Power Rangers

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Power Rangers ABD'de 1993 yılından beri devam eden, 90'larda çocuklar için hazırlanmış, daha sonra zamanın çocuklarını tarafından benimsenmesiyle devam bölümlerinde gençlere de hitap etmeye başlamış bir bilim kurgu-macera dizisidir.

Power Rangers Mega Force in New York Comic Con 2013.jpg

ABD'de 1993 yılında dizinin ilk serisi olan Mighty Morphin Power Rangers başlamıştır. İlk Rangerların renkleri, değişim sırasına göre; siyah, pembe, mavi, sarı ve kırmızıdır. Daha sonradan, önce yeşil sonra da beyaz eklenmiştir. Ayrıntılı bilgi için: Mighty Morphin Power Rangers

Aslı bir Japon dizisidir. Fakat Amerikalılar tarafından da çekilmektedir. Rangerların savaş sahnelerini çoğu Amerikalılar tarafından çekilmez. Japon versiyonundaki görüntüler alınır ve üzerine seslendirme yapılır.

Türkiye'de 1990'lı yılların ortalarında Show TV'de Mighty Morphin Power Rangers'ın üç sezonu da yayınlanmıştır. Yine Show TV'de serinin dördüncü sezonu Power Rangers Zeo'nun bir bölümü yayınlanmış, daha sonraları RTÜK tarafından çocukları olumsuz etkilediği gerekçesiyle yayını ülkede durdurulmuştur.

Mighty Morhin Power Rangers, Power Rangers'ın 1993-1996 yılında yayınlanan ilk serisidir. Toplamda üç sezon sürmüştür ve en uzun süren Power Rangers serisidir.

Dizi Türkiye'de kronoloji sırasıyla Show TV, Fox Kids, Jetix, Disney XD, Nickelodeon,Cartoon Network ve Kidz TV kanalında gösterime girmiştir.

Seriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin ilk dizinin orijinal başlığı "Kyōryū-sentai Jū Ranja" (Japonca: 恐竜戦隊ジュウレンジャー) olduğundan "Jū Ranger" olarak yayınlanacaktı. Ancak Yahudileri aşağlayan "Jew" kelimesine benzediği için "Power Ranger" olarak değiştirilmiştir.

Power Rangers'ın iki sezonu yani Mighty Morphin yayınlamış ve sonra Power Rangers Zeo yayınlamıştır sonra ise Power Rangers RPM yayınlanmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]