Club Penguin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Club Penguin
freamless
Geliştirici Disney Online Studios Canada Edit this on Wikidata
Yayımcı Disney
Yapımcı

New Horizon Interactive Rocketsnail Games

Disney Interactive Studios
Motor Adobe Flash
Platformlar PC, Microsoft Windows, Linux, Mac Os X, Android
Çıkış 24 Ekim 2005-29 Mart 2017
Tür Online
Mod ÇOk oyunculu oyun Edit this on Wikidata

Club Penguin, Penguin chat oyununun geliştirilmiş versiyonudur. Daha çok kullanılan kısaltma adı CP'dir. İlk geliştiren ekip New Horizons adlı şirkettir, oyun daha sonra çok fazla ilgi gördüğü için Disney'in oyun kolu olan Disney İnteractive Studios tarafından satın alınmıştır (o zamandan beri oyun tamamen Disney'e aittir). Adobe Flash geliştikçe kendini geliştiren bir oyun olan Club Penguin'in özellikle 2008 başından beri arttırdığı üyelik avantajları hakkında olumsuz konuşulmaktadır. Aynı zamanda yıl sonlarında çeşitli yardım kampanyaları ile kullanıcıların verdiği sanal para ile yardım yapılmaktadır. Üye olmak için ebeveyn izni gerekir ve İngilizce sunucuda oynamak için basit bir İngilizce gerekmektedir. Oyun 29 Mart 2017 tarihinde yayından kaldırılmıştır.[1] Yerine Club Penguin Island açılmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Experimental Penguins (2000-2004)[değiştir | kaynağı değiştir]

Club Penguin'in ilk sürümü olan oyun Rocketsnail Games tarafından yapılmıştır. Oyunda ilk önce penguenler sadece odalara girerek birbirleri ile sohbet ediyordu. Daha sonra Priebe oyunu iki oyunculu ve kartopu savaşı yapılan bir oyuna dönüştürmeye karar verdi. Oyun Adobe Flash Player ile çalışmaktaydı.

Büyük Güncelleme (2004-2005)[değiştir | kaynağı değiştir]

Asıl oyun olan Club Penguin'i test etmek için Penguin Chat 3 adlı oyunu geliştirdiler. Ayrıca o zamanlar asıl oyunun adı belli değildi, şirket sürekli oyun için yeni bir isim düşünüyordu. Düşündükleri isimler: Penguin Chat, Penguin World, Penguin Land, World Of Penguins şeklindeydi. Ama oyun artık sadece bir sohbet oyunu olmadığı, içinde eşya, mekanlar ve mini oyunlar barındırdığı için ona daha iyi bir isim gerektiğini düşünüyorlardı. En son ise neden bir kulüp veya topluluğun adını almıyoruz dediler ve Club Penguin ortaya çıkmış oldu.

Beta Test (2005)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekip, Penguin Chat 3 oyuncularının gelip Club Penguin'i denemelerini istedi. Oyunun blog sayfasında Beta Test'i duyurdukları için çok heyecanlıydılar. Ekibin amacı oyunu oynayan herkesi tanımak ve daha iyi bir oyun için hataları bulup kapatmaktı. Daha sonra bir parti yapmayı ve oyunun tam açılışını kutlamayı düşündüler. Beta Test adı verilen bu parti de tüm Club Penguin partilerinin başlangıcı oldu.

Yolculuk[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunu güncelledikleri zaman bu kadar tutacağını düşünmemişlerdi. Oyun o kadar çok ilgi görmüştü ki gazetelere ve televizyonlara bile çıkmıştı. Çünkü böyle bir oyunu daha önce kimse yapmamıştı ve bu bir ilkti.

Ürünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun ayrıca oyuncak ve oyun türlerinde ürünleri de vardır. Ürünlerin içinden çıkan kodlarla oyuncular sadece kod ile verilen hediye eşya kitabından (Unlock Items Online) istediği eşyayı, oyun paralarını (coins) ve evcil hayvanları (puffle) seçip edinebilirler. Fakat şu anda ürünlerin satışı yaygın değildir.

Peluşlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Penguen ve maskotlar
 • Puffle
 • Puffle anahtarlıklar

Kitap ve Dergiler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • En Güzel İgloo
 • Resimli Öyküler
 • Eğlenceli Aktivite Kitabı
 • En Çılgın Oyunlar
 • Neşeli Aktivite Kitabı
 • Puffle Festivali

Video Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkılar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • The Party Starts Now
 • It' s Your Birthday
 • Anchors Aweigh
 • Ghosts Just Wanna Dance
 • Cool In The Cold
 • Gotta Have A Wingman
 • Gotta Have A Wingman (Remix)
 • Best Day Ever

Genel terimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Membership: Türkçe de üyelik anlamına gelen bu kelime Club Penguin jargonunda paralı üyeliktir. Eğer üyelik satın alıp da Club Penguin'i oynarsanız oyunun bütün hizmetlerinden faydalanabilirsiniz (60 puffle alabilme, özel odalara girebilme, bazı oyunları oynayabilme, çok çeşitli eşya alma vb.).

