Amerika aligatoru

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Amerika aligatörü
Korunma durumu: Asgari endişe (LC)
American Alligator.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Sınıf: Reptilia (Sürüngenler)
Takım: Crocodilia
Familya: Crocodylidae
Cins: Alligator
Tür: A. misisipiensis
Binominal adı
Alligator misisipiensis
Daudin ,1801

Amerika aligatoru (Alligator mississippiensis), timsahlar takımının aligatorgiller (Alligatoridae) familyasından sürüngen türü.

Sadece ABD'de bulunur ve Amerikan timsahı ile sıklıkla karıştırılır. Erkeğinin uzunluğu 90 ila 380 cm., dişisinin uzunluğu ise en 60 ila 220 cm. olur. Ama bu hayvan için ortalama bir boy 180 cm civarıdır. Bir aligator diğer birçok hayvandan daha güçlü ısırır (1 ton basınç ile). Yakın akrabası Çin aligatorundan daha büyüktür. Doğal ortamında albino aligator bulmak çok zordur. Bu hayvanlar sadece hayvanat bahçelerinde yaşayabilir. Çünkü albino aligatorlar güneşe ve avcılara karşı savunmasızdır. Aligatörler, ABD'nin Kuzey Karolina, Güney Karolina, Georgia, Florida, Alabama, Mississippi, Arkansas, Louisiana, Teksas ve Oklahoma eyaletlerinde bulunur. Aligatorlar, genelde sulak alanlarda yaşar. Ancak evlere girdikleri de olur.

Yavru aligatörler böcek yiyerek beslenir. Büyüdüklerinde, yılan, kaplumbağa, kuş ve hatta rakun gibi daha iri hayvanları yiyebilirler. Yetişkinleri ise geyik ve yabandomuzu gibi daha iri hayvanları avlar. Hatta koyun ve sığır gibi evcil hayvanları da yerler. Hatta ve hatta iri erkeklerin kara ayı ve Florida puması gibi iri etçilleri de yedikleri bilinmektedir.

Aligatorlar insanları öldürebilir, ama onları av olarak görmez. Aligator ısırığında güçlü bir enfeksiyon riski bulunur. Aligator bir kuyruk darbesiyle bir insanı yere devirebilir ve hatta kemiklerini kırabilir. Florida eyaleti yasalarına göre Florida'da ulusal parklar haricinde yakalanan ve boyu 1,5 metreyi aşan aligatorlar uyutulmalıdır.

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]