Starsailor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Starsailor
Genel bilgiler
Başladığı yer İngiltere
Tarzlar Alternatif Rock
Etkin yıllar 2000-günümüz
Resmî site http://www.starsailor.net/
Üyeler James Stelfox
Ben Byrne
James Walsh
Barry Westhead

Starsailor bir İngiliz rock grubu. 2009 yılı itibarı ile çıkardıkları 4 albümleri ve 2001 yılından bu tarafa İngiltere Top 40 listelerine girmiş 10 teklileri bulunmaktadır.

Grup hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun tanışması ve beraber çalmaya başlaması Lancashire' daki St. Michael's lisesinde başlamıştır. Bas gitarist James Stelfox ve davulcu Ben Byrne İngiltere'nin kuzeyinde birkaç yıl beraber çalmışlardı. Vokalistlerinin hastalanmasından dolayı okul korosunda çalışan şarkıcı ve söz yazarı James Walsh' u aralarına kattılar. Walsh Jeff Buckley'den ve 1994 yılında çıkardığı Grace albümündeki şarkı söyleme stilinden doğrudan etkilenmiş bir müzisyendi. Oasis'in (What's The Story) Morning Glory albümü ile karşılaştırıldığında Walsh' ın söyleyişi ile albüm tek bir eşsiz anı sembolize ederken Grace bütün anları tutsak etmektedir.

Kendilerine Waterface ismini veren grup eski arkadaşları Barry Westhead' dan 2000 yılında gruba klavye için katılmasını istemeden önce bir takım gitaristleri denemişti. Barry o sıralarda Judo dersleri veriyor ve evinin yakınındaki bir kilisede Org çalıyordu. Onun katılışı grup formasyonunda meydana gelmiş en önemli değişikliktir. Grup için uygun bir gitarist bulunamadığından Walsh aynı zamanda grubun gitaristliğni de üzerine aldı. Kısa sürede grubun adı duyulmaya başlandı ve grubun yeni adını Tim Buckley tarafından 1970 yılında çıkarılan albümün adı olan Starsailor olarak değiştirdiler. Glastonbury Festival' inde gösterdikleri performans şöhretlerini daha da pekiştirdi ve grup ile çalışmak isteyen kayıt şirketleri arasında amansız bir indirim savaşı başlattı. Grup EMI ile 2000 yılında bir anlaşma imzaladı.

'Love Is Here' (Aşk Burada) Devri[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun ilk single 'Fever' 2001 başında çıktı. Fever, 'Love Is Here' ve 'Coming Down' isimli şarkılar grubun 2000 yılında kaydını yaptığı bir demodan çıkartılmıştı. Bu üç şarkı daha sonra Satarsailor' ın ilk albümü Love Is Here a son ikisi tekrar kayıt edilerek eklendi.

Mart 2001 de grubun çıktığı ve 11 farklı tarihte gerçekleştirilen İngiltere turnesi kapalı gişe gerçekleşti. İkinci single' ları "Good Souls" Nisan ayında çıktı ve içersine bir de Van Morrison cover' ı 'The Way Young Lovers Do' eklendi. Bu dönem boyunca grup çıkış albümlerini Galler'deki Rockfield stüdyolarında gerçekleştirdi. Bu sıralarda grup zaten 'Poor Misguided Fool', 'Lullaby' ve 'Way To Fall' gibi albüm şarkılarını ön izleme amaçlı olarak konserlerinde seslendiriyordu. 'Alcoholic' şarkısının akustik versiyonu 2001 yılı başlarında NME dergisinin pormosyon CD' sinde yer almıştı. Albümün orijinal çıkışı 2001 Ağustos ayında gerçekleşti.

Grup ilk festival deneyimini V Festival ve Almanya'nın 'Rock Im Park' organizasyonlarında katıldıkları etkinliklerle kazandı. 'Alcoholic' grubun üçüncü single' ı olarak ilk albümlerinden çıktı ve listelerde bugüne kadar grubun kazandığı en yüksek ikinci sıralama olan on numaraya kadar yükseldi. Single versiyonu albümde gerçekleştirilen kaydın genişletilmiş şekli oldu.

