Colorado Çölü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Colorado Çölü
Coğrafya
Ülke(ler)ABD, Meksika
Bölge(ler)Arizona, Kaliforniya, Sonora, Baja California, Baja California Sur
Koordinatlar32°50′K 115°16′B / 32.833°K 115.267°B / 32.833; -115.267
Özellikler
BiyomIlıman bozkır
Biyocoğrafik bölgeNearktik
Yüzölçümü28.000 km2 (11.000 sq mi)
Wikimedia Commons
Amerika Birleşik Devletleri üzerinde Colorado Çölü
Colorado Çölü
Colorado Çölü

Colorado Çölü, önemli bir kısmı güneybatı ABD'de Kaliforniya ve Arizona eyaletlerinde ve bir kısmı da kuzeybatı Meksika'da Sonora, Baja California, ve Baja California Sur eyaletlerinde bulunan ve Sonora Çölü'nün kuzeybatıya doğru bir uzantısı olan bir çöldür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu çöl arazisinin yüzölçümü yaklaşık 40.000 km²'dir. ABD'de bu çöl Kaliforniya'ya dahil "Imperial Kontluğu"'nu tümüyle kapsar ve "San Diego Kontluğu" ile "Riverside Kontluğu"'nun bir kısmını ve "San Bernardino Kontluğu"'nun küçük bir parçasını içine alır.

Bu çöl Kuzey Meksika'da Kaliforniya Körfezi'ndeki Colorado Nehri ağzının deltasından kuzeybatıya doğru 264 km uzanıp ABD'de güneydoğu Kaliforniya'da bulunan "San Giorgio Geçidi"'nde son bulur. Bu çöl nispeten alçak rakımlı (300m altında) olup batıdan başlayarak "Pasifik Sahili Sıradağları", Little San Bernardino Sıra Dağları, "Cottonwood Dağı", "Cholatte Dağı" ve kuzeyden doğuya doğru Colorado Nehri ve güneyde Kaliforniya Körfezi'nin kuzey ucu ile çevrilmektedir.

Bu çölde bulunan "Imperial Vadisi" ve "Cochella Vadisi", etraflarındaki arazilerden alçak rakımlı olup, gayet yaygın olarak Colorado Nehri'nden kanallarla getirilen su ile sulu tarım yapılan arazilerdir. Yine Colorado Nehri'nden alınan ve kanallanan su ile sulu tarım yapılan, Colorado Çölü'ndeki en alçak rakımlı arazi "Salton Sea Gölü"nün güneyi olup burada rakım deniz yüzeyi altında -60 m olur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Colorado Çölü'ne has özel iklim şartları bu çölü diğer Kuzey Amerika'daki çöllerden daha değişik yapmaktadır. Bu çölde gündüz ısısı, daha yüksek rakımlı diğer Kuzey Amerika çöllerinden daha da yüksek olup bu çölde diğer Kuzey Amerika çöllerinin aksine hemen hemen hiç soğuk donlu hava gözlemlenmez. Ayrıca bu çölde, özellikle col arazisinin güneylerinde, yılda iki defa, kışın ve yaz mevsimi sonlarında, yağışlı mevsim bulunmaktadır. Bu çölün daha kuzeyinde bulunan Mojave Çölü'nde ise sadece tek bir yağışlı mevsim gözümlenir.

Bitkiler ve hayvanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Korumalı araziler[değiştir | kaynağı değiştir]

Colorado Çölü'nün kuzeyinde Joshua Tree Ulusal Parkı bulunur. Kaliforniya'da en büyük ve tüm ABD'de ikinci büyük eyalet parkı olan Anza-Borrego Desert Eyalet Parkı, San Diego'nun kuzeydoğusunda karayolu ile 2 saatlik mesafede; Riverside ile Irvine'ın güneydoğusunda ve Palm Springs'in güneyinde bulunmaktadır. Bu çölde ayrıca "Imperial"; "Sonny Bono Salton Sea" adlı "Ulusal Vahşi Hayat Korunak" bölgeleri bulunur. "Indio Hills Palms" adlı korumalı palmiye korusu da bu çöldedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Encyclopedia Britannica Global.britannica.com websitesi "Colorado Desert, North America" maddesi [1][ölü/kırık bağlantı] (İngilizce) (Erişim tarihi:24.07.2016)
  • Borregospringschamber.com web sitesinde "Colorado Çölü Bölgesi" [2] (İngilizce)