İçeriğe atla

Operasyon Valkyrie

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Valkyrie (film) sayfasından yönlendirildi)
Operasyon Valkyrie
Valkyrie
Valkyrie film afişi
YönetmenBryan Singer
YapımcıChristopher McQuarrie
Bryan Singer
Gilbert Adler
Chris Lee
SenaristChristopher McQuarrie
Nathan Alexander
OyuncularTom Cruise
Christian Berkel
Kenneth Branagh
Kevin McNally
Carice van Houten
Bill Nighy
David Schofield
Terence Stamp
MüzikJohn Ottman
Görüntü yönetmeniNewton Thomas Sigel
KurguJohn Ottman
StüdyoUnited Artists
DağıtıcıMGM
TürüMacera
Yapım yılı2008
Çıkış tarih(ler)iAmerika Birleşik Devletleri 25 Aralık 2008
Türkiye 30 Ocak 2009
Süre120 dakika
Dilİngilizce
Bütçe90 Milyon $
Hasılat$200,276,784 (Dünya çapında)
Resmî sitesi

Operasyon Valkyrie,[1] 2008 ABD-Almanya ortak yapımı politik gerilim, savaş filmdir. Özgün adı Valkyrie olan film 30 Ocak 2009 tarihinde Türkiye'de de gösterilmiştir.

Bryan Singer'in yönettiği ve Tom Cruise'nin başrolde oynadığı film gerçek olaylara dayanmaktadır ve II. Dünya Savaşı'nın son yılında Adolf Hitler'e yapılan suikast girişimini anlatmaktadır.

Tom Cruise'un bu film için seçilmesi, Alman siyasetçiler ve von Stauffenberg ailesinin üyeleri arasında, aktörün Almanya'da şüphe ile bakılan Scientology tarikatı nedeniyle tartışmalara neden oldu. Bu nedenle, film yapımcıları başlangıçta Almanya'da çekim yerleri kurmakta zorlandılar ancak daha sonra Berlin'in tarihi Bendlerblock gibi yerlere erişim izni verildi. Alman gazeteleri ve film yapımcıları filmi ve von Stauffenberg'in komplosunun küresel farkındalığını yayma niyetini desteklediler.

Film, 22 Ocak 2009'da ticari olarak gösterime girdiğinde ABD ve Almanya'da karışık eleştiriler aldı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Dünya Savaşı tüm hızıyla devam etmektedir. Halk, ordu, herkes Adolf Hitler'in peşinden gitmektedir. 1942'ye kadar her şey yolundadır ve Nazi Almanyası'nın orduları hızla ilerlemektedir.

Ve yıl 1944: Alman ordusu artık savaşmaktan yorulmuş ve geri çekilmeye başlamıştır, büyük kayıplar vermektedir. Bu savaşın yanlış olduğunu düşünen Albay Claus von Stauffenberg (Tom Cruise) Adolf Hitler'e bir suikast planı yapmıştır. Hitler'in toplantı yapacağı masanın kenarına içinde bomba bulunan bir çanta koymuştur. Bomba patlamış fakat şans eseri Hitler yaralı olarak kurtulmuştur.

Hitler'in öldüğünden emin olan Albay Stauffenberg, Valküre Operasyonu'nun başlaması emrini verdirir. Başlangıçta tüm subaylar -Hitler'in öldüğünden emin olunca- Albay Stauffenberg'e itaat eder ve birliklerine SS subaylarını tutuklama emri verir. Tüm SS subayları tutuklanır. Fakat Berlin Yedek Taburu komutanı, Joseph Goebbels'i tutuklamak için Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanlığına geldiğinde telefonda Hitler'le konuşur ve Führer'in ölmediğine ikna olur. Bu vakitten sonra her şey tersine döner ve isyan bastırılır. İsyana katılan tüm subaylar asılarak ve kurşuna dizilerek idam edilir.

Tom Cruise, filmde Albay Claus von Stauffenberg rolünde.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Rolü
Tom Cruise Albay Claus von Stauffenberg
Manfred-Anton Algrang Albert Speer
David Bamber Adolf Hitler
Matthias Freihof Heinrich Himmler
Carice van Houten Nina Schenk Gräfin von Stauffenberg (von Stauffenberg'in karısı)
Kenneth Branagh Tümgeneral Henning von Tresckow
Eddie Izzard Orgeneral Erich Fellgiebel
Tom Wilkinson Generaloberst Friedrich Fromm
Thomas Kretschmann Albay Otto Ernst Remer
Gerhard Haase-Hindenberg Reichsmarschall Hermann Göring
Christian Berkel Albay Albrecht Mertz von Quirnheim
Jamie Parker Üsteğmen Werner von Haeften
Bill Nighy Orgeneral Friedrich Olbricht
David Schofield Feldmarschall Erwin von Witzleben
Terence Stamp Generaloberst Ludwig Beck
Kevin McNally Carl Goerdeler

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekimler 18 Temmuz 2007'de Berlin'de başladı.[2] Valkyrie'nin 80 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olduğu ve üçte ikisinin Almanya'da geçeceği tahmin ediliyordu.[3] Alman Federal Film Fonu, Birleşik Sanatçılara prodüksiyona yardımcı olması için 4.8 milyon €[4] (6.64 milyon $) verdi. Yapımcılar Tempelhof Uluslararası Havaalanı'nın siyasi mahkûmlar için eski bir Nazi hapishanesi olan Columbia Haus'unda çekim izni aldılar. Prodüksiyon ayrıca Brandenburg'un yukarısındaki hava sahasında pratik yapan, yanlarında boyalı gamalı haçları olan II. Dünya Savaşı uçaklarını da içeriyordu.[5] Film için yaklaşık 70 set yapıldı. Yapımcılar ayrıca eski Reich Hava Bakanlığı binasında ve von Stauffenberg'in erkek kardeşiyle birlikte kaldığı evin dış cephesinde çekim yaptılar.[6]

