip hop, geleneksel K-pop sound'u ve 1980'lerin sonlarındaki europop'tan ilham aldığını belirtti ve EP'de "her türlü Girls' Generation için bir şeyler sunan ve müzikal erişimlerini genişleten bir dizi şarkı" olarak nitelendirdi.[108] Grubun 2015 albümü Lion Heart, imzalı bubblegum pop sound'larını geri getiriyor. Üçüncü single'ı "You Think", enstrümantasyonunda trap ritimleri içeren bir hip hop şarkısıdır.[109]

Şarkı sözleri ve temalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Girls' Generation'ın yayınlarının çoğu SM Entertainment için söz yazarları tarafından yazılmış olsa da, bazı üyeler zaman zaman şarkı yazarlığına katıldı. Üye Yuri, 2010 EP'leri Hoot'tan "Mistake" şarkısının sözlerini yazdı. Sooyoung, grubun 2011 stüdyo albümü The Boys'ta "How Great Is Your Love"ın sözlerini kaleme aldı. Üyeler Sooyoung, Yuri ve Seohyun, grubun 2013 stüdyo albümü I Got a Boy'da "Baby Maybe" ve "XYZ" şarkılarının sözlerini yazdı.

Grubun AllMusic'ten Chris True tarafından karakterize edilen ana söz temaları "dans partisi" ve "kızlar gecesi" dir. Girls' Generation'ın şarkıları, Batılı medya kuruluşları tarafından kadınların güçlendirilmesini tasvir etmediği, aksine tam tersini teşvik ettiği için eleştirildi. Feminist dergi Fem'den Ceejay Lee, Wonder Girls veya Girls' Generation gibi Koreli kız gruplarının "genel" temalarını "cinsiyetçi" olarak eleştirdi: "[Onlar] çocuksu, masumiyeti yaparak erkekleri iğdiş etmek için kendilerini çocuklaştırıyorlar [...] Sadece dişilerin erkekleri memnun etmeye hizmet eden zayıf varlıklar olduğunu ve erkeklerin onları "korumak" için yeterince "erkek" olmaları gerektiğini pekiştirir. Wellington Victoria Üniversitesi'nden Stephen Epstein ve Dongseo Üniversitesi'nden James Turnbull, K-pop kız gruplarının şarkı sözlerinin "Girl Group Fever" ın güçlendirici doğası hakkında önemli sorular ortaya çıkarabileceğinden endişe duyduklarını belirtti - özellikle de "Gee" ve "Oh!" single'larında.[110]

Eleştirilere rağmen, Girls' Generation'ın "Run Devil Run", "Hoot" ve "Bad Girl" (2011 tarihli Japon albümünden) gibi şarkılarının birçoğu, ilk single'larından ayrılan "kendine güvenen genç kadınları" kendi görüşleriyle tasvir etmesiyle dikkat çekiyor.[34] Grubun 2011 single'ı "The Boys", feminist bir temayı iletmesiyle dikkat çekti ve aynı "kadın gücü" içeriği için Beyoncé'nin 2011 single'ı "Run the World (Girls)" ile karşılaştırıldı; Eun-Young Jun, The Korean Wave: Korean Media Go Global (2013) adlı kitabında, cinselliklerine güvenen "cinsel olarak cesur kadınları" tasvir ettiği için şarkı sözlerine dikkat çekti.[111]

İmaj[değiştir | kaynağı değiştir]

Girls' Generation, ilk yıllarında üniformalarla senkronize koreografi ("sol": 2010'un "Oh!") ile tanındı ve daha sonra kendi kıyafetlerini seçerek daha olgun bir görüntüye geçti ("sağda": 2011'in "The Boys").

Girls' Generation, kariyerleri boyunca moda stillerini ve sahne performanslarını yeniden keşfetmeleriyle tanınır. İlk yıllarında, grup üniformalarla performans sergiledi; ilk single'ları "Into the New World" ile kendilerini lise öğrencisi olarak tanıttılar.[112] 2009'da grup, "Gee'' ile "renkli skinny kot pantolon" moda trendini belirledi[113] ve daha sonra "Tell Me Your Wish (Genie)" ile bacaklarını vurgulayan üniforma ve şort giyerken denizcilikten ilham alan bir görüntü seçti.[114] 2010 yılında, grubun imajı daha çeşitli hale geldi: "Oh!" için bir amigo kız konsepti kullandılar,[112] 2010 single'ları "Run Devil Run" ın performansları, "Black SoShi" olarak faturalandırılan daha karanlık bir temayı ilettiği için dikkat çekti. Aynı yılın ilerleyen zamanlarında grup, "Hoot" görseli için kendilerini Bond Girls'ten ilham alan şarkıcılara dönüştürdü. 2011 yılında grup, üyelerin kendi kıyafetlerini seçtikleri ve üniformalarla performans sergilemek yerine üyelerin her birinin kendi zevklerini vurgulayan bir "kahraman" imajı oluşturdu. "I Got a Boy" (2013) performansları için üyeler, koreografiyi doğru bir şekilde gerçekleştirmek için imzalarını taşıyan yüksek topuklu ayakkabılar yerine düz ayakkabıları tercih ettiler.[115] Girls' Generation'ın 2015 single'ları "Catch Me If You Can" ve "You Think" için hazırladığı görseller, daha "güçlü" ve "seksi" bir imaja sahip karmaşık koreografi hareketleriyle dikkat çekti.[116]

