İçeriğe atla

Crocodylus niloticus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Crocodylus niloticus
Yaşadığı dönem aralığı: 11,6-0 myö
Üst miyosen-Günümüz 
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 3.1)[1]
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Reptilia
Takım: Crocodilia
Familya: Crocodylidae
Cins: Crocodylus
Tür: C. niloticus
İkili adlandırma
Crocodylus niloticus
Laurenti, 1768
Crocodylus niloticus
Crocodylus niloticus

Crocodylus niloticus, timsahgiller (Crocodylidae) familyasından sürüngen türüdür. Afrika'daki 3 timsah türünün en büyüğüdür. Ayrıca tuzlu su timsahının ardından dünyanın ikinci en büyük timsahıdır. Uzunluğu ortalama 5 m'dir. Hatta 6,1 m uzunluğu erişebilen bir timsah kaydedilmiştir. Yetişkin bir erkeğin ağırlığı 500 kg civarındadır. Fakat 900 kg ağırlığa ulaşabilen devler de vardır. Dişiler erkeklerden yaklaşık % 30 oranında daha küçüktür. Bazı yerliler 7 metre uzunluğunda ve ağırlığı 1 tonu geçen timsahların olduğunu söylemektedir. Nil timsahlarının ağızlarını bir bantla bile kapalı tutabilirsiniz. Çünkü ağzını açmasına yarayan kaslar çok zayıftır. Fakat ağzını çok hızlı kapatır ve size çok güçlü bir ısırık verebilir. 5 cm'lik dişleri cm²'ye binlerce kg'lık basınç uygulayabilir. Nil timsahları soğukkanlı hayvanlardır. Gündüz güneş altında enerji depolarlar. Fakat eninde sonunda suya girmelidirler çünkü vücutları sürekli ısınarak onları ölüme sürükleyebilir.

Nil timsahı Orta, Doğu ve Güney Afrika'nın bir bölümünde ve Madagaskar'ın batı tarafında yaşar.

Nil timsahı göç ederken su içmek için nehirlere gelen zebraları, kobraları, bufaloları, Güney Afrika antiloplarını, Thompson ceylanlarını, impalaları vb. hayvanları avlarlar. Ayrıca yavru su aygırlarını da yedikleri olur. Bunun yanında kuşlar, maymunlar, balıklar da besininin önemli bir kısmını karşılar. Nil timsahları hiçbir avı çürütmez. Aksine diğer timsah türleri gibi avını her zaman taze sever. Büyük avlarının etini ısırır, sonra da meşhur dönme hareketi yaparak bu et parçasını koparıp bütün halinde yutar. Gerisini midesindeki çok güçlü sindirim sıvıları halleder.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ Isberg, S.; Combrink, X.; Lippai, C.; Balaguera-Reina, S.A. (2019). "Crocodylus niloticus". IUCN Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi. 2019: e.T45433088A3010181. doi:10.2305/IUCN.UK.2019-1.RLTS.T45433088A3010181.enÖzgürce erişilebilir. Erişim tarihi: 22 Ocak 2022.