İçeriğe atla

Terme Çayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Terme Çayı
Konum
Ülke(ler) Türkiye
Genel bilgiler
Kaynak Karadeniz Bölgesi, Türkiye
Ağız Karadeniz
Uzunluk 35 km
Havza alanı 233 km²

Terme Çayı — Türkiye'de çay

Samsun yöresindeki Karaorman'dan doğan Terme Çayı Salıpazarı ilçesi ile aradaki güzergahtakı derelerden beslenir, güneydoğu-kuzeybatı yönünde akar. Bu çay aynı zamanda Terme ilçesini de ikiye bölerek Karadeniz'e dökülür. Terme Çayı ile Karadenizin birleştiği yerde Terme Limanı yerleşir.

Terme Çayı Çarşamba Ovasının Doğu yakasında bulunan Terme Köylülerinin Tarlalarına hayat verir. Özellikle Mısır ve Çeltik tarımınına katkısı büyüktür. Terme İlçesisin Su ihtiyaçını bu çay tek başına karşılamaktadır.

Eski tarihçilere göre MÖ 1200 yıllarında şimdiki Terme Çayı kıyısında efsanevi kadın savaşçılar olan Amazonların yaşamış oldukları ileri sürülmektedir. Terme Çayı'nın antik dönemdeki ismi Thermodon'dur.

Terme Çayının yağış alanı, güneyde Karakuş Irmağı havzası sınırlarındaki 1300 m kotlarından Salıpazarı ilçesi merkezindeki 58 m kotu arasında yer almaktadır. Salıpazarı ilçesi merkezinde Terme Çayının yağış alanı 233 km² ve akarsu boyu 35 km’dir. Terme Çayı, Terme ilçe merkezinin 5 km mansabında Karadeniz’e birleşmektedir.

Terme Çayının 233 km²'lik yağış alanından gelen yıllık ortalama akımı 222 hm³ ve buna göre yıllık ortalama debisi 7,05 m³ / s’dir. Yılın en kurak ayı olan eylül ayının ortalama debisi ise 3,31 m³ / s dir. Terme Çayının Salıpazarı ilçesi merkezindeki 100 yıl yinelenmeli taşkının pik debisi Q100 = 782 m³ / s ve 500 yıl yinelenmeli taşkının pik debisi ise Q500 = 988 m³ / s olarak hesaplanmıştır.

Terme Çayının Terme ilçesi merkezindeki kotu 05 m ve yağış alanı 436 km²'dir. 436 km2lik yağış alanının yıllık ortalama akımı 330 hm³ ve buna göre yıllık ortalama debisi 10,5 m³ / s'dir. Yılın en kurak ayı olan eylül ayının ortalama debisi ise 4,59 m³/s’dir.