Power Rangers

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Power Rangers, ABD yapımı bir süper kahraman dizisini temel alan eğlence ürünleri markasıdır. 1993'te yayımlanmaya başlayan televizyon dizisinin görüntülerinin önemli bir kısmı Japon yapımı Super Sentai dizisinden alınmaktadır.

Dizinin ilk serisi olan Mighty Morphin Power Rangers 1993'te yayımlanmaya başladıktan sonra özellikle 90'lı yıllarda popüler kültürde önemli bir yer edinmiş ve oyuncakları da yüksek satış rakamlarına ulaşmıştır. 2001 yılına dek Power Ranger ürünleri dünya çapında yaklaşık 6 milyar dolarlık hasılat yapmıştır.

İlk dönemlerinde çocukları şiddete özendirdiği için eleştirilere maruz kalmasına rağmen televizyon dizisi neredeyse aralıksız olarak yayınına devam etmiştir. 2017 itibarıyla 24 sezondan oluşan dizi, 20 farklı temayı ele almıştır. Ayrıca 1995 yılında Mighty Morphin Power Rangers: The Movie, 1997 yılında, Turbo: A Power Rangers Movie ve 2017'de Power Rangers adlı sinema filmleri yayımlanmıştır.

New York'taki Comic Con fuarında Power Rangers kostümleri giymiş hayranlar, 2013.

Mighty Morphin Power Rangers, 1992-1993 sezonunda Japonya'da yayımlanan Kyōryū Sentai Zyuranger (恐竜戦隊ジュウレンジャー) adındaki Japon dizisinin ABD uyarlamasıdır.

Dizi iyi uzaylıların yardımıyla, dünyayı kötü uzaylılardan kurtaran gençlerin maceralarını anlatmaktadır. Gençler kötü uzaylıları yenmek için, "zord" adı verilen dev robotları kontrol edebilmektedirler. Dizideki robot sahneleri, genelde Japon versiyonundan alınıp İngilizce yeniden seslendirilmiş; diğer sahneleri ise Amerikalılar tarafından yeniden çekilmiştir. Diziye gösterilen ilgi sonucunda, karakterler ve oyuncular yıllar içerisinde sıkça değişmesine rağmen, dizi popülerliğini korumuştur. Öncelikle çocuklar için hazırlanmış, daha sonra zamanın çocukları tarafından benimsenmesiyle, takip eden sezonlarda gençlere de hitap etmeye başlamıştır.

Kahramanlara dizide "ranger" denilmektedir. İlk sezondaki rangerların renkleri değişim sırasına göre; siyah, pembe, mavi, sarı ve kırmızıdır. Daha sonradan, önce yeşil sonra da beyaz eklenmiştir. Karakterler ve canlandıran oyuncular şunlardır:

  • Siyah Ranger: İlk önce Zack Taylor, daha sonra Adam Park.
  • Pembe Ranger: İlk önce Kimberly Hart, daha sonra Cathrine Hillard.
  • Mavi Ranger: Billy Cranston. Karakter değiştirmeyen ve ana Ranger karakterlerinden olan tek Ranger Mavi Ranger'dır.
  • Sarı Ranger: İlk önce Trini Kwan, daha sonra Aisha Campbell.
  • Kırmızı Ranger: İlk önce Jason Lee Scott, daha sonra Rocky DeSantos.
  • Yeşil ve Beyaz Ranger: Tommy Oliver.

Türkiye'de yayını[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de 1997 yılından itibaren Show TV'de ilk 4 sezonu yayımlanmıştır. 4. sezon tamamlanamadan, RTÜK tarafından çocukları olumsuz etkilediği gerekçesiyle yayımı ülkede durdurulmuştur. Bir süre sonra tekrar yayına başlayan dizi, Türkiye'de sırasıyla Show TV, Fox Kids, Jetix, Disney XD, Kidz TV, Nickelodeon, Cartoon Network ve MinikaGO kanallarında yayımlanmıştır.

Dizinin sezonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin bazı sezonları özel olarak gruplandırılmış ve alt başlıklarla yayımlanmıştır. Sezon numaraları, sezon adları, ABD'de yayın yılları ve Türkiye'de yayımlandıkları televizyon kanalları aşağıda listelenmiştir: