Power Rangers

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Power Rangers, ABD'de 1993 yılından beri yayımlanmakta olan bir bilim kurgu-macera dizisi ile film serisinin ortak adıdır. Diziye gösterilen ilginin ardından 1995 yılında Mighty Morphin Power Rangers: The Movie, 1997 yılında ise Turbo: A Power Rangers Movie adlı filmler çekilmiştir.

New York'taki Comic Con fuarında Power Rangers kostümleri giymiş hayranlar, 2013.

1992-1993 sezonunda Japonya'da yayımlanan Kyōryū Sentai Zyuranger (恐竜戦隊ジュウレンジャー) adındaki Japon dizisinin ABD uyarlamasıdır. Dizinin ABD'de önce Zyu (Okunuşu: Jū) Rangers adıyla yayınlanması planlanmış, ancak Yahudileri aşağlayan "Jew" kelimesine benzediği için Power Rangers olarak değiştirilmiştir.

Dizi iyi uzaylıların yardımıyla, dünyayı kötü uzaylılardan kurtaran gençlerin maceralarını anlatmaktadır. Gençler kötü uzaylıları yenmek için, "zord" adı verilen dev robotları kontrol edebilmektedirler. Dizideki robot sahneleri, genelde Japon versiyonundan alınıp İngilizce yeniden seslendirilmiş; diğer sahneleri ise Amerikalılar tarafından yeniden çekilmiştir. Diziye gösterilen ilgi sonucunda, karakterler ve oyuncular yıllar içerisinde sıkça değişmesine rağmen, dizi popülerliğini korumuştur. Öncelikle çocuklar için hazırlanmış, daha sonra zamanın çocukları tarafından benimsenmesiyle, takip eden sezonlarda gençlere de hitap etmeye başlamıştır.

Kahramanlara dizide "ranger" denilmektedir. İlk sezondaki rangerların renkleri değişim sırasına göre; siyah, pembe, mavi, sarı ve kırmızıdır. Daha sonradan, önce yeşil sonra da beyaz eklenmiştir. Karakterler ve canlandıran oyuncular şunlardır:

  • Siyah Ranger: İlk önce Zack Taylor, daha sonra Adam Park.
  • Pembe Ranger: İlk önce Kimberly Hart, daha sonra Cathrine Hillard.
  • Mavi Ranger: Billy Cranston. Karakter değiştirmeyen ve ana Ranger karakterlerinden olan tek Ranger Mavi Ranger'dır.
  • Sarı Ranger: İlk önce Trini Kwan, daha sonra Aisha Campbell.
  • Kırmızı Ranger: İlk önce Jason Lee Scott, daha sonra Rocky DeSantos.
  • Yeşil ve Beyaz Ranger: Tommy Oliver.

Türkiye'de Yayını[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de 1997 yılından itibaren Show TV'de ilk 4 sezonu yayımlanmıştır. 4. sezon tamamlanamadan, RTÜK tarafından çocukları olumsuz etkilediği gerekçesiyle yayımı ülkede durdurulmuştur. Bir süre sonra tekrar yayına başlayan dizi, Türkiye'de sırasıyla Show TV, Fox Kids, Jetix, Disney XD, Kidz TV, Nickelodeon ve Cartoon Network kanallarında yayımlanmıştır.

Dizinin Sezonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin bazı sezonları özel olarak gruplandırılmış ve alt başlıklarla yayımlanmıştır. Sezon numaraları, sezon adları, ABD'de yayın yılları ve Türkiye'de yayımlandıkları televizyon kanalları aşağıda listelenmiştir:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İngilizce Vikipedi'deki aynı adlı madde.