Chrysalis Records

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Chrysalis Records
Endüstri Müzik yapım şirketi
Kurucu Chris Wright, Terry Ellis
Feshedilme (feshedildi) 2005 (2005)
Genel merkezi ,
Hizmet verilen alan(lar) Dünyaçapında
Kilit kişiler Chris Wright Başkan
Web sitesi Chrysalis Grup

Şirket 1967 yılında Londra'nın batısında küçük bir dairede kuruldu. Şirketin logosu ve ismi bir kelebeğin pupa evresi ve kurucularının isimleri referans alınarak oluştu. Şirketin kurucuları Chris Wright ve Terry Ellis. Şirket Ellis-Wright Acentesi olarak başladı.

Kısa Özgeçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Chrysalis, Jethro Tull ve Procol Harum gibi müzik gruplarının başarısına dayanarak Chris Blackwell'nin Island Records müzik şirketiyle bir lisans anlaşması yaptı.Jethro Tull Amerika Birleşik Devletleri'nde Reprise Records ile anlaştı,bu Chrysalis'in Warner Bros. Records aile şirketi olan "Reprise" ile bir Amerikalı dağıtım anlaşması yapmasına öncü oldu.1972'nin sonlarından 1976'ya kadar A.B.D Chrysalis özgür dağılımla değişti.1970'lerin sonlarına doğru, Chrysalis yan kuruluşu olan 2Tone Records şirketi, The Specials ve The Selecter gibi müzik gruplarını aileye dahil etti.Chrysalis aynı zamanda A.B.D halk müziği kayıt şirketi Takoma Records'un birkaç yıllığına dağıtımcılığını yaptı.

Chrysalis, 1979 senesinde ilk "müzik video albümünü" yayınlayarak tarihe geçti.Bu video kaset Blondie'nin Eat to the Beat albümündeki her şarkıya tekabül eden müzik videoları içeriyordu.Aynı zamanda albüm olarak da yayınlandı.

1980'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'lerde, Chrysalis, Ultravox ve Spandau Ballet gibi müzik gruplarıyla İngiliz Yeni Romantik hareketin önde gelenlerindendi.

80'ler şirketin en başarılı yıllarıydı,mekanları dolduran Billy Idol ve Pat Benatar,yeni ufuklar açan yeni-dalgacı Blondie ve top 40 "hit makineleri" Huey Lewis and the News gibi isimler şirketin altındaydı. Chrysalis aynı zamanda Animal Records'un dağıtımını da yaptı, bu şirket Blondie'nin gitaristi Chris Stein'ın kısa yaşamış kayıt şirketiydi.1983'ün başlarında Daniel Glass Chrysalis'e yeni müzik pazarlama müdürü ve en üst yardımcı başkan olarak geldi.

EMI devri[değiştir | kaynağı değiştir]

Chrysalis Records markası 1991 yılında EMI'ye satıldı. Şirket sadece Robbie Williams'ın kayıtlarını piyasaya çıkarmak için kullanıldı. Starsailor gibi müzisyenler yön değiştirerek EMI'ye geçti.Chrysalis Records 2005 senesinde kapandı.

Sanatçılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]