Cable

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cable ve Hope cosplay'i, 2013.

Cable (Nathan Summers), Marvel Comics tarafından yayımlanan, X-Force ve X-Men'e üye olan bir çizgi roman karakterdir. Nathan Summers karşımıza ilk defa Uncanny X-Men #201 sayısında (Haziran 1986)'da çıkar. Cable kimliği ile ilk  olarak  Louise Simonson ve Rob Liefeld tarafından The New Mutants #87 (Mart 1990)'da çıkar. Cyclops (Scott Summers)'ın oğlu ve Madelyne Pryor (Jean Grey'in klonu)'nun oğludur. Mevcut Marvel zamanında doğmuştur fakat uzak geleceğe gönderilmiştir. Enerjisinin büyük bir bölümünü Apocalypse tarafından vücuduna yayılmış tekno-organik virüsün etkilerini bastırmak için kullanır.

Yayın geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oluşum[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter  ilk olarak The New Mutants #87 (Mart 1990)'da görünür. O sayının hikâyesinde hiçbir yerde karşımıza çıkmaz ancak sonraki "bir sonraki sayı" adlı yer küçük bir çizimini içerir.

Güçleri ve yetenekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Cable'ın doğuştan telepatik ve telekinetik güçleri vardır. Telepati gücüyle zihin okuyabilir, telekinetik gücüyle uçabilir. Işınlanabilir, usta nişancıdır, koruyucu güç kalkanları oluşturabilir. Cable'ın tekno-organik sol kolu sağ kolundan çok daha güçlüdür. Sağ gözü de ona kızıl ötesi görüş sağlar.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Cable vol. 2, #10 (March 2009)