Girls' Generation'ın imajı genellikle "masum" olarak kabul edildi ve sahnedeki performansları "genç" ve "renkli" olarak tanımlandı; Fem'den Ceejay Lee, Girls' Generation'ın kıyafetlerinin genellikle "bölünmeler veya derrières" yerine bacakları ortaya çıkardığını söyledi. The Korean Wave kitabında Eun-Young Jung, grubun kavramlarının iki ana kategoriye ayrıldığını belirtti: "masum, sevimli, mutlu" (ilk single'lar "Gee", "Genie", "Oh!") ve "daha olgun, ancak aşırı seksi değil, kadınsı" (daha sonraki single'lar "Run Devil Run" ve "Hoot").[111] New York Magazine şunları söyledi: "Plak şirketi yöneticilerine ve hayranlarına göre, [Girls' Generation'ın] çekiciliği, akılda kalıcı ama türevi olan müzikleri değil. Bunun yerine, [grup] hayranlarına "onları sahnede gördüğünüzde sanki sizi görmeye gelmiş gibiler" yanılsamasını veren bir alçakgönüllülük yansıtıyor.[117] Dazed'den Taylor Glasby, sadece grubun erken "saf" imajının ve müziğinin çekici olmadığını, aynı zamanda üyelerin kişiliklerinin bir bütün olarak "GG deneyimini samimi bir aile meselesine benzersiz bir şekilde sağlamlaştırdığını" belirtti ve destekçilerinin tüm üyelere "kız kardeşler, rol modelleri ve ikonları" olarak baktığını belirtti.[118] Halkın grubun fiziksel imajı üzerindeki incelemesini tartışan üye Tiffany şunları söyledi:

İlk başta, söylemediğini söyleseniz bile sizi her zaman rahatsız eder. Ama bence sınırları aşmak istiyorsanız, hepsini içine çekmeli ve sahip olduklarınızla mutlu olmalısınız. İlk başta tüm bunları izlemek acı vericiydi ama şimdi bunu yapıcı bir eleştiri olarak görüyorum ya da bakmaya zahmet etmiyorum.[118]

Miras[değiştir | kaynağı değiştir]

"We always said this among ourselves in the beginning. Popularity, like the seasons, comes and goes around. If it's spring for one of us, let's not get conceited. What's important is not individual popularity, but the longevity of our team. When each and every one of us does well, Girls' Generation will do well."

–Üye Sunny, grubun popülerlikleri hakkındaki görüşünü tartışıyor

Girls' Generation, Güney Kore kültüründe ve Kore dalgasında önemli bir figür olarak kabul edildi. Güney Kore'deki muazzam popülariteleri gruba "The Nation's Singers" (국민가수; Gukmin gasu) ve "The Nation's Girl Group" (국민걸그룹; Gukmin geolgeurup) gibi lakapları kazandırdı. Güney Kore'de, Kore müzik endüstrisinin 2002'den 2007'ye kadar erkek idol gruplarının akını yaşadıktan sonra halkın odağını kadın idollere geri döndüren lider kadın grubu olarak kabul ediliyorlar.[119] CNN, grubu Güney Kore'de "ulusal bir fenomen" olarak nitelendirdi ve onları İngiliz kız grubu Spice Girls'ün "Asya versiyonu" olarak etiketledi[46] ve Financial Times için yazan Tyler Brûlé, grubu 2011'de Güney Kore'nin en tanınmış on özelliğinden biri olarak seçti; listeyi yapan tek müzikal eylem onlardı.[120] Japon dergisi Nikkei Business, grubun uluslararası genişlemesinin ve başarısının Samsung'un küresel trendine müzikal eşdeğeri olduğunu öne sürdü.[121]

Girls' Generation, First Lady Kim Yoon-ok ile Ağustos 2011'de Blue House'da.

Güney Kore güç sıralamasında bir fikstür olan grup, 2010'dan 2016'ya kadar Forbes Korea Power Celebrity 40'ın ilk onunda yer aldı ve listenin başında üç kez yer aldı (2011, 2012, 2014).[122] Girls' Generation, 2007'den 2016'ya kadar Gallup Kore'nin Yılın Şarkıcısı anketinin ilk beşinde sürekli olarak yer aldı ve listenin başında üç kez yer aldı (2009, 2010, 2011).[123] Sisa Journal, grubu 2011 ve 2012'nin en etkili şovmenleri olarak adlandırırken,[124] Asia Today grubu 2011 yılında 50 Koreli Güç Lideri listesine dahil etti.[125] Grup, 2011 yılında Kore Endüstriyel Politika Çalışmaları Enstitüsü tarafından Güney Kore'nin "süper markalarından" biri seçildi[126] ve 2015 yılında Kore Yaratıcı İçerik Ajansı tarafından son yirmi yılda K-pop'u en iyi temsil eden beş Güney Kore müzik eyleminden biri. 2012 yılında Girls' Generation, Korea Post tarafından dağıtılan resmi posta pullarına sahip ilk ünlüler oldu.[127][128] 2017 yılında Billboard, Girls' Generation'ı "Son On Yılın En İyi 10 K-pop Kız Grubu" listesinde bir numaraya yerleştirdi.[129]

