Küba timsahı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Küba timsahı
Korunma durumu: Kritik (CR)
Bir Küba timsahı
Bir Küba timsahı
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Sauropsida (Sürüngenler)
Takım: Crocodilia
Familya: Crocodylidae
Alt familya: Crocodylinae
Cins: Crocodylus
Tür: C. rhombifer
Binominal adı
Crocodylus rhombifer
Cuvier, 1807

Küba timsahı (Crocodylus rhombifer), Crocodylus cinsi küçük bir timsah türü. Ortalama uzunlukları 2,4 m'dir. Yalnızca Zapata Yarımadası'nda ve Youth Adası'nda görülen bu timsah, oldukça tehlikelidir.

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Yetişkin Küba timsahları 3,5 m uzunluğa erişebilmektedir. Erkekler dişilerden daha iridir. Eskiden 5 m uzunluğunda bireylere rastlanabiliyordu, ancak şu an bunlar oldukça nadir görülebiliyorlar.

Küba timsahları, 66-68 arasında güçlü dişlere sahiptirler. Bunun kaplumbağa protein yüklü keratinden oluşan sert kabuklarını kırmaları için evrimleştiği düşünülmektedir.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Küba timsahı, çoğunlukla tatlı sularda yaşayan eklem bacaklıları, kabukluları yerler. Bununla birlikte yetişkin bireyler küçük memeliler, kuşlar ve kaplumbağalar gibi daha büyük olan omurgalı canlıları da avlarlar.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Küba timsahı, Mayıs ayından başlayarak 3-4 ay süren bir üreme dönemi geçirir. Dişiler tek batında ortalama 30-40 yumurta bırakırlar. Diğer tüm Crocodylus cinsi timsahlarda görüldüğü gibi yumurtaları toprağa gömer ve yumurtalar çatlayıncaya dek bu yumurtaları diğer yırtıcılardan korur. Yumurtalar 5,1-7,6 cm kadardır. 58 - 710 günde yavrular yumurtadan çıkarlar.