Love Is Here aldığı olumlu eleştiriler sonrası İngiltere albümler listesinde iki numaraya kadar yükseldi. Akustik gitar karışımı ile Walsh' ın güzel vokallerinin birleşimi yorumlarda bahsedildiği gibi insanın tüylerini diken diken eden harika şarkılar ortaya çıkardı.

Grup seneyi NME Awards ' dan kazandığı 'En parlak yeni umut' ödülü ve 36 numaraya kadar yükselen çıkardıkları dördüncü single' ları 'Lullaby' ile kapattı. Bazı hayranları single' ın kopyalarına ulaşmanın güçlüğünden şikayetçi olmuştu.

Grup 4 ve 8 Şubat 2002 tarihlerinde Londra Astoria' da sahne aldı. İlk gün Savaş Çocuklarına (Warchild) yardım için düzenlenen bir organizasyondu, Travis ve Ryan Adams gibi isimlerinde katılımıyla gerçekleşti. 8' inde ise 'Born Again' isimli single' larını ilk kez seslendirdiler. Gruba iki geri vokalist ve bir viyolonselist' in eşlik ettiği konser Starsailor^ın unutulmaz performanslarından biridir. James Walsh konser ardından NME.COM' a verdiği röportajda bu konserin "insanı şaşırtan çok özel bir şey" olduğunu söylerken bas gitarist James Stelfox ise konseri "şimdiye kadarki en iyilerden biri" olarak yorumladı.

2002 yaz ayları boyunca Walsh ve Oasis'den Noel Gallagher arasındaki düşmanlık ayuka çıktı. Gallagher Starsailor vokalistini NME' dergisi ile yaptığı bir röportajda 'ahmak' olarak nitelendidirken kendisi ile ilgili bir takım iddialarıda Walsh'ı suçlayarak redetti. Walsh ve Gallagher 2002 yılında The Park'ta gerçekleştirilen festivalde karşılaştıklarında Gallagher eğer öyle bir şey söylediyse o zaman bu söylediğinin kesinlikle doğru olması gerektiğini iddia etti. Noel' in erkek kardeşi Liam' da sözde Walsh' a karşı koymak bahanesi ile aynı gün olaylara karıştı. Bu olayları takip eden canlı şovlarda ve özellikle 2002 V Festival'de, Starsailor vokalisti Walsh sahnede 'iyi olmak hoştur ve hoş olmak iyidir' şeklinde bir anons yaptı. Gallagher' da buna karşılık olayın 'hayatındaki en eğlenceli Walsh ' olduğunu söyledi. İkili arasındaki tatsızlık 2004 Glastonbury'de çözüldü.

'Silence Is Easy'(Sessizlik kolaydır)[değiştir | kaynağı değiştir]

Starsailor kayıtları Los Angeles' da yapılan ikinci albümleri 'Silence Is Easy' için Phil Spector ile çalıştı. Spector ile yapılan bu birlikteliğin devamında grubun 2002 kışında Amerika' da yapılan bir konserine Spector' un kızı Nicole' da katıldı. Spector' a grubun dördüncü single Lullaby büyüleyici olduğu söylendi. Ancak Spector ile yapılan birliktelik kısa sürdü ve London's Abbey Road' da yapılan çalışmalarda bunun kanıtıydı. Spector' a Ben Byrne' nın nasıl davul çaldığını göz ardı etmesini ve onunla çalışmak için biraz daha beceri göstermesini söylediler. 2003 yılında Stelfox çalışmalardaki hüsran yüzünden bas gitarı performansının kötü olduğunu kabul etti. Bu süre içerisinde grubun ikinci albümü için sadece iki şarkı yapılabildi 'Silence Is Easy' ve 'White Dove'. Bundan sonra albüm' e yapılan 7 şarkı için Danton Supple ile çalışıldı. İkinci albümün ilk single çalışması 'Silence Is Easy' top ten' e girmeyi başardı (9 numaraya kadar çıkan single grubun şimdiye kadarki en iyi sıralamasıdır). Spector' un popülaritesini kaybetmesi cinayet zannı ile tutuklanmasıyla onandı.