Grubun 2009 single'ı "Gee", Melon tarafından "On Yılın Şarkısı" ilan edildi ve Google Statistics'e göre, uluslararası ilgi gören ilk K-Pop şarkılarından biri olarak kabul edildi.[130] The Japan Times'tan Ian Martin, Kore Dalgası çekiciliğinin 2011-12'de Japonya'da sona ermesinden sonra bile grubun popülaritesinin hala güçlü olduğunu belirtti.[131] 2009-2011 yılları arasında grup 68,8 milyar ₩ (62 milyon $) gelir elde ederek 20 milyon dolar kar elde etti. 2012 yılına gelindiğinde, Girls' Generation 30 milyondan fazla dijital single ve 4,4 milyon fiziksel albüm satarak Güney Kore'nin en çok satan sanatçılarından biri haline geldi. Şarkıları, K-pop'un imza şarkıları olarak geniş çapta tanındı: Pitchfork, 20 temel K-pop şarkısı listesine "I Got a Boy" ve "Gee" yi dahil etti ve onları modern Kore müziğinin "magnum opus"u olarak kabul etti. Spin, sırasıyla "Run Devil Run" ve "Gee" şarkılarını tüm zamanların en iyi 11. ve 5. K-pop şarkıları olarak etiketledi. Billboard, "I Got a Boy"u En Büyük 100 Kız Grubu Şarkısı listesinde 21 numaraya yerleştirdi ve "kız grubu müziğinin neden heyecan ve sınırları zorlama açısından kendi liginde olduğunun kanıtı" olarak nitelendirdi.[132]

2010 yılında bir Girls' Generation konseri.

Girls' Generation, 2015 yılında YouTube'da 100 milyondan fazla izlenme ile "Gee", "I Got a Boy", "The Boys" ve "Mr. Taxi" ile dört müzik videosu elde eden ilk kız grubu oldu. Billboard Boxscore, Girls' Generation'ın 2016 yılına kadar en iyi turneye çıkan K-pop kız grubu olduğunu bildirdi.[133] Grup, Altın Disk Ödülleri'nde iki Digital Daesang (2009 ve 2011) ve bir Disk Daesang (2010) kazanarak ödül tarihinde üst üste üç kez Büyük Ödül kazanan ilk kız grubu ve Yılın Albümü (Disk Daesang) kazanan ilk kız grubu oldu. Ayrıca Seul Müzik Ödülleri'nde iki Daesang kazandılar[134] ve 2011 Mnet Asya Müzik Ödülleri'nde hem Yılın Sanatçısı hem de En İyi Kadın Grubu olarak taçlandırıldılar.[135] Guinness Dünya Rekorları, 2018 baskısında Girls' Generation'ı Melon Müzik Ödülleri'nde en çok ödül kazanan sanatçı olarak tanıdı (toplamda 13).[136] 2015 yılında Girls' Generation, Kore'de 100 müzik şovu galibiyeti toplayan ilk sanatçı oldu.[137]

Grubun kalıcı başarısı, Twice'ın Momo, Sana ve Mina,[138] Mamamoo'nun Moonbyul'u,[139] Itzy'nin Chaeryeong'u,[140] Aespa'nın Karina'sı,[141] Le Sserafim'in Sakura'sı,[142] Billlie'nin Tsuki'si,[143] Choi Ye-na,[144] ve Fifty Fifty'nin Keena'sı[145] gibi çeşitli kadın K-pop şarkıcılarına ilham verdi veya etkiledi. Apink, GFriend, Lovelyz, Oh My Girl, Red Velvet, Momoland, Iz*One, GWSN, STAYC, Melody Day, Dreamcatcher, Kep1er, Rocket Punch, ve Mimiirose gibi kız grupları onları rol modelleri olarak ilan etmişlerdir.

15. yıldönümü için yeniden bir araya geldikten sonra, Girls' Generation en uzun süredir devam eden K-pop kız gruplarından biri oldu.[146] The Korea Herald için yazan Choi Ji-won, özellikle farklı şirketlerde oldukları göz önüne alındığında, "çoğu kız grubunun zaman testine dayanamadığı bir endüstride" geri dönüşlerinin önemini vurguladı.[147] Billboard'dan Jeff Benjamin ayrıca, Girls' Generation'ın, onları yaratan etiketten ayrılsalar bile grupların bir arada kalma eğiliminin en son örneği olduğunu belirtti.[148]

Kazanç[değiştir | kaynağı değiştir]

2012'de bir LG Electronics reklamı için Girls' Generation.

