İçeriğe atla

Yeni Romantik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yeni Romantik ya da yeni romantisizm, 1980'lerde özellikle Birleşik Krallık'ta ortaya çıkan, gençler arasında yaygın bir moda akımıdır.

İlk olarak Britanyalı gece kulüplerinde ortaya çıkmıştır. Yeni romantizm 1980'lerin başlarında punk hareketinin sertliğine karşı olarak Birleşik Krallık müzik sahnesine doğrudan bir tepki şeklinde girmiştir. Punk Britanyalı meclisinin öngördüğü yaşama karşı şekilde ilerlerken, yeni romantikler hayatı cazibeli görüyor ve yerel gece kulüplerinde düzenli olarak partiler veriyorlardı. Makyajları çizgili ve meşhurdu. Garip bir tasarımcı ve kulüp sahibi olan ve coşkun tasarımlarıyla tanınan Leigh Bowery, Boy George gibi sanatçılar için bir peri durumuna geldi ve 1980'ler yer altı kulüp sahnesinde büyük bir mevki edindi.

Romantik görünüşün ilk tasarımcılarından olup Adam & the Ants gibi markalara özel olarak kıyafet tasarlayan Vivienne Westwood, sonradan "Korsan Görünümü"nü geliştirdi. Korsan görünümü tam kollu olup genel olarak pahalı kumaşlardan yapılırdı. Altın örgülü süvari tarzı ceketler gömlek ve dizde gittikçe darlaşan bir pantolonla birlikte giyilirdi. Farklılık yaratan ve ün salmış olarak hatırlanacak bir diğer eleman da, üstten bir veya iki düğmesi iliklenmeden yakaları açık bırakan kısa gömleklerdir. Çok tutucu toplumlar haricinde bu giyim tarzı hem erkekler hem kadınlar arasında standart ve sıradan bir hal almıştır. İş takımları haricinde katlanmış yakalı elbiseler giymek kullanışsız ve boğucu idi. Tozluklar da bu dönemde oldukça ünlüydüler.

Resmi punk modelleri giysileriyle cazibeli ve çekici görünmekteydiler, bu yüzden de gece kulüpleri geceleri bu cazibelerini sergilemeleri için onlara bir fırsat vermişlerdir. Dramatik döpiyesler, Londra'nın Blitz ve St. Moritz gibi seçkin kulüplerinde giyilmekteydi. Bu kulüpler yeni romantik hareketinin ilk olarak başladığı yerler olarak anımsanmaktadırlar.

Yeni romantik görünümünün ilk tasarımcıları Vivienne Westwood, Colin Swift, Stevie Stewart ve David Holah’dır. Westwood, kendi fikirlerine, sonradan korsan görünümünü geliştirecek olan şık Regency tasarımlarını uyarlayarak başladı. Özellikle Adam ve The Ants için tasarımlar yaptı. Resmi giyim stili yeniden şekillenerek, kokteyl elbiseleri ve gece takımlarında genel olarak alt kısmı geniş korseli ceketler veya Chanel tarzı brokar ceketler ve ayakta topuklular ile dizin hemen üstünde düz etekler giyilmeye başlanmıştır.