Panasonic

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Panasonic
パナソニック
Panasonic logo (Blue).svg
Tür Elektronik marka
Çıkış 1918
Web sitesi panasonic.net
Matsushita Electric Industrial Co., Nishi-Kadoma Ofisi

Panasonic veya eski adıyla Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. (松下電器産業株式会社 Matsushita Denki Sangyō Kabushiki-gaisha?) Japon elektronik markasıdır. 1918 yılında Osaka'da kurulan ve sadece 3 çalışanla iş hayatına başlayan Matsushita, bugün 260 bin kişiyi aşkın bir işgücüne sahip bulunmaktadır.

Panasonic ve Technics, Matsushita Electric Industrial Co Ltd. of Japan (MEI)'in tescilli markalarıdır. Matsushita, dünyanın en büyük tüketici elektroniği üreticilerinden biridir ve Fortune 500 Elektrik & Elektronik Ekipmanları sıralamasında 3. sırada yer almaktadır.1 Ekim 2008 tarihinden itibaren adını Panasonic Corporation olarak değiştirmiştir. Aynı zamanda Nokia'nın cep telefonu bataryalarının üreticisidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Panasonic Corporation’un hikayesi 1918’de Osaka, Japonya’da Konosuke Matsushita’nın iki soketli bir ampul bulması ile başladı. Yalnızca 3 çalışanı ile birlikte evinde ampul üretmeye ve satmaya başlayan Konosuke Matsushita’nın başarılarını, önce 1923’de yeni bir çift-döngülü bisiklet lambasının icadı, 8 yıl sonra ise ilk radyonun geliştirilmesi takip etti. 1935’de ilk televizyonlarını yapan ekip, bu üretim alanındaki başarısını da kanıtladı. 1935, Panasonic Corporation için aynı zamanda genişleme, iyiden iyiye büyüme ve üretim anlamında bir dönüm noktası oldu.

1935 yılı, şirketin ilk kez deniz-aşırı piyasalara uzanarak 600 farklı ürünü içeren bir ürün yelpazesi ile üretim gerçekleştirmesine şahit olmuştu. Çalışan sayısı 3.500’e ulaştı. 1942’de, Matsushita Japonya’daki ilk radyo üreticisi oldu. Altmışlı yıllar yaklaştığında, çalışan sayısı 28.000’e çıktı. Şirket 1,5 milyar yenlik kar açıkladı.

1981 yılından bu yana ürünleriyle Türkiye pazarında bulunan Panasonic, %100 Japon sermayeli bir şirket olarak Panasonic Elektronik Satış A.Ş. resmi adıyla Türkiye ofisinin kuruluşunu ve ticari sicil işlemlerini 2009 Haziran ayı sonunda tamamlamış ve ticari faaliyetlerine 20 Ocak 2010 itibarıyla başlamıştır. Yönetim Kurulu Başkanı Shigeo Suzuki’dir.

Tüm Panasonic ürünleri ülkeye Panasonic Türkiye üzerinden giriş yapmaktadır. 1981 yılında Türkiye pazarına girdiğinde Panasonic ile çalışmaya başlayan Tekofaks, Panasonic Türkiye ofisinin açılışıyla birlikte, karşılıklı olarak verilen karar doğrultusunda yine Panasonic dağıtıcılarından biri olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Sistem plazma, projektörler, doküman ürünleri ve güvenlik ürünleri dağıtıcısı olan Tekofaks’ın yanı sıra birlikte çalışılan dağıtıcılar şunlardır: Birikim (scanner), Oftalmed (medikal-mikro kameralar), Pancom (toughbook, dot matrix), Tecpro (Sistem plazma, projektörler).

Panasonic, 2013 yılında 460 milyon dolar ödeyerek Türkiye'deki alçak gerilim sektöründe faaliyet gösteren VİKO Elektrik'in çoğunluk hissesini (%90) satın almıştır.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]