Girls' Generation, Güney Kore'de en çok aranan reklamverenlerden biri olarak kabul ediliyor.[149] Pazarlamacılar, grubu tüketiciler üzerinde en fazla etkiye sahip modeller olarak adlandırdı ve grubun halktan gelen olumlu ilgisini vokallerine, görünümlerine ve moda anlayışına bağladı. 2009 yılında, "Gee" nin popülaritesi, grubun 1,5 milyar ₩ (1,2 milyon $) ciro geliri elde etmesine yardımcı oldu.[150] 2011 ve 2012'de, Girls' Generation üyeleri bir araya gelerek en çok reklam çeken Güney Koreli ünlülerdi.[151] Grup, LG, Intel, Koreli tavuk zinciri Goobne Chicken, Casio, Samantha Thavasa, Domino's Pizza ve Lotte gibi kırktan fazla onay anlaşmasında yer aldı.[152] Ayrıca Koreli alışveriş merkezi 10 Corso Como Seoul ile işbirliği yaparak kendi parfüm markaları "Girl"ü yarattılar.[153]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Turları[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller ve adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Herman, Tamar (12 Temmuz 2017). "10 Best K-Pop Girl Groups of the Past Decade: Critic's Picks". Billboard (İngilizce). 20 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2023. 
 2. ^ a b c Schwartz, Rob (3 Aralık 2010). "Korea's Girls' Generation/SNSD Ready To Storm Japan". Billboard (İngilizce). 17 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 3. ^ "윤아 "연기 오디션 200번, 자신감 있는 태도 중요"". 네이트 뉴스 (Korece). 1 Aralık 2013. 12 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 4. ^ "Schools for stardom groom pop wannabes". koreajoongangdaily.joins.com (İngilizce). 17 Ocak 2008. 28 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 5. ^ a b Staff, Billboard Korea (13 Kasım 2011). "Girls' Generation Making Its American Dream Come True". Billboard (İngilizce). 31 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 6. ^ "소녀시대 티파니 "LA 축제서 캐스팅"". 1 Ağustos 2007. 1 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 7. ^ 박은경 (18 Temmuz 2007). "소녀시대, 19일 데뷔곡 '다시 만난 세계' 공개". 아이뉴스24 (Korece). 22 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 8. ^ "소녀시대, 8월 5일 '인기가요'서 데뷔식 치른다". 한국경제 (Korece). 30 Temmuz 2007. 28 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 9. ^ a b 스타뉴스 (17 Mart 2009). "소녀시대, 올 첫 10만장 돌파..2연속 10만장 판매". 스타뉴스 (Korece). 9 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 10. ^ "Baby Baby (소녀시대 Repackage) - 소녀시대 (GIRLS' GENERATION)". 멜론 (Korece). 25 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 11. ^ "'소녀시대', KBS와 갈등?...2주 연속 출연 안해". 스포츠조선 (Korece). 16 Ocak 2009. 16 Şubat 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 12. ^ "Korea Launches First Official Music Charts Gaon". koreatimes (İngilizce). 23 Şubat 2010. 8 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 13. ^ "소녀시대 제로센 논란에 음반 발매일 29일로 연기 '문제 부분 삭제'". Newsen. 23 Haziran 2009. 26 Haziran 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 14. ^ "소녀시대 가요계 올킬 '음반 음원 벨 방송횟수 모두 1위 싹쓸이'". Newsen. 7 Temmuz 2009. 11 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 15. ^ a b "Girls' Generation to embark on Asia tour next month". 아시아경제 (Korece). 11 Kasım 2009. 8 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 16. ^ "Girls' Generation Gig Sells Out in 3 Minutes". english.chosun.com (İngilizce). 25 Kasım 2009. 28 Kasım 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 17. ^ "Girls' Generation to Hold Asian Tour". koreatimes (İngilizce). 11 Kasım 2009. 6 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 18. ^ "가온 차트 역대 음반판매량 TOP100 (2010~2014)". 인스티즈(instiz) (Korece). 9 Ocak 2015. 16 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 19. ^ "'블랙소시' 베일 벗은 소녀시대, 신곡 음원 공개". 한국경제 (Korece). 17 Mart 2010. 8 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 20. ^ "Girls' Generation Poised for Big Time in Japan". english.chosun.com (İngilizce). 7 Ağustos 2010. 20 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 21. ^ "Girls' Generation to debut in Japan". koreatimes (İngilizce). 11 Haziran 2010. 8 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 22. ^ "少女時代到来~来日記念盤~ New Beginning of Girls' Generation | 少女時代". ORICON NEWS. 9 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 23. ^ ""美脚"グループ・少女時代、韓国女性グル―プ初のDVD総合TOP5入り". ORICON NEWS. 18 Ağustos 2010. 8 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 24. ^ "Girls Generation Ranked #1 For Sales In Japan". world.kbs.co.kr (İngilizce). 8 Eylül 2010. 22 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 25. ^ a b c d e f "少女時代の作品". ORICON NEWS. 2 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 26. ^ a b Benjamin, Jeff (12 Temmuz 2012). "Girls' Generation Push Japanese Domination With 'Paparazzi,' 1 Million Albums Sold". Billboard (İngilizce). 26 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 27. ^ "SM Entertainment to launch world tour". koreatimes (İngilizce). 2 Temmuz 2010. 2 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 28. ^ 스타뉴스 (20 Ocak 2011). "소녀시대, 서울가요대상 '대상'… 4관왕 '영예'". 스타뉴스 (Korece). 8 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 29. ^ "소녀시대 3관왕 지겹나? 이번에는 4관왕". entertain.naver.com (Korece). 20 Ocak 2011. 12 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 30. ^ "少女時代「MR.TAXI」が配信ミリオン認定、平井堅「瞳をとじて」はダブル・プラチナ | Daily News". Billboard JAPAN (Japonca). 19 Mayıs 2017. 24 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 31. ^ 김윤미 (24 Temmuz 2011). "Girl's Generation happy with broadening fan base". The Korea Herald (İngilizce). 15 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 32. ^ "少女時代、オリジナルアルバムで初の週間1位を狙う". ORICON NEWS. 2 Haziran 2011. 