Edgar Allan Poe Müzesi (Richmond, Virginia)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Edgar Allan Poe Müzesi veya sadece Poe Müzesi, Amerikalı yazar Edgar Allan Poe'ya adanmış, Virginia eyaletinin Richmond şehrinin Shockoe Bottom semtinde bulunan bir müzedir. Poe binada hiç yaşamamasına rağmen, Richmond'da yaşadığı zamanın anısı bu müzede yaşatılmaktadır. Müze, Poe'ya ait olan en çok el yazmasının, mektubunun, ilk basım eserinin, hatıratlarının ve kişisel eşyalarının bulunduğu yerdir. Bununla beraber Müze; Poe'nun yaşadığı ve çalıştığı 19. yüzyıl başlarındaki Richmond'a şehrinin de genel bir sergisini yapmaktadır. Müzede Poe'nun hayatına ve başarılarına dair birçok resim, belge ve bilgi bulunmaktadır.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Edgar Allan Poe Museum". This museum devoted to the gothic author holds such interesting ephemera as his socks and walking stick. Atlas Obscura. 16 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2020. 
  2. ^ "WHO WAS EDGAR ALLAN POE?". Edgar Allan Poe was one of the most important and influential American writers of the 19th century. He was the first author to try to make a professional living as a writer. Much of Poe's work was inspired by the events that happened around him. The Poe Museum. 8 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2020.