Kore Müzik Ödülleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kore Müzik Ödülleri
Hangıl한국대중음악상
Hanja韓國大眾音樂賞
Latin harfleriyle yazımıHan-guk Daejung Eumaksang
McCune-ReischauerHan'guk Taejung Ŭmaksang

Kore Müzik Ödülleri çeşitli kategoriler içeren ve Güney Kore'de yıllık olarak düzenlenen müzik ödülüdür.[1] Kazananları belirlemek için büyük ölçüde albğm/şarkı satışlarına dayanan diğer büyük Güney Kore müzik ödüllerinin aksine, Kore Müzik Ödülleri, müzik eleştirmenleri, radyo programı yapımcıları, akademisyenler ve sektördeki diğer profesyonellerden oluşan bir jüri heyetinin tavsiyelerine dayanarak kazananları belirlemektedir. İlk Kore Müzik Ödülleri 2004 yılında düzenlendi.[2]

Kiha & The Faces, Kore Müzik Ödülleri'nde üç Büyük Ödülü de kazanan tek sanatçıdır (Yılın Müzisyeni, Albümü & Şarkısı.) Grup aynı zamanda 7 ödülle KMÖ tarihinin en çok ödül alan sanatçısıdır.
6 kez ödül kazanan BTS 2019'da iki yıl üst üste Yılın Müzisyeni ödülünü kazanan ilk sanatçı olarak tarihe geçti. Ayrıca 18. Kore Müzik Ödüllerinde iki kez Yılın Şarkısı ödülünü kazanan ilk sanatçı oldular.

Genel kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Han, Sang-hee (9 Mart 2010). "Korean Music Awards to Honor Quality". The Korea Times. 10 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Şubat 2018. 
  2. ^ Chang, Dong-woo (18 Ocak 2018). "K-pop's pundit awards hope to 'comfort' independent creativity". Yonhap News Agency (İngilizce). 26 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Şubat 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]