4 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 33. ^ Michel, Patrick St (13 Eylül 2011). "How Korean Pop Conquered Japan". The Atlantic (İngilizce). 26 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 34. ^ a b Correspondent, Our (22 Ekim 2011). "Girls' Generation and the New Korean Wave". www.asiasentinel.com (İngilizce). 8 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 35. ^ Woo-young, Lee (24 Haziran 2012). "2PM, 2NE1, Girls' Generation win at Japan MTV awards". The Korea Herald (İngilizce). 4 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 36. ^ Matsutani, Minoru (30 Ağustos 2011). "K-pop striking chord with the young". The Japan Times (İngilizce). 16 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 37. ^ "NAVER VIBE(바이브)". vibe.naver.com (Korece). 18 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 38. ^ "Watch the New Music Video From the 9-Girl Korean Pop Group "Girls' Generation"". Complex (İngilizce). 18 Ekim 2011. 21 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 39. ^ "Girls' Generation appeared on two French TV channels after US tour". english.khan.co.kr (Korece). 10 Şubat 2012. 8 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 40. ^ Benjamin, Jeff (6 Mart 2015). "Will a K-Pop Girl Group Take Over the U.S. Soon (Or Ever)?". Billboard (İngilizce). 26 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 41. ^ Herald, Korea (20 Mart 2013). "M-Flo DJ gives SNSD a new spin". The Korea Herald (İngilizce). 21 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 42. ^ "FLOWER POWER【CD MAXI】 | 少女時代 | UNIVERSAL MUSIC STORE". UM (Japonca). 8 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 43. ^ a b c Benjamin, Jeff (21 Aralık 2012). "Girls' Generation Drop 'Dancing Queen,' Set Date for Album Release". Billboard (İngilizce). 1 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 44. ^ "Girls' Generation tops the charts again". koreajoongangdaily.joins.com (İngilizce). 2 Ocak 2013. 25 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 45. ^ Rothman, Lily (4 Kasım 2013). "Who Is Girls Generation, the Group That Beat Bieber for Video of the Year?". Time (İngilizce). ISSN 0040-781X. 10 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 46. ^ a b Staff, C. N. N. (4 Kasım 2013). "K-pop group Girls' Generation beats Miley, Lady Gaga at first YouTube awards". CNN (İngilizce). 4 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 47. ^ Inc, Natasha (15 Eylül 2012). "少女時代「Oh!」日本版ビジュアル公開&アリーナツアー". 音楽ナタリー (Japonca). 28 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 48. ^ "【オリコン】少女時代、3作目のDVD総合首位 海外女性歴代1位タイ". ORICON NEWS. 25 Eylül 2013. 17 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 49. ^ Herald, Korea (5 Haziran 2013). "Girls' Generation to embark on first world tour". The Korea Herald (İngilizce). 15 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 50. ^ "少女時代 初のオフィシャルMIX CD発売決定!! - UNIVERSAL MUSIC JAPAN". 少女時代 (Japonca). 5 Şubat 2013. 13 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 51. ^ 조선일보 (29 Temmuz 2020). "소녀시대, 콘서트 실황 담은 라이브 앨범 11일 발매". 조선일보 (Korece). 8 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 52. ^ "少女時代 待望の3rdアルバムのタイトル・トラックリストが遂に解禁! - UNIVERSAL MUSIC JAPAN". 少女時代 (Japonca). 21 Kasım 2013. 28 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 53. ^ Benjamin, Jeff (6 Mart 2014). "Girls' Generation Hits the Billboard 200". Billboard (İngilizce). 4 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 54. ^ "Girls' Generation tops Japanese chart for second week". koreatimes (İngilizce). 5 Ağustos 2014. 5 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 55. ^ "Girls' Generation rewrites history of Oricon chart". kpopherald.koreaherald.com. 5 Ağustos 2014. 28 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 56. ^ 옥현주 (14 Temmuz 2014). "SNSD draws 200,000 fans to 3rd Japan concert tour". The Korea Herald (İngilizce). 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 57. ^ Migration (2 Ekim 2014). "Girls' Generation reeling from Jessica's sudden ousting from the group | The Straits Times". www.straitstimes.com (İngilizce). 24 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 58. ^ "소녀시대, 도쿄 첫 단독 공연 '매진'". KBS 뉴스 (Korece). 11 Aralık 2014. 8 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 59. ^ "【オリコン】少女時代、東京ドーム公演DVD&BD1位 海外歌手歴代トップに". ORICON NEWS. 8 Nisan 2015. 18 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 60. ^ Benjamin, Jeff (24 Mart 2015). "Girls' Generation Announce First New Music Without Jessica Jung". Billboard (İngilizce). 20 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 61. ^ "Billboard Japan Hot 100 | Charts". Billboard JAPAN (Japonca). 11 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 62. ^ "SNSD members to produce their own shows". kpopherald.koreaherald.com. 20 Temmuz 2015. 26 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 63. ^ 스타뉴스 (13 Aralık 2015). "'완전체가 모였다'..소녀시대 콘서트 인증샷 공개". 스타뉴스 (Korece). 8 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 64. ^ "Girls' Generation gets 'A+' for their work". koreatimes (İngilizce). 23 Aralık 2015. 5 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 65. ^ Herman, Tamar (5 Ağustos 2016). "Girls' Generation Celebrates 9th Anniversary With 'Sailing'". Billboard (İngilizce). 20 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 66. ^ "Girls' Generation celebrates 10-year anniversary with new album". kpopherald.koreaherald.com. 4 Temmuz 2017. 11 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 67. ^ Benjamin, Jeff (16 Ağustos 2017). "Girls' Generation Score Third No. 1 on World Albums With 'Holiday Night'". Billboard (İngilizce). 