Reichsluftfahrtministerium

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Havacılık Bakanlığı, Aralık 1938

Reichsluftfahrtministerium (Türkçe: Alman Havacılık Bakanlığı) Nazi Almanyası dönemi esnasında bir hükûmet bakanlıklarından biriydi (1933-45). Merkezi Berlin'de Wilhelmstraße'de bir binanın orijinal ismidir. Günümüzde ise Alman Maliye Bakanlığı olarak kullanılmaktadır. İkinci dünya savaşında uçakların tasarımlarından sorumlu bakanlıktı. Genel olarak uçakları tasarımı, hava kuvvetlerinin saha yönetimi, uçak üretimi ve pilot yetiştirmek bu bakanlığın temel amacıydı. Mayıs 1933'de Nazi Almanyası savaş bakanlığının bir kolu olan havacılık bürosunun bakanlığa çevirilmesiyle oluştu.

1939'da II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesinin ardından Luftwaffe'nin hızlı büyümesiyle, Bakanlık o kadar büyüdü ki Hermann Göring artık kontrolü sağlayamadı. Bu döneme, çaresizce ihtiyaç duyulan yeni uçak tasarımlarının teslim edilememesinin yanı sıra uçak ve motorlarda süregelen eksiklikler damgasını vurdu. 1943'te Albert Speer, Erhard Milch'ten görevi devraldı ve işler hemen düzeldi. Üretim 1943 ve 1944'te en yüksek seviyelerine ulaştı ve Speer, endüstrinin diğer alanlarında uyguladığı aynı özdenetim önlemlerini uygulamaya koysa ve sözde Silahlanma Mucizesi için çalışsa da, günümüz Alman istatistikleri şunu gösteriyor: Üretimin artmasının gerçek nedeni, Milch ve ekibi tarafından 1941 ve 1942'de yapılan önlemler ve yatırımlardı.[1] Alman uçak üretimi 1944'te kısa bir süre Sovyetler Birliği'ninkine yetişmiş olsa da, 1945'te çöktü. Reichsluftfahrtministerium, hammadde ve yakıt tedariki sıkıntısını, deneyimli pilotların eksikliğini ve engelli olan teknoloji ve savaşın başlangıcından beri bilgi birikimindeki açıkları hiçbir zaman aşamadı.

Bakanlık binası, Berlin'in merkezinde 1944-45'teki şiddetli Müttefik bombardımanından sağ kurtulan birkaç kamu binasından biriydi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ A. Tooze, The Wages of Destruction: The Making and Breaking of the Nazi Economy[sayfa belirt]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]