East Japan Railway Company

Vikipedi, özgür ansiklopedi
East Japan Railway Company
東日本旅客鉄道株式会社
Tip Kabushiki kaisha
Menkul değer sembolü TYO: 9020
Endüstri Demiryolu ulaşımı
Öncül Japonya Ulusal Demiryolları
Kuruluş 1 Nisan 1987
Genel merkezi Tokyo, Japonya
Hizmet verilen alan(lar) Kantō, Tōhoku, Kōshin'etsu ve Shizuoka
Kilit kişiler Tetsuro Tomita
(Yönetim Kurulu Başkanı)[1]
Ürün Suica (akıllı kart)
Gelir artış 2.671.822 milyon JP¥ (2013)[2]
Net gelir artış 175.384 milyon JP¥ (2013)[2]
Sahibi Mizuho Bank (%4.07)
Çalışan sayısı 73.017 (2013)[1]
Web sitesi www.jreast.co.jp

East Japan Railway Company (Japonca東日本旅客鉄道株式会社, Higashi-Nihon Ryokaku Tetsudo Kabushiki-gaisha) veya JR East (JR東日本, Jeiāru Higashi-Nihon), Japonya merkezli bir demiryolu şirketidir. Şirket, 1 Nisan 1987 tarihinde kurulmuş olup Japan Railways'in yedi şirketinden biridir. Şirketin merkezi Tokyo'nun Shibuya semtinde yer almaktadır.[3]

East Japan Railway Company, diğer JR şirketleri olan Central Japan Railway Company ve West Japan Railway Company ile birlikte Tokyo Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem görmektedir ve Nikkei 225 borsa endeksinin bir bileşenidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

East Japan Railway Company, 1 Nisan 1987 tarihinde Japonya Ulusal Demiryolları'nın (JNR) özelleştirilmesi sonucunda kurulmuştur. Özelleştirmeden sonra JR East, Büyük Tokyo Metropolü, Tōhoku bölgesi ve çevresindeki eski JNR hatlarındaki hizmetleri yürütmektedir.

Hatlar[değiştir | kaynağı değiştir]

JR East Shinkansen trenleri
JR East konvansiyonel hattı

East Japan Railway Company demiryolu hatları, Kōshin'etsu bölgesi (Niigata, Nagano, Yamanashi) ve Shizuoka prefektörlüklerindeki bitişik alanların yanı sıra öncelikle Kantō ve Tōhoku bölgelerine hizmet vermektedir.

Shinkansen[değiştir | kaynağı değiştir]

East Japan Railway Company, Hokkaidō Railway Company tarafından işletilen Hokkaidō Shinkansen hariç, Tokyo'nun kuzeyindeki tüm Shinkansen yüksek hızlı demiryolu hatlarını işletmektedir.

Tokyo ve Osaka arasında faaliyet gösteren Tōkaidō Shinkansen, birkaç JR East istasyonunda durmasına rağmen, Central Japan Railway Company'e aittir ve bu şirket tarafından işletilmektedir.

Kantō bölgesel hatları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu hatlar, Tokyo Banliyö Bölgesi (東京近郊区間) içinde JR East tarafından belirlenmiş bölümleridir.

Koshinetsu bölgesel hatları[değiştir | kaynağı değiştir]

Tōhoku bölgesel hatları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b East Japan Railway Company. "JR East 2013 Annual Business Report (Japanese)" (PDF). 13 Kasım 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2016. 
  2. ^ a b East Japan Railway Company. "JR East 2013 Earnings Summary (Japanese)" (PDF). 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 4 Nisan 2016. 
  3. ^ East Japan Railway Company. "JR East Corporate Data". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]