20 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 68. ^ Yonhap (10 Ekim 2017). "Girls' Generation's Tiffany, Sooyoung and Seohyun to leave S.M. Entertainment: sources". The Korea Herald (İngilizce). 10 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 69. ^ "Here's How Going Solo Made Tiffany Young Even Closer To Her Girls' Generation Bandmates". Elite Daily (İngilizce). 12 Nisan 2019. 13 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 70. ^ 이다겸 (8 Eylül 2020). "소녀시대 윤아·태연·유리·써니·효연, SM과 재계약[공식]". entertain.naver.com (Korece). 12 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 71. ^ Chin, Carmen (26 Ağustos 2021). "Girls' Generation tease reunion on upcoming episode of 'You Quiz On The Block'". NME (İngilizce). 21 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 72. ^ Jun-hee, Park (17 Mayıs 2022). "Girls' Generation to make full-group comeback in August after five years". The Korea Herald (İngilizce). 17 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 73. ^ "First episode of Girls' Generation's 'Soshi Tam Tam' airs on JTBC". koreajoongangdaily.joins.com (İngilizce). 6 Temmuz 2022. 6 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 74. ^ Nast, Condé (25 Temmuz 2022). "Girls' Generation Announce Release Date for New Album Forever 1". Pitchfork (İngilizce). 25 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 75. ^ "CIRCLE CHART - 써클차트". circlechart.kr (İngilizce). 7 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 76. ^ Suacillo, Angela Patricia (13 Temmuz 2022). "Girls Generation to perform live at SMTown Live concert". NME (İngilizce). 14 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 77. ^ "소녀시대 "빠른 시일 내 다시 모일 것 약속" 15주년 활동 마무리". entertain.naver.com (Korece). 4 Eylül 2022. 1 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 78. ^ "Taetiseo's 'Twinkle' Soars up Charts as Girls' Generation Branches out". english.chosun.com (İngilizce). 1 Mayıs 2012. 4 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 79. ^ "Holler (The 2nd Mini Album) - EP". 28 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 80. ^ "Dear Santa - X-Mas Special - EP". 15 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 81. ^ Herman, Tamar (27 Ağustos 2018). "Girls' Generation Unit 'Oh!GG' to Release New Album in September". Billboard (İngilizce). 1 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 82. ^ "I - The 1st Mini Album - 태연 (TAEYEON)". 멜론 (Korece). 6 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 83. ^ Herman, Tamar (1 Mart 2017). "Taeyeon Is 'Fine' With First Solo LP 'My Voice'". Billboard (İngilizce). 10 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 84. ^ "K-Pop Corner: Girls Generation's Taeyeon to drop second album". gulfnews.com (İngilizce). 13 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 85. ^ "Taeyeon celebrates Christmas with special album". kpopherald.koreaherald.com. 7 Aralık 2017. 13 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 86. ^ "Taeyeon to return with new EP on June 18". kpopherald.koreaherald.com. 13 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 87. ^ "NEWS | SONEJAPAN". sonejapan.net. 14 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 88. ^ "I Just Wanna Dance - The 1st Mini Album". 15 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 89. ^ Bell, Crystal (25 Ocak 2019). "Tiffany Young Is 'Born Again' On Intimate New Pop Single". MTV (İngilizce). 28 Kasım 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 90. ^ "SNSD Seohyun to drop solo album". kpopherald.koreaherald.com. 12 Ocak 2017. 13 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 91. ^ "Girls' Generation singer Yuri teases debut solo EP". UPI (İngilizce). 26 Eylül 2018. 26 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 92. ^ "[V Report] Hyoyeon makes solo debut with "Mystery"". kpopherald.koreaherald.com. 2 Aralık 2016. 3 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 93. ^ Stern, Bradley (23 Nisan 2018). "DJ HYO: Girl of the EDM Generation". Paper. 23 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 94. ^ 기자, 안하나 Mbn스타 (2 Mayıs 2022). "효연 (HYO), 첫 미니앨범 '휩 (DEEP)' 5월 16일 공개". entertain.naver.com (Korece). 11 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 95. ^ "Sooyoung of Girls' Generation breaks hiatus from music, debuts solo". kpopherald.koreaherald.com. 20 Aralık 2018. 20 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 96. ^ 조현주 (27 Aralık 2022). "[Y초점] 연기·예능·유튜브...여전히 '지금은 소녀시대'". entertain.naver.com (Korece). 12 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 97. ^ "태연→윤아 8人 "소녀시대 헤쳐" 예능-드라마-연극 각개약진 근황". 언론사 뷰. 1 Aralık 2020. 5 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 98. ^ "안방극장 믿고보는 지금은 '소녀시대' 서현‧윤아‧수영‧유리[스타와치]". Newsen. 29 Aralık 2020. 2 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 99. ^ Inc, Digital Chosun (25 Ekim 2020). "[스타zip] 지금은 '열일 시대'…노래·연기·MC 등 전천후 활약 중인 '소녀시대'". digitalchosun.dizzo.com (Korece). 1 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 100. ^ a b Covington, Abigail (15 Mayıs 2014). "Navigating through the excessive world of K-pop". The A.V. Club (İngilizce). 20 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 101. ^ a b "Interview: Girls Generation Talk Fame, K-Pop, and World Domination". Complex (İngilizce). 12 Kasım 2011. 15 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 102. ^ "최수영·권유리 가수 겸 배우(연극영화학부 09·10 학번)" 20 Nisan 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Korece). Chung-Ang University Newspaper (18 Mayıs 2015). Retrieved April 14, 2016. English translation at Imgur.com 20 Nisan 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 103. ^ "The Boys Review by Tim Sendra". AllMusic. 