Merkezin gerçek konumu günümüzün kuzeydoğu Polonya'sında olmasına rağmen, Hitler'in Doğu Cephesi Genel Merkezi olan Wolfsschanze'in bir kopyası Berlin'in 60 kilometre güneyinde inşa edildi. İnşası on iki hafta sürdü. 1944'te bombaları gizlemek için kullanılan bazı evlerde de filme yer verildi. Hitler'in Bavyera konutu Berghof'un içi de Hitler'in eşi Eva Braun'un çektiği film ve gizli koleksiyoncuların sahip olduğu mobilya modelleri tasarlayarak çoğaltıldı.[7] Yapım, Reich Bakanlığı tarafından kullanılan mobilyalar ve bir zamanlar Hitler'in masasını süsleyen nesneler de dahil olmak üzere hayatta kalan Nazi kalıntılarından da yararlandı. Ekranı Almanya'da büyük ölçüde kısıtlanan Nazi sembolleri de çeşitli yerlerde kullanıldı ve film yapımcıları yerel sakinlere uyarırlarken, Berlin'de çekimler sırasında gamalı haçların kullanımına tanık olan yoldan geçen bir kişi, resmi bir şikayette bulundu. Filmin yapımı için Nazi sembollerini göstermek üzere kurulan sitelerin sahiplerinden de benzer suçlamalar yapıldı.[8] Çekimler de Babelsberg Stüdyolarında yapıldı.[9] 19 Ağustos 2007'de çekimler sırasında, bir kamyonun yan paneli kırıldı ve on bir kişi yaralandı ve bir kişi de hastaneye yattı.[10] Kazazedeler stüdyo tarafından sunulan anlaşmayı reddederek 11 milyon dolar tazminat talep ettiler.[10]

Tom Cruise, Von Stauffenberg'in Bendlerblock'ta infaz sahnesini filme almadan önce, oyuncular ve ekip bir an sessizlik içinde kaldılar.[11] Sahnenin filme çekilmesi tamamlandıktan sonra, Almanya'daki bir işleme tesisinde yapım sonrası süreç için çekimlerin geliştirilmesi için gönderildi fakat geliştirme sırasında yanlış kimyasal maddeleri kullanılması filme hasar verdi ve ekibin sahneleri yeniden çekebilmesi için hükûmetten izin almasını gerektirdi. İzin verildi ve filmin sözcüsü programın ve bütçenin etkilenmediğini belirtti.[12][13]

Filmin açılışında yer alan Tunus sahnesinin mekanları için Singer, Ürdün ve İspanya'daki mekanları inceledi, ancak buralar estetik ve ekonomik kriterleri karşılamadı. Kaliforniya'daki Cougar Buttes çölü nihayetinde Tunus'u temsil etmek için seçildi.[14] Üretim bütçesi, von Stauffenberg'in yaralanmalarını gerçekçi hale getirmek için görsel efektler sağlayacak şekilde ayarlandığından, yalnızca bilgisayar tarafından üretilen avcı uçakları için yeterli değildi. Singer bunun yerine savaş sırasında iki P-40 Warhawks kullandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Valkyrie (2008)" (İngilizce). IMDb. 30 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2009.  Türkçe isim için referans
 2. ^ Piccalo, Gina (20 Temmuz 2007). "Tom Cruise battles Hitler". Los Angeles Times. 15 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2007. 
 3. ^ Metzger, Ed (5 Temmuz 2007). "German gov offers cash for 'Valkyrie'". Variety. 11 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2007. 
 4. ^ Kniebe, Tobias (24 Temmuz 2007). "Schluss mit "Stupid German Money"". Süddeutsche Zeitung. 12 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2007. 
 5. ^ "The Winter Preview". Total Film, 146. Future Publishing. Ekim 2008. ss. 61-64. 
 6. ^ "Auf den Spuren Stauffenbergs". Tagesspiegel (Almanca). 21 Ocak 2009. 22 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ocak 2009. 
 7. ^ Jurgensen, John (19 Aralık 2008). "Shooting the Conspirators". The Wall Street Journal. 10 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2008. 
 8. ^ Purvis, Andrew (17 Eylül 2007). "Cruise Film Gets German OK". Time. 3 Kasım 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2007. 
 9. ^ De Quetteville, Harry (23 Temmuz 2007). "Hitler plot film sees Nazi studio rise again". The Daily Telegraph. Londra. Erişim tarihi: 8 Kasım 2007. 
 10. ^ a b "11 hurt at Tom Cruise film shoot". CNN. 20 Ağustos 2007. 20 Ağustos 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2007. 
 11. ^ "Tom Cruise Marks Disputed Filming With Moment of Silence". Deutsche Welle. 24 Eylül 2007. 12 Aralık 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2007. 
 12. ^ "Cruise's Valkyrie suffers new setback". The Guardian. Londra. 19 Ekim 2007. 27 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2007. 
 13. ^ "Technical setback for Cruise film". BBC News. 10 Ekim 2007. 12 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2007. 
 14. ^ Slotek, Jim (21 Aralık 2008). "How Valkyrie took flight". Toronto Sun. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]