Pin : Oyundaki penguen profilinin sol üst köşesine konulabilen küçük simge veya eşyadır. Bu eşya para ile alınabilir, bir etkinlik (party) hediyesi olarak verilebilir ve belirli zaman aralıklarıyla çeşitli mekanlarda bulunup alınabilir.

Puffle: Club Penguen'e özgü tüylü küçük bir hayvandır. Mavi, Kırmızı, Yeşil, Mor, Siyah, Sarı, Beyaz, Pembe, Turuncu, Kahverengi, Altın, Rengarenk, Kedi, Köpek, Dinozor puffle'lar ve Olaf puffle olmak üzere 21 çeşit puffle vardır. Bunlardan sadece mavi ve kırmızı puffle member olmadan satın alınabilir. Her puffle 400 coins'dir. Renkli pufflelar (Altın ve rengarenk hariç) hediye eşya kitabından da edinilebilir. 2015 Rainbow Puffle Party'de Club Penguin uygulamasına giriş yapıp Cloud Forest'e giren üyeliği olmayan penguenler de Rengarenk puffle sahibi olabildi.

Ajanlık: Bu oyunda Ajanlığa ilk katıldığında bile ajan olma şansın vardır. Ajanlar oyundaki insanları koruma görevindedir. Ajanlıkta bazı dönemlerde verilen görevler yapılır ve kötü maskotlarla savaşılır .

Tur görevlisi: Oyuna 40 gün önce ve daha öncesinde üye olan penguenler tur görevlisi olma hakkı kazanır. Bu hakka sahip olan penguenlerin bazı soruları cevaplandırmaları gerekir. Soruları doğru cevaplandırdıktan sonra tur görevlisi olup penguenleri tura davet edebilirler.

Ninjalar: Ninja olmak çok basittir. Membership (üyelik) gerekmez. Dojo'da bulunan Card-Jitsu mini oyunu ile ninja olunup beyaz kuşaktan siyah kuşağa kadar bütün kuşaklar alınabilir. 3 tane ana element vardır. Bunlar; Ateş, Su ve Kardır. Siyah kuşağı aldıktan sonra Sensei'yi yenebilirsiniz ve özel eşyayı alabilirsiniz. Ateş ninjalığı, su ninjalığı ve kar ninjalığında da ilerleyip ödüller kazanıp bir usta olabilirsiniz. Her bir ninjalıkta ilerleyişinizde kolyenizdeki bir element parlar.

Ateş Ninjaları: Ateş Ninjası olabilmek için Membership gerekirdi. 2009 yılında başlayan bu mini oyunun amacı başarılı bir ateş ninjası olmaktır. Bütün dövüşleri yaptıktan sonra Sensei'yi yenebilecek güç edinilir. Fakat artık Card-Jitsu Kar'ın uğuruna 2013'te ve sonrasında Club Penguin'de Ateş Ninjası olmak için üyelik gerekmez.

Su Ninjaları: Su Ninjası olabilmek için Membership gerekirdi. 2010 yılında başlayan bu mini oyunun amacı başarılı bir su ninjası olmaktır. Bütün dövüşleri yaptıktan sonra Sensei'yi yenebilecek güç edinilir. Fakat artık Card-Jitsu Kar'ın uğuruna 2013'te ve sonrasında Club Penguin'de Su Ninjası olmak için üyelik gerekmez.

Kar Ninjaları: Kar ninjası olmak için hiçbir zaman Membership gerekmedi. 2013 yılında başlamış olan kar ninjalığını tamamlamak için "24" öğeyi almak gerekir. Tüm ninjalıkların savaşlarını da bitirince üç element de tamamlanmış olur.

PSA Ajanlığı: PSA ajanı olmak 2010 yılının Haziran ayından beri mümkün değildir. Çünkü oyundaki kötü karakter olan Herbert P. Bear (Herbert) PSA Ajanlık Sistemini patlatmıştır. Bu yüzden de EPF Ajanlığı denilen yeni bir sisteme geçilmiştir. Uzun ismi ise Penguin Secret Agencydir. Anlamı ise Penguen Gizli Ajanlığı'dır.

EPF Ajanlığı: PSA Ajanlığının ardılı olan ajanlık sistemidir. Herbert PSA'yı patlattığı için kurulmuştur. Yöneticileri ; Dot, Gary ve Director'dur. Uzun ismi ise Elite Penguin Forcedir. Anlamı ise Elit Penguen Güçleri'dir. Ayrıca dışarıdan görünümündeki tabelasında Everyday Phoning Facility yazmaktadır ve gizli mekana girmeden önce buradan geçilir.

CP Oyuncakları: Oyuncaklar artık Türkiye'de satlmamaktadır. Pufflelar, Penguenler ve Maskotların çeşitli oyuncakları vardır. Her oyuncaktan bir oyuncak coin çıkmaktadır ve bu coinin üzerinde (2 öğelik) 1 kod verilmektedir. Bu kodlar belirlenmiş katalogdaki belirli Membership eşyasını alabilmek için kullanılır.