13 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 104. ^ "I Got a Boy Review by David Jeffries". AllMusic. 14 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 105. ^ Staff, Billboard (24 Aralık 2013). "20 Best K-Pop Songs of 2013: K-Town Picks". Billboard (İngilizce). 11 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 106. ^ Benjamin, Jeff (4 Ocak 2013). "Girls' Generation, 'I Got A Boy': Track-By-Track Review". Billboard (İngilizce). 28 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 107. ^ "K-Pop Phenomenon Girls' Generation Want to Make Insecure Men Feel Better". www.vice.com (İngilizce). 27 Mart 2014. 12 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 108. ^ "Mr.Mr. Review by Heather Phares". AllMusic. 6 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 109. ^ Benjamin, Jeff (18 Ağustos 2015). "Girls' Generation Showcase Their Mature & Sexy Dancer Sides in 'You Think' Video". Billboard (İngilizce). 18 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 110. ^ "Korean Pop Culture Conference 2011 | Abstract". hq.humanities.uci.edu. 5 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 111. ^ a b Jung, Eun-young (12 Kasım 2013). The Korean Wave: Korean Media Go Global (İngilizce). Routledge. ISBN 978-1-317-93857-6. 8 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 112. ^ a b "Not just little girls anymore". koreajoongangdaily.joins.com (İngilizce). 18 Aralık 2011. 15 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 113. ^ "Garish Skinny Jeans Are All the Rage". english.chosun.com (İngilizce). 25 Mart 2009. 11 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 114. ^ "Mixed Reactions on Genie". koreatimes (İngilizce). 27 Haziran 2009. 5 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 115. ^ 이혜린 (27 Aralık 2012). "소녀시대, 하이힐 벗는다... 퍼포먼스 난이도↑". entertain.naver.com (Korece). 24 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 116. ^ Benjamin, Jeff (10 Nisan 2015). "Girls' Generation Show Mind-Blowing Dance Routine in 'Catch Me If You Can' Video". Billboard (İngilizce). 20 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 117. ^ Stoeffel, Kat (1 Ekim 2012). "Grown Men Creepily Moved by South Korean Girl Groups". The Cut (İngilizce). 29 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 118. ^ a b "Girls' Generation's K-pop reign". Dazed (İngilizce). 28 Mart 2014. 31 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 119. ^ "소녀시대는 어떻게 시대의 총아가 되었나". 미디어스 (Korece). 13 Kasım 2010. 25 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 120. ^ "The secrets of my brilliant Korea". www.ft.com. 24 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 121. ^ "Girls' Generation Make Cover of Nikkei Business". english.chosun.com (İngilizce). 2 Ekim 2010. 5 Ekim 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 122. ^ Forbes Korea Power Celebrity 40:
 123. ^ "2016년 올해를 빛낸 가수와 가요 - 최근 10년간 추이 포함, 아이돌 선호도". www.gallup.co.kr. 25 Kasım 2016. 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 124. ^ Choi, JungBong; Maliangkay, Roald (15 Eylül 2014). K-pop - The International Rise of the Korean Music Industry (İngilizce). Routledge. ISBN 978-1-317-68180-9. 8 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 125. ^ "아시아투데이 선정...한국의 파워리더 50인". 종합일간지 : 신문/웹/모바일 등 멀티 채널로 국내외 실시간 뉴스와 수준 높은 정보를 제공 (Korece). 31 Aralık 2010. 13 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 126. ^ 산업정책연구원 (29 Kasım 2011). "산업정책연구원, 대한민국 브랜드 파워 1위수퍼브랜드 선정". 산업정책연구원, 대한민국 브랜드 파워 1위수퍼브랜드 선정 - 뉴스와이어 (Korece). 10 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 127. ^ 심선아 (3 Temmuz 2012). "Stamps to feature Girls' Generation". Yonhap News Agency (İngilizce). 24 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 128. ^ "Girls' Generation stamps to debut". koreatimes (İngilizce). 3 Temmuz 2012. 8 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 129. ^ Herman, Tamar (12 Temmuz 2017). "10 Best K-Pop Girl Groups of the Past Decade: Critic's Picks". Billboard (İngilizce). 20 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 130. ^ Herald, Korea (13 Ağustos 2013). "Then & Now: A look back at the changing tides of K-pop". The Korea Herald (İngilizce). 13 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 131. ^ Martin, Ian (24 Aralık 2013). "Familiar obstacles stymie change in domestic music industry". The Japan Times (İngilizce). 27 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 132. ^ Staff, Billboard (10 Temmuz 2017). "100 Greatest Girl Group Songs of All Time: Critics' Picks". Billboard (İngilizcwe). 23 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 133. ^ Benjamin, Jeff (4 Mayıs 2016). "K-Pop Concerts Continue to Grow Outside Asia: Exclusive Infographic". Billboard (İngilizce). 22 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 134. ^ KH디지털2 (15 Ocak 2016). "EXO wins third consecutive Grand Prize at Seoul Music Awards". The Korea Herald (İngilizce). 15 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 135. ^ "MAMA loses Asian touch". koreatimes (İngilizce). 21 Kasım 2012. 4 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 136. ^ Records, Guinness World (29 Ağustos 2017). Guinness World Records 2018: Meet our Real-Life Superheroes (İngilizce). Guinness World Records. ISBN 978-1-912286-18-8. 8 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 137. ^ 조선비즈 (21 Mart 2021). "소녀시대, 뮤직뱅크에서 '데뷔 후 100번째 트로피' 받았다". 조선비즈 (Korece). 