Al Aaraaf

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Âraf sayfasından yönlendirildi)
W. Heath Robinson tarafından yapılan "Al Aaraaf" isimli çalışma

Al Aaraaf, Amerikalı edebiyatçı Edgar Allan Poe'nun erken dönem yazdığı ve ilk kez 1829'da yayınlanmış şiiridir. Şiirde; Al Aaraaf denen yerde ölümden sonraki hayat anlatılmaktadır. Poe şiirini yazarken Kuran'da geçen A'raf kavramı ve Araf suresinden etkilenmiştir. 422 satırdan oluşan şiir, Poe'nun en uzun şiiridir. Eserde hem dinî hem de astronomi kavramlarından esintiler bulunmaktadır.[1][2][3]

Poe Al Aaraaf adlı şiirini 15 yaşından önce yazdığını söylemektedir. Şiir ilk olarak Poe 20 yaşındayken 1829 tarihli Al Aaraaf, Tamerlane ve Minor Poems koleksiyonundaki ana şiir olarak yayımlandı. Koleksiyon ve Al Aaraaf karmaşık ve kompleks yapısından ayrıca anlaşılamayan gönderme ve referanslarından dolayı çoğunlukla olumsuz eleştiriler aldı.[1] Bununla beraber şiirin çok uzun olması da eleştirildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Stephen Rachman (2014). "From "Al Aaraaf" to the Universe of Stars". This paper traces the patterns of Poe's cosmological thinking from the Romantic science fiction of “Al Aaraaf” (1829) at the outset of his career to the poetic cosmology of Eureka (1848) at the end of his career. Penn State University Press. 26 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2020. 
  2. ^ ""Al Aaraaf" – A poem by Edgar Allan Poe". Through the Eye of a Pegasus. Erişim tarihi: 19 Ekim 2020. 
  3. ^ "Al Aaraaf by Edgar Allan Poe: Summary & Analysis". Study. 22 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2020.