Westminster Hall and Burying Ground

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1857 yılı civarında bir kartpostalda Westminster Kilisesi.

Westminster Hall and Burying Ground, Baltimore, Maryland, ABD'de 519 West Fayette Sokağı'nda bulunan bir mezarlık ve eski kilisedir. Fayette'in güneydoğu köşesi ile Baltimore şehir merkezinin batı yakasından Greene Sokağını kaplayan alan, muhtemelen en çok Edgar Allan Poe'nun mezarının bulunduğu yer olarak bilinir. Kompleks, 1974'te tarihi bölge ilân edildi.[1]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mezarlık 1786'da sosyal ve ekonomik olarak elit yerel Presbiteryenler topluluğu olan Birinci Presbiteryen Kilisesi tarafından kuruldu. Sonraki 60 yılda burası, önemli ve etkili tüccarlar, politikacılar, devlet adamları ile onlarca Amerikan Bağımsızlık Savaşı ve 1812 Savaşı gazisinin gömüldüğü yer haline geldi. Bugün Baltimore'un ilk zamanlarına ilişkin olan bu durum, Ekim 1849'daki ani ve gizemli ölümünün ardından buraya gömülmüş olan yazar Edgar Allan Poe'nun varlığı nedeniyle gölgelenmiştir. 1852'de mezarlığın tepesinde bir kilise inşa edildi. Mezar taşlarının yakınındaki tuğladan ayakları ve yeraltı mezarları, Baltimoreluların buraya "catacombs" (yeraltı mezarları) adını vermesine yol açtı. Yıllarca Gothic Revival tarzı Westminster Presbiteryen Kilisesi'nin, şehrin dini yapılara komşu olmayan mezarlıkları yasaklamasına ilişkin kararı nedeniyle inşa edildiği düşünüldü. Tarihçi Michael Franch'in 1980'lerin başında yaptığı araştırma ise, böyle bir kararın bulunmadığını ve amacın daha karmaşık olduğunu ortaya çıkardı. Topluluk (Birinci Presbiteryen Kilisesi), yeni kilisenin Baltimore'un büyüyen Batı Yakasına hizmet edeceğini düşündü. Zira o zamanlar yeni kiliseler, nüfustaki ciddi artış nedeniyle şehrin her köşesinde türemekteydi. Ayrıca bu yeni kilisenin, artık kimsenin uygun bir ebedi istirahat mekânı olarak görmediği, eskiyen ve modası geçen 18. yüzyıl tarzı mezarlık alanına koruma sağlaması da amaçlandı.[2]

Westminster Presbiteryen Kilisesi onlarca yıl bu amaca hizmet etti; ancak 1900'lerin başında cemaatin üye sayısı ciddi oranda kayba uğradı. 1920'lerde dirilen topluluk, 1977'de buranın bakımı Baltimore, Paca, Fayette ve Greene Sokakları arasındaki kare alanın geri kalanını kaplayan University of Maryland School of Law (Maryland Üniversitesi Hukuk Fakültesi) tarafından üstlenilene dek faaliyetlerini sürdürdü. Kâr amacı gütmeyen Westminster Preservation Trust'ın himayesinde, mezarlık alanı temizlendi ve kilise onarılarak Westminster Hall adıyla halka açıldı. 2006'da Westminster Preservation Trust mezarlık alanına 20'den fazla açıklayıcı işaret yerleştirdi.

Mezarı burada bulunan kişiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerikan Bağımsızlık Savaşı ve 1812 Savaşı gazilerinin de aralarında olduğu bazı ünlü Maryland'lılar burada gömülüdür. Diğer Maryland'lılar arasında şu kişiler vardır:

Edgar Allan Poe[değiştir | kaynağı değiştir]

Edgar Allan Poe'nun mezarı.

Westminster Hall and Burying Ground'da mezarı bulunan kişiler arasında muhtemelen en ünlüsü Amerikalı yazar Edgar Allan Poe'dur. Esasen burada Poe'nun iki mezarı bulunmaktadır: İlk mezarı ve 1875'te dikilen anıtın bulunduğu yer. İlk gömülü olduğu ve Westminster Hall'un arkasına düşen yerdeki mezar taşına bir kuzgun figürü işlenmiştir. Burası aileye ait bir arazidir ve Poe'nun dedesi General David Poe Sr. ile erkek kardeşi Henry Leonard Poe da burada gömülüdür.[3] 1875'te yerel bir okuldan bir öğretmen uygun bir anıt yaptırılabilmesi için "Pennies for Poe" kampanyasını başlattı. Böylece mezarlık alanının ön kısmında bulunan ve Fayette Sokağı'na bakan büyük, mermer bir anıt yaptırıldı. Günümüzde de mezarı ziyaret edenlerin buraya bir peni bırakması, halen süren bir gelenektir. Poe daha sonra teyzesi ve kayınvalidesi Maria Clemm ve eşi Virginia ile birlikte buraya gömülmüştür.

Westminster Hall Edgar Allan Poe House and Museum'un (Edgar Allan Poe Evi ve Müzesi) yazar için her yıl Ocak ayında yaptığı doğumgünü kutlamalarına ev sahipliği yapar. Bu kutlamalarda genellikle tiyatro gösterileri sergilenir ve elma şırasıyla Poe şerefine kadeh kaldırılır. Organizasyon, bunun Poe'nun doğumgünü için yapılan dünyadaki en büyük kutlama olduğunu öne sürmektedir. Her yıl Poe'nun doğumgünü olan 19 Ocak'ta Poe Toaster olarak tanınan ve kimliği bilinmeyen bir adam, yazarın mezarını ziyaret ederdi. Bu gelenek 2009'da sona ermiş görünmektedir.

Tarihi önemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Westminster Hall and Burying Ground, 17 Eylül 1974'te National Register of Historic Places'e dahil edildi.[1] Bunlar Baltimore National Heritage Area'nın da içinde yer almaktadır.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b National Park Service (2008-04-15). "Ulusal Kayıt Bilgi Sistemi". National Register of Historic Places. Ulusal Park Hizmeti. 
  2. ^ Maryland Historical Trust: Listing for Westminster Presbyterian Church & Cemetery
  3. ^ Silverman, Kenneth. Edgar A. Poe: Mournful and Never-ending Remembrance. Harper Perennial, 1991: p. 437
  4. ^ "Baltimore National Heritage Area Map" (PDF). City of Baltimore. 22 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mart 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]