25 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 138. ^ "[현장 인터뷰] 트와이스 사나·미나 "카라·소녀시대 보며 데뷔 꿈 키워"". sports.donga.com (Korece). 29 Nisan 2016. 19 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 139. ^ "HER TIME TO SHINE / 마마무 문별". Allure Korea (Korece). 29 Mart 2020. 4 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 140. ^ NEWSIS (8 Eylül 2022). "채령 "소녀시대 꿈꿔…무대서 에너지 쏟은 후 내려오면 조용"". newsis (Korece). 20 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 141. ^ 조선일보 (12 Aralık 2021). "'동안' 티파니, 11살 차이 카리나와 친구로 보일 정도…꾸준한 관리로 162㎝·42㎏ 공식 프로필도 주목". 조선일보 (Korece). 20 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 142. ^ 조선일보 (22 Ekim 2022). ""'소녀시대'가 우상" '태연 키즈' 사쿠라, '성덕' 됐네 ('놀토') [어저께TV]". 조선일보 (Korece). 23 Ekim 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 143. ^ "[어게인TV]"메인댄서도 노래 잘해"..'복면가왕' 빌리 츠키, 편견 깨고 당찬 포부". entertain.naver.com (Korece). 7 Kasım 2022. 12 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 144. ^ 안정훈 (3 Ağustos 2022). "'게임 히어로' 변신 최예나 "게임 직전의 설렘 담았죠"". 연합뉴스 (Korece). 3 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 145. ^ "FIFTY FIFTY on their musical inspirations, the meaning of love, and working on their viral hit 'Cupid'" (İngilizce). 22 Mart 2023. 22 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 146. ^ 심선아 (5 Ağustos 2022). "Girls' Generation is back with studio album marking 15th year". Yonhap News Agency (İngilizce). 5 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 147. ^ Ji-won, Choi (5 Ağustos 2022). "15-year longevity possible because 'Girls' Generation is Girls' Generation's fan'". The Korea Herald (İngilizce). 5 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 148. ^ Benjamin, Jeff (6 Ağustos 2022). "Girls' Generation Remind Us They're K-Pop Icons With 'Forever 1'". Billboard (İngilizce). 6 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 149. ^ bntnews (28 Eylül 2009). "CF 퀸으로 등극한 소녀시대, 광고계도 접수!". bntnews (Korece). 6 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 150. ^ 뉴스, SBS (17 Şubat 2009). "소녀시대 'Gee 신드롬'…5주 동안 35억 벌었다". SBS NEWS (Korece). 4 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 151. ^ 스타뉴스 (15 Aralık 2011). "소시·이승기, 1년간 'CF27편' 선보였다..광고퀸·킹". 스타뉴스 (Korece). Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 152. ^ Nast, Condé (1 Ekim 2012). "Factory Girls". The New Yorker (İngilizce). 2 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 153. ^ "Psy showcases Korean fashion". koreatimes (İngilizce). 7 Mayıs 2013. 5 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2023. 
 154. ^ Han Sang-hee (21 Aralık 2009). "Girls' Generation Impresses Fans With First Concert". The Korea Times. 3 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2015. 
 155. ^ Kwon Mee-yoo (26 Temmuz 2011). "Girls' Generation — it's the girls' time!". The Korea Times. 5 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2015. 
 156. ^ "Girls' Generation to rock Singapore on October 12". MSN. 15 Ağustos 2013. 12 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 157. ^ Kim Soo-hyang (1 Şubat 2016). "Girls' Generation concert in Bangkok". The Korea Herald. 2 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2016. 
 158. ^ "Girls' Generation Events" (Japonca). Girls' Generation Japanese official website. 5 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2015. 
 159. ^ "Events: Page 2" (Japonca). Girls' Generation Japanese official website. 5 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2015. 
 160. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; 3rd_Japan_Tour isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 161. ^ "SNSD holding first Tokyo Dome concert in December". The Korea Herald. 25 Ağustos 2014. 23 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2016. 
 162. ^ "Girls' Generation to showcase new album at fan meeting next week". Yonhap. 30 Temmuz 2017. 10 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2022. 
 163. ^ "2022 Girls' Generation Special Event - Long Lasting Love". KBS World. 22 Ağustos 2022. 13 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2022. 
 164. ^ "[Korea] Watch SMTOWN LIVE '08 and Tour Korea". Korea Tourism Organization. 8 Temmuz 2008. 21 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2016. 
 165. ^ Hicap, Jonathan (3 Temmuz 2010). "SM Entertainment artists including Super Junior to hold world tour". Manila Bulletin. 16 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 166. ^ "BoA, DBSK, Super Junior and the Rest of SMTown Shake Things Up in Taiwan". CJ E&M. 11 Haziran 2012. 2 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2015. 
 167. ^ "Girls' Generation to hold year-end concert Dec. 22". The Korea Times. 22 Kasım 2013. 22 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2016. 
 168. ^ Jeon Ah Ram (7 Ekim 2014). "SNSD Performs as Eight for "SM Town Live" in Tokyo". CJ E&M. 1 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2015. 
 169. ^ "SMTOWN LIVE, 오사카 쿄세라돔 공연 '9만 관객 열광'". The Chosun Ilbo (Korece). 18 Temmuz 2016. 31 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2016. 
 170. ^ Yoon, Min-sik (4 Temmuz 2017). "Girls' Generation celebrates 10-year anniversary with new album". 11 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2017. 
 171. ^ Lee, Claire (21 Haziran 2012). "Box Office". The Korea Herald (İngilizce). 28 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 
 172. ^ "Film review: SMTown: The Stage – K-pop love-in with EXO, Girls' Generation, Super Junior and more". South China Morning Post (İngilizce). 24 Kasım 2015. 25 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]