Albümün çıkışından kısa bir süre sonra 2003 yılında grup İngilterenin bütününü kapsayan ve Londra Brixton Academy'de içine alan turnelerine başladı. Şovun en dikkat çeken performansı albümunde kapanış şarkısı olan 'Restless Heart' oldu. The Charlatans'dan Mark Collinsde Ağustos 2003'ten Aralık 2004 tarihlerine kadar gruba gitar performansıyla katkıda bulundu. Albümden çıkan ikinci single, 2002 başında piyasaya sürülen 'Poor Misguided Fool' ' dan alınarak geliştirilmiş 'Born Again' oldu. Şarkı albüm için yeniden kaydedildi ve daha sonra bir radyo versiyonu için kısaltıldı. Thin White Dukes tarafındanda mix' lenmiş olan 'Four to the Floor' popüler bir kulüp hit' i oldu.

'On The Outside'(Dışarıda) - Bugün[değiştir | kaynağı değiştir]

EMI gruba sonraki albümlerini Rob Schnapf ile birlikte yapması için yeterli zamanı verdi ve Starsailor üçüncü albümün kaydı için tekrar Los Angeles' a yerleşti. Kafalarda albüm adı için beş isim belirmişti; (Faith, Hope, Love/Here I Go/Ashes ya da In the Crossfire/I don't know/Counterfeit Life) ama grup müzik endüstrisindeki pozisyonlarınıda resimleyen 'On The Outside' ismini tercih etti. Albümde yakalanan ses önceki iki albüme göre çok daha farklı ve onlardan daha ağırdı. Starsailor canlı müziklerinden dolayı her zaman övgü almıştı ama karşılaştırmak gerektiğinde Stelfox' unda kabul ettiği gibi cılızlardı. Şarkı sözleride daha sertti; 'In The Crossfire' Irak savaşından bahsetmekteyken 'Jeremiah' olaylarda hayatını kaybeden savaş karşıtı protestocu Jeremiah Duggan hakkındaydı. Albüm doğrudan bant kaydı olarak gerçekleştirildi ve mükemmel bir kayıt elde etmek adına hiçbir yazılım kullanılmadı. Byrne daha sonra yaptığı bir tespitte 'White Light' şarkısında davul' un temposunu biraz fazla kaçırdığını söyledi ama bu da grubun gerçekten sevdiği ve istediği müziği kaydettiğinin işaretiydi.

Starsailor' ın üçüncü albümü 2005 Ekim ayında piyasaya çıkarken albümün ilk single "In The Crossfire" oldu. Eleştiriler özellikle albümün çok şekilci olduğu yönüne odaklandı. Buna rağmen albüm 13 numaradan listelere girdi. Eylül 2005 tarihinden itibaren canlı şovlarda, gitarda ve vokalde Walsh' a yardım etmek amacıyla gruba Richard Warren katıldı. Geçen turda olduğu gibi grubun bu son İngiltere turuda Brixton Academy'de son buldu. Bunu takiben grup Avrupa turnesine çıktı ve birkaç kez 2004 yılında 'Four To The Floor' şarkısının zirvede olduğu Fransa' da konserler verdiler. 3 Nisan'daki Paris konserinden sonra Walsh ve Warren şov sonrası partide DJ' lik yaptı. Albümden 'In The Crossfire' dan sonra 'This Time' ve 'Keep Us Together' olacak şekilde iki single daha çıktı. Single'ların Londra ve Leeds tanıtımları yapılmasına rağmen UK Top 40 listesine giremeyen ilk single 'Keep Us Together' oldu.

'All The Plans'(Tüm Planlar)[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun dördüncü albümü olan All The Plans'in çıkışı biraz gecikmeli oldu. Plak şirketi EMI kendi içinde düzenlemeler yaptı ve müzik türlerine göre albümleri paylaştırabileceği alt plak şirketleri kurdu. All The Plans bunlardan biri olan Virgin Records tarafından piyasaya sürüldü. İlk single Tell Me It's Not Over olarak kararlaştırıldı ve 2 Mart 2009'da yayımlandı. Ardından 9 Mart 2009'da da All The Plans yayımlandı ve bu albüm de İngiltere Top 40'a girmeyi başardı. Listelere 26. sıradan giren All The Plans bir hafta içinde 16 numaraya yükseldi. Albümün Deluxe Edition versiyonunu satın alanlar için özel olarak hazırlanmış Boy In Waiting EP dört şarkıdan oluşan küçük bir hediye niteliğindeydi. EP'de yer alan Black Limousine adlı şarkı, sevenler tarafından tam not aldı. Albümden ikinci single All The Plans olarak duyuruldu ve 22 Haziran 2009'da internet üzerinden mp3 olarak satışa sunuldu. Bu single için herhangi bir video çekimi gerçekleştirmeyen grup sadece Hard Rock Cafe London'da çekilmiş bir canlı performansı yayınladı. Albüm hakkında yapılan yorumların çoğu bu albümün Love Is Here tarzına daha yakın olduğu, kendi içinde bir ruhu olduğu ve son albüme göre çok daha başarılı olduğu yönündeydi. Albümde bulunan parçalar: Tell Me It's Not Over, Boy In Waiting, The Thames, All The Plans, Neon Sky, You Never Get What You Deserve, Hurts Too Much, Stars And Stripes, Listen Up, Safe At Home.