Codes (Kodlar): Yayınlanan kodlarla coins ve eşya verilmektedir. Kodlar Club Penguin rehber sitelerinde bulunabilir. Club Penguin'e girişinizde oda seçimi yapmadan önce Unlock Items Online butonuna basarak kodlarınızı girebilirsiniz.

Kitaplar: Club Penguin kitapları da satılmaktadır. Unlock Items Online bölümünde I've got a Book seçeneğini seçip sahip olduğunuz kitabın belirtilen bölümünde yazan kelimeyi yazarsanız ödül olarak coins ve eşya verilmektedir. Bu kitapların belirtilen bölümlerindeki kelimeler internete sızmıştır.

Maskotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda birçok maskot vardır. Bu maskotları adaya geldikleri zaman bulup ekleyebilirsiniz ve koli simgesiyle onlardan hediye arka plan alabilirsiniz. Maskotlar belirli sunucularda, belirli yerlerde ve belirli zamanlarda buluşma düzenlerler. Buluşmadan günler önce haber verildiğinden sunucu ve bulunduğu bölge yoğunlukla karşı karşıya kalabilir.

Sabit maskotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Rockhopper: Adaya bazı partilerde gemisi ile uğrar. Gemisinde her zaman bir bedava ve farklı farklı ücretli eşya bulundurur.
 • Aunt Arctic: Penguin Times gazetesinin editörü ve EPF ajanıdır. Ayrıca oyunda uzun bir süredir kimliği belli olmayan ajan The Director, Aunt Arctic olduğu ortaya çıkmıştır.
 • Cadence: Dance Club'ın sahibidir. Dance Club içindeki oyunun eğitici kısmında onu görebilirsiniz.
 • Gary (Gary the Gadget Guy): Adanın bilim adamı ve EPF ajanıdır. Genelde yaptığı çalışmaların kötü sonuç vermesi ile bilinmektedir.
 • Rookie: EPF ajanıdır. Genelde April Fools ve The Fair partilerinde ortaya çıkar.
 • Sensei: Adanın en yaşlı penguenidir. Card-Jitsu oyununu öğretendir ve mekanı Dojo'dur. Dojo'yu haritanın dağlık kısmında bulabilirsiniz.
 • PH (Puffle Handler): Puffle bakıcısı ve EPF ajanıdır. Daha önce video oyunlarda bulunmasının yanı sıra adaya ilk kez Puffle Party 2012'de gelmiştir.
 • Herbert Percival Bear: EPF ajanlarının düşmanıdır. Klutzy adında bir yengeci vardır ve pufflellardan nefret eder. Adayı yıkmak ve adanın başına geçmek başlıca hareketlerindendir.
 • Franky: Adanın müzikal grubu olan Penguin Band'ın bir üyesidir. Genelde müzik ile ilgili partilerde ortaya çıkar.
 • Petey K: Adanın müzikal grubu olan Penguin Band'ın bir üyesidir. Genelde müzik ile ilgili partilerde ortaya çıkar.
 • G Billy: Adanın müzikal grubu olan Penguin Band'ın bir üyesidir. Genelde müzik ile ilgili partilerde ortaya çıkar.
 • Stompin' Bob: Adanın müzikal grubu olan Penguin Band'ın bir üyesidir. Genelde müzik ile ilgili partilerde ortaya çıkar.
 • Dot: Tasarımcı ve EPF ajanıdır. Normalde kravat ve palto ile görünen karakterin 2015 yılında görünümü değiştirilmiştir.
 • Merry Walrus: Club Penguin adasının noel babası denebilir. Sadece Merry Walrus Party'de ortaya çıkmıştır.
 • Sam the Sasquatch: Kafasında beta şapkası bulunan bir karakterdir. İlk olarak Puffle Party 2015'te ortaya çıkmıştır.

Misafir maskotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Rocky: 2012 yılında yapılan Make Your Mark: Ultimate Jam partisinde ortaya çıkmıştır.
 • CeCe: 2012 yılında yapılan Make Your Mark: Ultimate Jam partisinde ortaya çıkmıştır.
 • Brady: 2013 yılında yapılan Teen Beach Movie Summer Jam partisinde ortaya çıkmıştır.
 • McKenzie: 2013 yılında yapılan Teen Beach Movie Summer Jam partisinde ortaya çıkmıştır.
 • Kermit: Muppets World Tour ortaya çıkmıştır.

Club Penguin Island[değiştir | kaynağı değiştir]

Club Penguin Island Logo.png

Club Penguin Island, Club Penguin'in aksine grafiğe ağırlık verilmiş ve animasyonlar kullanılmış bir sonraki oyundur. Oyun mobil platformlarda yayınlanmıştır ve ilk olarak Avustralya ve Yeni Zelanda'da betaya sunulmuştur. Mart 2017'de tüm dünyaya açılmıştır[2] ve 29 Mart 2017'de Club Penguin sunucuları kapanmıştır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]