Riverside, Kaliforniya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Riverside, Kaliforniya
Şehir
City of Riverside
Riverside, Kaliforniya bayrağı
Bayrak
Riverside, Kaliforniya mührü
Mühür
Sloganlar:
City of Arts & Innovation
Sanatlar ve Yenilikler Sehri
Riverside Şehri'nin Riverside Kontluk (County) ve Kaliforniya eyaletinde konumu
Riverside Şehri'nin Riverside Kontluk (County) ve Kaliforniya eyaletinde konumu
Amerika Birleşik Devletleri üzerinde Riverside, Kaliforniya
Riverside, Kaliforniya
Riverside, Kaliforniya
Riverside şehrinin ABD'deki konumu.
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Eyalet Kaliforniya Kaliforniya
Kontluk (County) Flag of Riverside County, California.png Riverside County
İdare
 • Tür Konsey ve Şehir Idarecisi
 • Belediye Başkanı Rusty Bailey
 • Şehir İdarecisi Scott Barber
Yüzölçümü
 • Toplam 210.941 km² (81.444 mil²)
 • Su
0,788 km² (304 mil²)
Rakım 262 m (859 ft)
Nüfus
 (2010)Nüfus Sayimi
 • Toplam 303.871
 • Yoğunluk 1,4/km² (3,7/mil²)
Zaman dilimi UTC-08.00 (PST)
 • Yaz (YSU) UTC-07.00 (PDT)
Alan kodu 951

Riverside ABD'nin Kaliforniya eyaletinde Riverside County'nin merkez şehridir. Şehir 1870'li yıllar başlarında "Santa Anna Nehri" kıyısında kurulduğu için "Riverside (Nehir Kıyısı)" ismini almıştır.

Riverside Şehri Büyük Okyanus sahillerinden uzakta, Los Angeles şehir merkezinin 97 km doğusunda bulunmaktadır Ama Los Angeles şehir merkezini çevreleyen "Büyük Los Angeles Metropoliten Bölgesi" içindedir. Riverside şehri tipik bir Kaliforniya varoş yerleşkesi niteliğindedir. Şehirde tipik geniş arazilere yaygın federal I-10, I-15 ve I-215 otoyollarına yakın bulunan semtler bulunmakta ve bu semtlerdeki müstakil evlerde yaşayanların çoğunluğu Los Angeles'de ve bu şehrin varislarinda çalışmakta ve her işgünü işyerlerine, çoğunlukla kendi özel otomobilleri ile yakında olan otoyollarını kullanarak gidip gelmektedirler.

Şehir sınırları içindeki toplam nüfus (2010 Nüfus Sayımına göre) 303.871 kişidir. Şehir sınırları içinde Riverside ABD şehirleri içinde 59'uncu sırada; Kaliforniya eyaleti sınırları içindeki şehirler sıralamasında 12.; deniz sahilinde olmayıp kara içinde bulunan Kaliforniya eyaleti şehirleri içinde nüfus itibarıyla (Fresno, Sacramento, ve Bakersfield'den sonra) dördüncü sırada ve merkezi olduğu "Riverside Kontlugu (county)" içinde (Palm Springs'ten sonra) ikinci sırada bulunmaktadır.

Riverside Kaliforniya'ya narenciye tarımının üretilmesinin başlandığı arazilerdedir ve Kaliforniya'ya getirilen ilk özel cins (Washington navel) portakal ağaçlarından ikisi şehir yakınlarında halka açık bir açık hava müzesinde gösterim olarak halen bulunmaktadır. Şehirde 19. yüzyılda Meksika'dan gelen Katolik misyonlarına izafeten geliştirilen "Misyon Stili Mimari"'nin en büyük örneği (Mision Inn Oteli ve Kaplıcası) bulunmaktadır.

Riverside şehri içinde büyük bir eyalet üniversitesi, iki özel üniversite ve bir ileri eğitim komunite koleji bulunan bir yüksek eğitim merkezidir. Şehrin en önemli yüksek eğitim kurumu kampüsü şehrin kuzeydoğusunda bulunan Kaliforniya Üniversitesi sisteminin bir parçası olarak 1954'te kurulmuş yaklaşık 1600 akademik görevli, 18.5 bin diploma öğrencisi ve 2.5 bin diploma üstü öğrencisi ihtiva eden Kaliforniya Üniversitesi, Riverside'dir.

Şehrin kültürel hayati zengindir. Şehirde "Fox Tiyatrosu Sahne Sanatları Merkezi", sanat eserleri sergileri ve yerel tarihsel kalıntılarını sergileyen "Riverside Metopoliten Muzesi" "Kaliforniya Fotoğrafçılık Müzesi", "Kaliforniya Naranciye Üretimi Eyalet Tarihsel Parkı" bulunmaktadır. Şehirde büyük spor tesisi olarak üniversitenin "Riverside Spor Kompleksi" vardir.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Rubidoux Dagi zirvesinde 360 derecelik Riverside panoroması

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]