Gruptan Kesitler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Stelfox bir Manchester United taraftarı olmasına rağmen Walsh ve Byrne Liverpool' u desteklemektedir. 25 Mayıs 2005 tarihinde Liverpool UEFA Şampiyonlar Ligini kazandığı sırada grup sahnede konser veriyordu; maç sonucunu duyan Byrne zıplıyarak sahnenin önüne uçtu.
 • "Way to Fall" şarkıları Metal Gear Solid 3: Snake Eater isimli Playstation 2 oyununda kullanılmaktadır.
 • "Bring My Love" müzik videoları Almanya ve Avusturya da çıkarılan 2 DVD 'li Oldboy filminin ikinci DVD' sinde bulunmaktadır.
 • "Four to the Floor" şarkıları remixlenerek Layer Cake isimli filmin soundtrack' ına kondu.
 • "Keep Us Together" isimli şarkıları Günün Maçı ('Match Of The Day') isimli bir İngiliz programında kullanıdı.

Starsailor Türkiye Konserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup bugüne kadar Türkiye'de 4 konser verdi. Bunlardan ilki 22 Haziran 2003 tarihinde h2000 festivali kapsamında gerçekleştirildi. İkinci konserlerini 20 Haziran 2004 tarihinde Rockİstanbul festivalinde verdiler. Bu konsere grup Klavyecileri Westhead'den yoksun 3 kişi çıktı. Daha sonra, Türk Kızılayı ve ODTÜ Burs Fonu yararına 28 Mayıs 2006 tarihinde ODTÜ Stadyumu'nda düzenlenen ODTÜ 50.Yıl Konserleri'nde (Türk Kızılayı ve ODTÜ Festivali) Ankaralı izleyicileriyle buluştu.Son olarak 21 Haziran 2009 tarihinde Efe Pilsen One Love Festival 8'de sahne aldılar.

Grup Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

'Diğer' Sanatçılar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Mark Collins - Gitar ve Vokal (yardımcı) 2003-2004
 • Richard Warren - Gitar, Vokal ve Armonika 2005-2009
 • Pete Greenwood - Gitar (yardımcı) 2009 - ?

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İngiltere single' lar[değiştir | kaynağı değiştir]

Love Is here' dan:

 • Fever ('Love Is Here', 'Coming Down') (05/02/01) 18
 • Good Souls ('The Way Young Lovers Do') (23/04/01) 12
 • Alcoholic ('Let It Shine', 'Grandmas' Hands') (17/09/01) 9
 • Lullaby ('From A Whisper To A Scream', 'Tie Up My Hands' (KCRW Canlı)) (10/12/01) 36
 • Poor Misguided Fool ('Born Again') (18/03/02) 23

Silence Is Easy' den:

 • Silence Is Easy ('Could You Be Mine', 'She Understands') (01/09/03) 8
 • Born Again ('At The End Of The Show', 'Silence Is Easy' (2003 Canlı)) (17/11/03) 40
 • Four To The Floor ('A Message') (01/03/04) 24

On the Outside' dan:

 • In the Crossfire ('Always') (13/10/05) 22
 • This Time ('Believe Me', 'Push The Button' (BBC Radio One, Canlı)) (23/01/06) 24
 • Keep Us Together (B/W 'Rise Up') (08/05/06) 47

All The Plans'ten:

 • Tell Me It's Not Over ('In Their World') (02/03/2009)
 • All The Plans (22/06/2009)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]