Ergene

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ergene
Uzun Köprü'den Ergene Nehri
Uzun Köprü'den Ergene Nehri
Kaynak Yıldız Dağları, Türkiye
Ağız Meriç Nehri ile birleştikten sonra Ege Denizi
Havza ülkeleri Türkiye Türkiye
Uzunluk 283 km
Havza alanı 17.323 km²

Ergene, Türkiye’nin Balkan kesiminde bir nehir. Meriç Nehri'nin kollarından biri.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de Marmara Bölgesi'nin Karadeniz kıyılarındaki Yıldız Dağları'ndan doğar. Çok çatallı bir hâlde bulunur. Birçok kolu vardır. En sonunda Meriç Nehri ile birleşerek Ege Denizi'ne dökülür. Ayrıca Marmara Bölgesi'nde Ergene Bölümü'ne ismini vermiştir.

Ergene Nehri'nin batıdan-doğuya dizilişleri ile kuzey kolları şunlardır[1]: Ovadere, Kuleli Dere, Anaçay Dere, Üsküp Dere, Kaynarca Dere, Sulucak Çayı, Yuvalı Dere, Çorlu Çayı. Batıdan doğuya sıralanışı ile güney kolları ise; Fakara Dere, Beyköy Dere, Hayrabolu Deresi, Ovaçay Deresi, Hamam Dere'dir.

Coğrafi durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Nehir Çerkezköy ve Çorlu’daki sanayi tesisleri tarafından kirletilmektedir. Özellikle taştığı zaman bütün Ergene Ovası kirlenmektedir. Bu kirlilikten Uzunköprü, Pehlivanköy, Alpullu, Sinanlı, Çorlu, Çerkezköy, Muratlı gibi nehir üzerinde bulunan yerleşim birimleri etkilenmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ TUROĞLU, Hüseyin; AYKUT, Tunahan (2019). "Ergene Nehri Havzası için Hidromorfometrik Analizlerle Taşkın Duyarlılık Değerlendirmesi". Jeomorfolojik Araştırmalar Dergisi. 28 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2019.